20 Ekim 2017

10 Sokak Yemeği: Atıştırmalık Sokak Tatları

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Turşu ve Turşu Suyu

Eskiden neredeyse her sokak başında karşılaştığımız turşucularla artık seyrek olarak karşılaşıyoruz. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan turşu arabalarını yakaladığınızda en azından bir bardak turşu suyu içmeden yolunuza devam etmeyin deriz.

Midye Dolma

1,2,5,10… Bir tepsinin tamamı bile yenebilir. Restoranlarda da yemeyi tercih edebileceğimiz midye dolma da diğer sokak yemeklerinde olduğu gibi, sokakta daha lezzetli oluyor galiba.

Buzlu Badem

Özellikle sahil şehirlerinde yaz akşamlarının tamamlayıcısı olarak buzlu badem, en fazla tercih edilen sokak tatlarından biri.

Kestane

Kışın acımasız soğuğuna rağmen içimizi ısıtan közde kestanenin kokusu eskiden sobalı evlerden yükselirken bugün, en sevilen sokak tatlarından biri.

Hot Dog ya da Sosisli

Hızlı bir şekilde karnınızı doyurmak ya da sadece bir şeyler atıştırmak istediğinizde ilk tercihiniz en yakındaki büfeden sosisli sandviç almak olabilir.

Mısır

Artık sıklıkla rastlanmasa da eskiden patlamış mısır arabalarını her mevsim görebilirdik. Bugün kolaylıkla bulabildiğimiz haşlanmış mısır, közde mısır ve bardakta mısır ise en fazla tercih edilen sokak atıştırmalıkları arasında yer alıyorlar.

Simit (Gevrek) ve Poğaça

Özellikle sabahları en tazesini sokaklarda bulduğumuz simit, gevrek ve poğaçalar da günün neredeyse her saati tüketebildiğimiz sokak tatlarından.

Börek

Osmanlı’dan günümüze kadar gelen sokak yemekleri arasında börek de önemli bir yere sahip. Vazgeçemediğimiz sokak yemekleri arasında yer alan böreklerin malzemeleri her yöreye ve şehre göre farklılıklar gösteriyor.

Kumru

İzmir’e özgü kumru, artık diğer kentlerde de yaygınlaşmaya başladı. Kumru, evde kahvaltı yapacak vaktiniz olmadığında hem doyurucu hem de lezzetli bir alternatif.

Boyoz

Son maddemiz de İzmir’in lezzetlerinden, boyoz. Poğaça gibi görünmesine rağmen, yapılması beceri isteyen boyoz da kahvaltı için en keyifli seçeneklerden biri.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.