24 Eylül 2018

Şehir Şehir Gezmenize Sebep Olacak Köfte Çeşitleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Mutfağımızdaki köfte çeşitleri saymakla bitmez elbette, ama en sevilenlerini sizin için özellikleriyle listeledik.

İzmir Köfte

Ege Bölgesinin en ünlü yemeklerinden biri olan İzmir Köfte, diğer köfte çeşitlerinde olduğu gibi tavada, mangalda ya da ızgarada pişmiyor.

Dana ve kuzu etinin birlikte kullanıldığı İzmir Köfte, güveç kaplarında patates ve domates sosuyla pişiriliyor. Köftenin içinde baharat olarak kimyon, kekik ve karabiber ekleniyor.

köfte çeşitleri izmir köfte

Tekirdağ Köftesi

Dana etinin kaburga kısmından yapılan Tekirdağ Köftesinin 1920’li yıllarda Selanik’ten bölgeye göç edenler tarafından getirildiği söyleniyor. Tekirdağ Köftesinin bir diğer özelliği ise, kırmızı biber salçasıyla servis edilmesi.

izmiir köfte

İnegöl Köfte

Dana ve kuzu etinin birlikte kullanıldığı İnegöl Köfte, Balkanlardan göç eden Türkler tarafından ülkemize gelmiştir.

Hazırlanması büyük emek isteyen ve piyazla servis edilen İnegöl Köftede baharat miktarı diğer köftelere kıyasla daha az.

inegöl köfte

Akçaabat Köftesi

Bol baharatla ve sarımsakla hazırlanan Akçaabat Köfte de İnegöl Köfte gibi piyazla ve ızgarada pişirilmiş yeşil biberle servis ediliyor.

ızgara köfte

Çiğ Köfte

Hem Gaziantep’in hem de Adıyaman’ın en sevilen yemeklerinden biri olan çiğ köfte etli ya da etsiz hazırlanabiliyor.

Etsiz çiğ köfte bulgur, soğan, sarımsak, maydonoz, biber ve domates salçası ile isot, pul biber ve toz biber gibi baharatlar kullanılarak hazırlanırken etli çiğ köftede bu malzemelere ek olarak köftelik kıyma kullanılıyor.

çiğ köfte

Satır Köfte

Başta Keşan olmak üzere tüm Trakya’da ünlü olan Satır Köftenin özelliği, kullanılan kıymanın, küçük et parçaları gibi görünecek şekilde satırla inceltilmesi.

köfte sarımsak servis

İçli Köfte

Arap Yarımadasından mutfağımıza gelen İçli Köftenin yöreden yöreye değişen pek çok çeşidi bulunuyor.

Adana’da genellikle haşlanarak yapılan İçli Köftenin içinde patates ya da irmik ekleniyor. Hatay’da kibbeh ya da oruk olarak isimlendirilen İçli Köftenin Antakya usulü hazırlananı dövülmüş etle hazırlanıp kızartılıyor. İskenderun usulü olanı ise, kızartılıp dinlendirilen İçli Köftelerin üzerinde zeytinyağlı ve sarımsaklı bir sos gezdiriliyor.

Maraş usulü İçli Köfte, Maraş biberi ile ceviz ya da fıstıkla hazırlanıyor. Kızartılarak ya da haşlanarak tüketilebiliyor.

İçli Köfte, Malatya’da diğer yörelere kıyasla daha küçük hazırlanıyor ve genellikle haşlanarak pişiriliyor.

içli köfte

Odun Köfte

Meşe odunu ateşinde yanan ızgarada pişirilen Odun Köfte, Salihli’nin en meşhur yiyeceklerinden biri. Baharat eklenmeyen Odun Köftede az miktarda un kullanılıyor.

köfte

Tire Köfte

Pişirilme şekliyle diğer köftelerden ayrılan Tire Köfte, Meşe ve Erguvan ağaçlarının odununun ateşinde yanan ızgarada pişiriliyor. Uzun ve ince ızgara şişlerinde pişirildikleri için köftelerin ortaları delik oluyor.

Üzerine domates sosu dökülerek servis edilen köftenin en üstüne tereyağında kızartılmış ekmekler yerleştiriliyor.

köfte

Mercimekli Köfte

Kırmızı mercimek ve ince bulgur kullanılarak hazırlanan Mercimekli Köftenin içinde soğan, salça ve çeşitli baharat bulunuyor. Mercimekli Köfte, genellikle yeşillikler ve ayranla birlikte servis ediliyor.

mercimekli köfte

BONUS

Ödemiş Köftesi

Bir okuyucumuzun önerisi üzerine listemize Ödemiş Köftesini de ekledik.

Kıyma, biraz irmik, maydanoz, tuz, karabiber ve pul biber kullanarak hazırlanan Ödemiş Köftesi, közlenmiş biber, domates ve pideyle servis ediliyor.

köfte çeşitleri ödemiş köftesi

Not: Görsellerin bir kısmı temsilidir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.