2 Aralık 2020

Sinemanın İkonik Kadın Karakterleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Scarlett O’Hara, Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti), 1939

Margaret Mitchell’in aynı isimli romanından uyarlanan Rüzgar Gibi Geçti, seyirci karşısına çıktığı günden bugüne sinema tarihinin en başarılı filmlerinden biri kabul ediliyor. Filmin baş karakterlerinden Katie Scarlett O’Hara ise, güzelliği kadar kişiliğiyle, hırsıyla ve gücüyle akıllara kazınmış, sinemanın en ikonik kadın karakterleri arasında yer alıyor.

Scarlett O’Hara’yı, dönemin en başarılı kadın oyuncularından Vivien Leigh canlandırmıştır.

Leia Organa, Star Wars (Yıldız Savaşları), 1999-2005

Star Wars serisinin ilk üç (çekim sırasına göre son üç) filminde karşımıza çıkan Alderaan Prensesi Leia Organa ya da Leia Skywalker, Yeni Cumhuriyet ve Galaktik Sivil Savaş’ın en önemli karakterlerinden biridir.

Leia Organa’yı canlandıran Carrie Fisher, bugüne kadar 90’ın üzerinde filmde rol almıştır.

Holly Golightly, Tiffany’de Kahvaltı (Breakfast at Tiffany’s’), 1961

Sinema tarihinin en başarılı uyarlamalarından biri olan Tiffany’de Kahvaltı, Truman Capote’nin kısa romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin başkarakteri Holly Golightly; New York sosyetesinin sıra dışı ama herkes tarafından sevilen, pervasız ve neşeli bir simasıdır.

Karakteri canlandıran ve dünyanın en ünlü yıldızlarından biri olan Audrey Hepburn de, tıpkı Holly Golightly gibi bir moda ikonudur.

Ellen Luise Ripley, Alien (Yaratık), 1979-1997

Ridley Scott‘un yönetmen koltuğunda oturduğu ünlü Yaratık filminin en önemli karakterlerinden biri olan Ripley’i, Sigourney Weaver canlandırdı. Sinema tarihinin ikonik karakterlerinden biri olan Ripley, aynı zamanda Weaver’in dünya çapında tanınan bir oyuncu olmasını da sağladı.

https://youtu.be/LY2wGD6-j0Y

Sarah Connor, The Terminator (Terminatör), 1984 & 1991

Linda Hamilton’un canlandırdığı ve serinin ilk filmiyle karşımıza çıkan Sarah Connor karakteri, en az Terminatör’ü canlandıran Arnold Schwarzenegger kadar hafızalarımıza kazınmış ve hala Terminatör denildiğinde aklımıza gelen ilk isimlerden biridir.

Rose DeWitt Bukater, Titanic (Titanik), 1997

Rose DeWitt Bukater, James Cameron tarafından, RMS Titanic isimli yolcu gemisinin batış hikayesi üzerine kurgulanan filmin iki ana karakterinden biridir. Kate Winslet’in canlandırdığı Rose DeWitt Bukater, romantikliği ve gözü karalığıyla sinema tarihinin en ikonik kadın karakterleri arasında yerini almıştır.

Carrie Bradshaw, Sex and the City, 1998-2004, 2008 & 2010

Candace Bushnell’in aynı isimli romanından televizyona uyarlanan ve dizinin ardından iki filmle seyirci karşısına çıkan Sex and the City, bir dergi editörü ve moda ikonu olan Carrie Bradshaw’ın hayatına odaklanıyor.

Tüm dünyada uzun yıllar boyunca takip edilen Sex and the City’nin sinema tarihine kazandırdığı tek ikonik kadın karakter Sarah Jessica Parker’ın canlandırdığı Carrie Bradshaw olmadı. Bradshaw’ın yanı sıra yakın arkadaşları Samantha Jones (Kim Cattrall), Charlotte York (Kristin Davis) ve Miranda Hobbes (Cynthia Nixon) da sinemanın ikonik kadın karakterleri arasında yer alıyor.

Hermione Granger, Harry Potter, 2001-2011

Hermione Granger, dünyanın en fazla izlenen uyarlamalarından ve film serilerinden biri olan Harry Potter’ın önemli karakterlerinden biri.

Emma Watson’un canlandırdığı karakter; zekasıyla, güçlü karakteriyle ve güzelliğiyle sinema tarihinin ikonik kadın karakterlerinden biri olarak tarihe geçti.

Beatrix ‘The Bride’ Kiddo (Gelin), Kill Bill, 2003 & 2004

Beatrix Kiddo ya da The Bride, Quentin Tarantino’nun iki bölümlük Kill Bill filminin kahramanı. Tarantino’nun favori oyuncularından Uma Thurman’ın canlandırdığı Gelin; iradesi, yetenekleri ve tükenmek bilmeyen intiham hırsıyla sinema tarihinin en ikonik karakterlerinden biri oldu.

Katniss Everdeen, The Hunger Games (Açlık Oyunları), 2012-2015

Suzanne Collins’in aynı isimli, distopik macera türündeki romanından uyarlanan filmin başkahramanı Katniss Everdeen, diğer pek çok ikonik kadın karakterler gibi; zekası, gücü ve korkusuzluğuyla hafızalarımıza kazındı.

Katniss Everdeen’i ünlü oyuncu Jennifer Lawrence canlandırdı.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.