3 Aralık 2019

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Enis Harbalıoğlu

~3dk

Çince

Dünyada en çok konuşulan 10 dil arasında, ilk sırada Çince geliyor.

Çince dilini konuşan kişi sayısının, 1 Milyar 300 Milyon olduğu biliyor. Aynı zamanda Çince, Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biridir. Çin ve Tayvan’da konuşulmaktadır.

çin

İngilizce

İngilizce dilini konuşan kişi sayısı yaklaşık 427 Milyon olarak biliniyor. Bu dil, hem evrensel bir hem de Birleşmiş Milletlerin resmi dili olarak kabul görüyor. Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Bahamalar, Belize, Bermuda, Birleşik Krallık, Botsvana, Dominik, Filipinler, Gambia, Gana, Güney Afrika, Hindistan, İngiliz Virgin Adaları, İrlanda, İsrail, Jamaika, Kamerun, Kanada, Kenya, Malawi, Malta, Namibya, Nijerya, Pakistan, Papua Yeni Gine, Singapur, Sierra Leone ve Somali, İngilizce konuşulan ülkelerdendir.

ingiltere

İspanyolca

İspanyolca dilini konuşan kişi sayısı, 266 Milyon olarak biliniyor. İspanyolcanın da Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Arjantin, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Ekvador Ginesi, El Salvador, Guatemala, Honduras, İspanya, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Porto Riko, Şili, Uruguay, Venezuela, Andorra gibi ülkelerde İspanyolca oldukça yaygındır.

ispanya

Hintçe

Hindistanlı çoğu insanın ana dili olan Hintçe, yaklaşık 260 Milyon kişi tarafından konuşuluyor. Şaşırtıcı bilgi olarak, Hindistanlılar resmi dil olarak, İngilizceyi seçmişler. Hindistan’ın resmi dili olup çoğunlukla bu coğrafyada konuşulmaktadır.

hindistan

Türkçe

Türkçe dilini konuşan kişi sayı yaklaşık 220 Milyon olarak biliniyor ve çoğunlukla Doğu Türkistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye gibi Orta Asya ülkelerinde konuşulduğunu görebiliriz. Dilimizin; Türkiye, KKTC, Azerbaycan’da konuşulduğu bilinmektedir.

istanbul

Arapça

Arapça dilini konuşan kişi sayısı, 181 Milyon civarında. Bu dil de Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biridir. Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Çad, Fas, Filistin, Irak, İsrail, Katar, Komor Adaları, Kuveyt, Libya, Lübnan, Mısır, Moritanya, Somali, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen, Eritre ve Tanzanya Arapça konuşulan ülkelerdir.

dubai

Portekizce

Portekizce dilini konuşan kişi sayısı 165 Milyon olarak biliyor. Angola, Brezilya, Cape Verde, Gine Bissau, Makau, Mozambik, Portekiz, Sao Tome ve Prinsip ve Fransa’da oldukça yaygındır.

portekiz

Bengal Lehçesi

Bengalce (Bengal Lehçesi) dilini konuşan kişi sayısı, yaklaşık 162 Milyon olarak tahmin ediliyor. Aramızda bu dili yeni duyanlar varsa araştırma yapmalarını öneririm. Ülke olarak sadece Bangladeş’te konuşulan bir dildir.

bagladeş

Rusça

Rusça dilini konuşan kişi sayısı, 158 Milyon olarak biliniyor ve yine bu dil de Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden. Rusya, Estonya, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Litvanya ve Moldova’da konuşuluyor.

rusya

Japonca

Japonca dilini konuşan kişi sayısı 124 Milyon olarak tahmin ediliyor. Japonca resmi olarak sadece Japonya’da konuşuluyor.

japonya
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Enis Harbalıoğlu

Enis Harbalıoğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.