21 Ağustos 2022

Şube Sayısına Göre Türkiye’nin En Büyük 10 Bankası

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.

Türkiye’nin en büyük 10 bankası listesinin başında, 1700’den fazla şubesiyle Ziraat Bankası geliyor.

Türkiye’deki 3 kamusal sermayeli mevduat bankasından biri olan Ziraat Bankası’nın kuruluşu, Mithat Paşa’nın 20 Kasım 1863 tarihinde kurduğu Memleket Sandıklarına dayanıyor.

ziraat bankası

Türkiye İş Bankası A.Ş.

Türkiye’de bireysel ve ticari bankacılık hizmeti sunan en büyük özel banka olan İş Bankası, 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulmuştur. Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olan İş Bankası’nın bugün 1200’e yakın şubesi bulunmaktadır.

türkiye iş bankası

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Listenin üçüncü sırasında, 1000’i aşkın şubesiyle Halk Bankası (Halkbank) yer alıyor. 23 Mayıs 1938 tarihinde faaliyete geçen Halkbank, Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu kapsamında küçük ve orta ölçekli esnaf ve sanayiciye kolay ve ucuz kredi vermek amacıyla kurulmuştur.

halkbank logo

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

Türkiye Bankalar Birliği’nin Haziran 2021 raporuna göre Türkiye’nin aktif büyüklük açısından en büyük 2. bankası olan VakıfBank, 11 Ocak 1954 tarihinde kurulmuştur.

Ziraat Bankası ve Halk Bank ile birlikte Türkiye’nin 3 kamusal sermayeli mevduat bankasından biri olan VakıfBank’ın 900’ü aşkın şubesi bulunuyor.

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

Garanti BBVA

1946 yılında Ankara’da kurulan ve bugün Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası olan Garanti BBVA, 900’e yakın şubesiyle listenin 5. sırasında yer alıyor.

Garanti BBVA

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

800’den fazla şubesi bulunan ve Türkiye’nin en büyük üçüncü özel bankası olan Yapı Kredi, 1944 yılında Kazım Taşkent tarafından kurulmuştur.

Yapı Kredi Bankası

Akbank T.A.Ş.

30 Ocak 1948 tarihinde, Hacı Ömer Sabancı’nın da aralarında bulunduğu bir grup iş insanı tarafından kurulan Akbank, 2015 yılında Brand Finance’in yaptığı Dünyanın en Değerli 500 Markası araştırmasında Türkiye’nin En Değerli Markası olmuştur.

Yurt dışında kurulan ilk Türk özel sektör bankası olan Akbank’ın 2022 yılında 700’den fazla şubesi bulunmaktadır.

Akbank

DenizBank A.Ş.

Türkiye’nin en büyük 10 bankası listesinin sekizinci sırasında, 700’e yakın şubesiyle DenizBank yer alıyor.

1997 yılında Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan ihalede Zorlu Holding tarafından satın alınan DenizBank’ın temelleri, 1938 yılında Türk denizcilik sektörüne finansman sağlamak amacıyla kurulan Türkiye Denizciler Bankası’na dayanmaktadır.

DenizBank

Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

1927 yılında Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. unvanıyla kurulan ve 1982 yılında unvanını Türk Ekonomi Bankası A.Ş. olarak değiştiren TEB, Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankası’ndan sonra ülkemizde kurulan en köklü üçüncü bankadır. Bankanın bugün 450’den fazla şubesi bulunmaktadır.

TEB logo

QNB Finansbank A.Ş.

450’ye yakın şubesiyle Türkiye’nin en büyük 10 bankasından biri olan QNB Finansbank, 1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur. QNB Finansbank, Türkiye’de halka açılan ilk özel sektör bankasıdır.

Finansbank

Not: Şube sayılarına ilişkin bilgiler Türkiye Bankalar Birliği’nin ve listede yer alan bankaların resmi web sitelerinden alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.