20 Ekim 2017

Varlığına İnanamayacağınız 10 Meslek

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Gerçek hayatta var olacağına inanamayacağınız, varlıkları kulağa mümkün gelmeyen 10 garip meslek:

Oje İsimlendiricisi

Daha önce dikkatinizi çekmemiş olsa da bu andan itibaren her bir ojenin bambaşka bir ismi olduğunu fark edeceksiniz. Kimi egzotik kimi romantik kimiyse sürrealist olan bu isimleri bulan profesyoneller var.

Oje üreten tüm kozmetik markaları birbirinden farklı bunca ismi nasıl buluyor zannediyordunuz?

Netflix Etiketleyicisi (Tagger)

Gün boyu dizi, film ve showları izlediğinizi ve onlar için doğru anahtar kelimeleri seçerek etiketler hazırladığınızı hayal edebiliyor musunuz? Evet, Netflix’de bu işi yapan profesyoneller çalışıyor.

Dondurma Tadımcısı

Şarap, tütün ve çeşitli yiyeceklerin tadımcıları olduğunu öğrendiğimizde de şaşırmıştık; ancak dondurma tadımının bir meslek olması dünyanın geri kalanına haksızlık olmalı. Kim dondurma sevmez ki?

Video Oyunları Test Edicisi

‘Oyun oynamayı bırak, çocuğum’ diyen ebeveynlerine ve öğretmenlerine cevabı hazır olanların mesleği. İş yaşamının tamamını video oyunları oynayarak; hatalarını ve eksiklerini tespit ederek geçiren profesyoneller mevcut.

Uyku Çalışmaları Katılımcısı

Tam olarak bir meslek sayılmasa da bilimsel ve tıbbi araştırmalara katılarak para kazanan insanlar var. NASA’nın da sıklıkla başvurduğu bu araştırma yöntemi; günlük, haftalık ya da aylık olarak araştırma merkezlerinde uyuyan insanların para kazanmasını sağlıyor.

Video Oyunu Oyuncusu

Kulağa pek gerçekçi gelmese de artık dünyada profesyonel oyuncular bulunuyor. Üstelik kazançları, yıllık 100.000 dolara kadar çıkabiliyor.

Yiyecek Stilisti

Bir fotoğraf ya da reklam çekimi için masa ve tabak düzenini tasarlayan profesyoneller; televizyonda, dergilerde gördüğümüz o kusursuz sunumları hazırlıyorlar.

Astrolog

Bilimdışı bir alan olsa da, internette sık sık karşımıza çıkan doğum haritası çıkartma ve kader yolunu öğrenme gibi çalışmaları gerçekleştiren profesyoneller bulunuyor.

Figüranlık

Filmlerde, dizilerde sürekli rastladığımız figüranlar çoğunlukla tesadüfi kişiler değiller. Figüranlara genellikle günlük olarak ödeme yapılıyor ve çekilecek sahne için özel olarak seçiliyorlar.

Prezervatif Test Edicisi

Listemizin son sırasında ise prezervatif test edicileri yer alıyor. Dünyanın her yerinde görülmese de Durex’in prezervatiflerini test etmesi ve ürüne ilişkin rapor vermesi için Avustralya’da birlikte çalıştığı kişiler bulunuyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.