25 Nisan 2020

10 Maddede Nikola Tesla: Modern Dünyanın Kurucusu

Musa Can Durmaz

~8dk

Nikola Tesla Kimdir?

Sırp kökenli Amerikalı mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fütürist Nikola Tesla, günümüzde, alternatif akım (AA) elektrik kaynağı sistemine verdiği katkılarla tanınmaktadır.

nicola tesla sarony

Çocukluk Dönemi

Zor bir çocukluk yaşayan Nikola Tesla, ailesi tarafından hep ağabeyi ile karşılaştırılıyordu. 

Ağabeyinin 12 yaşındayken attan düşüp ölmesi, Nikola’yı daha zor bir konuma soktu. Çünkü ailesi, atı korkuttuğu için bu olaydan Nikola’yı sorumlu tutmuştu.

6 yaşındayken kendi su çarkını yaparak ilk buluşunu ortaya koyan Tesla’nın, ailesinin ona karşı tutumu sebebiyle içine kapanık bir insan olduğu düşünülmektedir.

Üniversite Yılları

Nikola’nın babası, onu her zaman rahip olarak hayal ederken annesi, düzgün bir üniversite eğitimi almasını istemişti. Öncelikle, Avusturya’da bulunan Graz Üniversitesi’nde eğitime başladı, fakat okurken okulun kendisine herhangi bir yararı olmadığını düşünerek okulu bıraktı. Daha sonra dilini geliştirmek için Prag Üniversitesi’nde öğrenimine devam etti. İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Almanca öğrenerek dünyadaki bilimsel gelişmeleri takip etmeye başladı.

nikola tesla ekipmanıyla

Mizahi Yönü

Pek çok kişi tarafından bilinmese de, Nikola Tesla aslında mizahi yönden güçlü bir kişilikti. 

Örneğin; bir akşam yemeğinden sonra yazar ve şair Rudyard Kupling, yakın arkadaşıyla yaptığı bir yazışmayı paylaşıyor.

Nisan 1901

Sevgili Bayan Johnson,

Inkspiller Kipling meselesi nedir? Bence, benim çorbanın içinden saç ve hamamböceği bulacağımdan emin olduğu için beni bilinmeyen bir otelde yemeğe davet etti.

Saygılarımla

N. Tesla

Garip Alışkanlıkları

  • Hiç kimsenin saçına dokunamıyordu. 
  • Yemeğin kübik içeriğini hesaplamadan yemek yiyemiyordu. İştahı kaçıyordu.
  • Yürürken adımlarını sayıyordu.
  • 3 ve 3’ün katlarına takıntısı vardı.
  • Mücevherlerden nefret ediyordu.
  • Bir defa kullandığı havluyu bir daha kullanmıyordu.
  • Güvercinlere çok fazla düşkündü.
nikola tesla

Buluşları

Nikola Tesla’nın buluşlarını saymaya başlarsak sayfalarca yazmak gerekir. Eğer biri size elektrik bazlı bir aletin mucidini soruyorsa ve siz de cevabı bilmiyorsanız; Tesla diyerek cevap verebilirsiniz. Büyük ihtimalle doğru çıkacaktır. 

Çünkü, patentini aldığı 700 buluşla en fazla patende sahip kişilerden biri olarak dünya tarihine geçmiştir. Yine de, çağının çok ilerisinde olan bazı buluş ve düşüncelerini söylemeden geçmek olmaz.

İlk defa elektriğin bir kaynaktan çevreye yayılarak kablosuz ve çok yüksek miktarlarda iletilebileceğini söylemiştir. Daha sonra yaptığı deneylerle de bunu göstermiştir.

1901’de cep telefonu teknolojisini ve kablosuz internet ağını düşünmüştür.

Niagara Şelaleleri’ne yüklenen ABD’deki ilk hidroelektrik santrali Tesla tarafından tasarlanmıştır.

Edison vs. Tesla

Nikola Tesla, elektrik mühendisliğini bırakıp cebinde sadece 4 sent ile 1884 yılında Amerika’ya gitmiştir. Amerika’da bir yıl boyunca geçimini sağlamak için Western Union firmasında çukur kazma işçisi olarak çalışmıştır. Bu süre zarfında, hayallerinin peşini bırakmamış ve doğru akım motoru, jeneratör, transformatör ve neon lambalar için projeler hazırlamıştır. 

Bu dönemde buluşları için patentler almaya başlamış ve en sonunda, Edison ile tanışmıştır. Edison, Tesla’ya DC motorlarını geliştirmesi için iş teklif etmiştir. Ve bunun için kendisine 50 bin Dolar ödemeyi taahhüt etmiştir. 

Tesla proje üzerinde onlarca farklı çalışma yapmış ve sonunda bir yöntem geliştirerek Edison’a sunmuştur. Ancak Edison, taahhüt ettiği 50 bin Dolar’ı Tesla’ya ödememiştir. Bunun üzerine Tesla, 6 ayın sonunda Edison ile yaptığı iş birliğini sonlandırmıştır.

Edison ölüm döşeğindeyken Tesla’yı yanına çağırtmış, fakat Tesla vaktimi boş laflar dinleyerek geçireceğime, insanlık adına gerekli icatları bularak geçiririm diyerek Edison‘un son arzusunu yerine getirmemiş ve yanına gitmemiştir.

nikola tesla ampul

Şirketi

Edison ile iş birliğini tamamen bitiren Tesla, 1885 yılının Mart ayında, New Jersey şehrinde Tesla Electric Light and Manufacturing firmasını kurmuştur. Ancak, yaptığı projeler özellikle elektrik üreticilerini huzursuz etmiştir. Maalesef bu durum yatırımcılarına da yansımıştır ve yatırımcılar, Tesla’ya olan desteklerini geri çekmişlerdir.

Ölümü

Yaşamının son zamanlarında sürekli parkta yürüyen; her gün yaşadığı otel odasının penceresine konan bir güvercinle ilgilenen Tesla, bu dönemde katı yiyecekler tüketmeyi bırakmıştır. Sadece sıvı ile beslenmiştir. Bu durum, fiziksel olarak güçsüz kalmasına sebep olmuştur.

Kelimenin tam anlamıyla 21. yüzyılı inşa eden bu adam, milyarder olması gerekirken -bu potansiyele sahipti- meteliksiz bir şekilde, New Yorker Oteli’nde, 86 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Otopsi sonuçlarına göre; koroner damarların kan pıhtılaşması ile tıkanması sonucu hayatını kaybetmiştir.

nikola tesla laboratuvarında

Ölümünden Sonra

Cenazesine 2000’den fazla insan katılmıştır. Ayrıca Tesla’nın bütün mal varlığına ABD hükümeti tarafından el konulmuştur. Tesla’dan geriye kalan çalışmalar baz alınarak birçok alanda yeni teknolojinin geliştirildiği ve günümüzde de bu teknolojilerin kullanıldığı düşünülüyor.

TEŞEKKÜRLER TESLA

Nikola Tesla’nın bu kadar buluş yapmasının ana sebebi; ne ego mastürbasyonu, ne takıntıları, ne ismini duyurmak istemesi, ne de para kazanmaktı. Onun amacı, insanlığın hayatını kolaylaştırmak, açlığın son bulmasını sağlamak ve kapitalist canavarların insanlığı yemesine izin vermemekti. 

Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi, bütün dünyayı aydınlatırdı.

Para, insanların kendine biçtiği kıymete haiz değildir. Benim bütün param deneylere yatırılmıştır. Bunlarla yeni keşiflerde bulunup insanoğlunun yaşamını biraz daha kolaylaştırmasını sağlıyorum.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Musa Can Durmaz

Musa Can Durmaz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.