1 Mayıs 2024

Orhan Pamuk’un Kaleminden Mutlaka Okumanız Gereken 10 Etkileyici Roman

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Cevdet Bey ve Oğulları, 1982

1982 yılında yayımlanan Cevdet Bey ve Oğulları, ilk Orhan Pamuk romanı olma özelliği taşıyor.

Cevdet Işıkçı ve ailesinin 1905 ile 1970 yılları arasında yaşadıklarını anlatan roman, okuyucuya aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti tarihine de tanıklık etme şansı sunuyor.

Karanlık ve Işık ismiyle 1979 Milliyet Roman Armağanı’nı Birincilik Ödülünü Mehmet Eroğlu’nun Issızlığın Ortasında romanıyla paylaşan Cevdet Bey ve Oğulları, yayımlanmasının ardından 1983 yılında Orhan Kemal Roman Ödülü’nü de kazandı.

Sessiz Ev, 1983

Orhan Pamuk’un yayımlanan ikinci kitabı olan Sessiz Ev, üç kardeşin İstanbul yakınlarındaki Cennethisar Kasabası’nda yaşayan babaannelerini ziyaret ettikleri bir haftayı konu alıyor.

Birçok dile çevrilen ve 1984 yılında Madaralı Roman Ödülü kazanan roman, 1991 yılında Avrupa Keşif Ödülü’nü de almıştır.

Kara Kitap, 1990

Şeyh Galip’in Hüsn-ü Aşk eserinin günümüze uyarlanmış hali olan Kara Kitap’ta, İstanbul’da yaşayan bir avukat olan Galip, bir gün eşi Rüya’nın bıraktığı küçük bir notla onu terk ettiğini öğrenir. Rüya’yı aramaya başlayan Galip şehir şehir gezerken Rüya’nın bir köşe yazarı olan kardeşi Celal’le olabileceğinden şüphelenir ve böylece Celal’in de kayıp olduğunu öğrenir.

Kitapta, bu başlangıç olaylarından Celal ve Rüya’nın ölümüne ve sonrasına kadar Galip’in yaşadıklarına tanıklık ediyoruz.

Benim Adım Kırmızı, 1998

Okur romanda, Osmanlı Padişahı III. Murad’ın döneminde, İstanbul’da 9 gün süren karlı havada, padişahın emriyle hazırlanan ve Batı etkisi taşıyan resimlerin yer alacağı bir kitap için yürütülen çalışmalar sırasında sanatçıların barındığı bir eve misafir olur.

Fransa, İrlanda ve İtalya’dan prestijli ödüller kazanan Benim Adım Kırmızı, 2006 yılında Çin’de en iyi roman seçilmiştir.

Kar, 2002

Bir şair olan Ka, 12 yıldır Almanya’da sürgündür. Türkiye’ye döndükten 4 gün sonra bir söyleşi için Kars’a gider. Ka’nın bu şehirde yaşadıklarını anlatan kitapta, Türkiye’deki çeşitli ideolojileri temsil eden karakterlerle bir şehir üzerinden Türkiye’yi de gözlemlemiş oluyoruz.

Masumiyet Müzesi, 2008

On yıllık bir çalışmanın ürünü olan Masumiyet Müzesi, zengin bir ailenin oğlu olan Kemal ile uzaktan akrabaları olan Füsun’un arasındaki aşkı konu alıyor.

New York Times’ın 2009’un En İyi Kitapları listesinde yer alan Masumiyet Müzesi, çok sayıda dile çevrildi ve çevrildiği ülkelerde de büyük bir başarı yakaladı.

Kafamda Bir Tuhaflık, 2014

Boza ve yoğurt satıcısı Mevlut Karataş’ın bir düğünde görüp aşık olduğu ve yıllarca mektup yazdığı kadın yerine yanlış birini kaçırması sonrasında bu kişiyle sürdürdüğü yaşamı ve maceralarını anlatıyor.

Kırmızı Saçlı Kadın, 2016

Kırmızı Saçlı Kadın, 1980 yılında bir lise öğrencisi olan Cem’in babasının ailesini terk edişinden kendi oğlu tarafından öldürülüşüne kadar geçen zamanda inişli çıkışlı hayatını konu alıyor.

Veba Geceleri, 2021

Sedat Simavi Edebiyat Ödülü kazanan roman, II. Abdülhamit döneminde, üçüncü defa veba salgınının yaşandığı hayali bir Osmanlı adasında yaşananlar anlatılmaktadır.

Ben Bir Ağacım, 2013

Pamuk’un Kara Kitap, Benim Adım Kırmızı, Kar, İstanbul, Öteki Renkler ve henüz yayımlanmamış Kafamda Bir Tuhaflık romanlarından seçme metinler içeren kitap, kimi okuyucular için Orhan Pamuk okumaya başlamak için iyi bir seçenek olarak belirtilirken kimi okuyucular için daha önce okunan romanlara dair bir gezinti olarak değerlendirilmiş.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.