20 Ekim 2017

Moda Dünyasını Sallayan 10 Lübnanlı Moda Tasarımcısı

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

Moda dünyasında büyük bir etki yaratan 10 başarılı, Lübnan kökenli moda tasarımcısı;

Elie Saab

‘ES’ adıyla da bilinen Elie Saab, kendi kendini yetiştiren moda tasarımcılarından biridir. Dikiş dikmeye küçük yaşlarında başlayan, ilk olarak kardeşlerini ve yakın çevresini giydirmeye başlayan Elie Saab, bugün Marion Cotillard, Teri Hatcher, Angelina Jolie, Dakota Fanning ve Catherine Zeta-Jones gibi çok sayıda ünlü isim için tasarım yapıyor.

İlk olarak 1982 yılında Beyrut’ta kendi markasını yaratan Saab’ın bugün Paris ve Milano’da da atölyeleri bulunuyor.

1997 yılında Camera Nazionale della Moda’ya üye ilk İtalyan olmayan moda tasarımcısı olma özelliğini taşıyan Saab, aynı yıl ilk kez Lübnan dışında, Roma’da koleksiyonunu göstermiştir. Saab, aynı zamanda, Halle Berry için tasarladığı kıyafetle Oscar’lı bir oyuncuyu giydiren ilk Lübnanlı moda tasarımcısıdır.

Zuhair Murad

1997 yılında ilk atölyesini Beyrut’ta kuran Zuhair Murad, moda dünyasına haute couture tasarımlarıyla adım atmıştır. Tasarımları doğunun gösterişini; parlak, işlemeli ve feminen tarzıyla batının zarafetini bir araya getirir. Murad, 2015 yılında ikinci atölyesini Paris’te açmıştır.

Zuhair Murad Sarah Jessica Parker, Jennifer Lopez, Nina Dobrev ve Angelina Jolie gibi çok sayıda Hollywood ünlüsü için de kıyafet tasarlamıştır.

Abed Mahfouz

Moda tasarımına olan ilgisini küçük yaşlarda keşfeden Abed Mahfouz, kariyerine zarif ve incelikle tasarlanmış gelinlikler tasarlayarak adım attı. 2001’de ortaya çıkarttığı ‘The Dreamer’ anlamına gelen ‘Al-Halimah’ isimli koleksiyonu büyük bir başarı gösterdikten sonra Mahfouz, haute couture tasarımlar yapmaya da başladı.

Alta Roma’ya katılan ilk Lübnanlı moda tasarımcılarından biri olan Mahfouz, bugün hazır giyim ve lüks hazır giyim tasarımları da yapıyor.

Joseph Abboud

Moda endüstrisinde ilk deneyimini 16 yaşında, Louis Boston’da çalıştığı dönemde edinen Joseph Abboud, 1981 yılında Ralph Lauren’e katılmıştır. Ralph Lauren’de erkek giyim tasarımında yardımcı direktör olarak çalışmıştır. Kendi markasını 1987 yılında kuran Abboud, iki yıl üst üste CFDA tarafından En İyi Erkek Giysi Tasarımcısı seçilmiştir.

Müşterileri arasında Tom Brokaw, Wynton Marsalis ve Nomar Garciaparra da bulunmaktadır.

Robert Abi Nader

1996 yılında moda tasarımındaki çalışmalarını sürdürmek için Paris’e giden Robert Abi Nader, ilk olarak haute couture tasarımlarıyla moda dünyasına adım atmıştır. Chambre Syndicale de la Couture Parisienne’den mezun olan ilk ve en genç Lübnanlı olan Nader, aynı zamanda, Fransa’da Chambre Syndicale de la Haute Couture’a kabul edilen ilk Lübnanlı moda tasarımcılarından biridir.

Müşterileri arasında birçok prenses, güzellik kraliçesi ve film yıldızı bulunan Nader, ‘Orta Doğu’nun Haute Couture Kralı’ olarak anılmaktadır. Nader, koleksiyonu Paris Haute Couture sezonunda sergilenen ilk Lübnanlı moda tasarımcısı olma unvanına da sahip.

Patricia Kaas, Sophie Marceau, Celine Dion, Monica Belluci, Penelope Cruz ve Sharon Stone gibi çok sayıda ünlü ismin tercihi olan Nader, cesur ve feminen çizgilere sahip tasarımlarıyla tanınıyor.

Tony Ward

Elbise üreticisi Elie Ward’ın oğlu olan Tony Ward, 18 yaşında Paris, Fransa’daki Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture Parisienne’ye kayıt oldu. Lanvin, Dior ve Chloe’deki Karl Lagerfeld moda evleri için çizim yapan Ward, Paris’teki deneyimlerinin sonrasında kendi markası olan Tony Ward Couture’ı kurdu.

1997 yılında bir tasarım yarışmasında birincilik alan Ward’ın çizimi, Musée Galliéra’da sergilenmiştir. Ayrıca L’Ago D’Oro (Altın İğne) ödüllerinde Yılın Moda Tasarımcı seçilen Ward, bugün dünyanın en tanınan moda tasarımcıları arasında yer alıyor.

Ella Zahlan

Dünyanın önde gelen moda tasarımcıları arasında yer alan Ella Zahlan, Alta Roma Alta Moda’da haute couture koleksiyonunu gösteren ilk uluslararası Arap kadın moda tasarımcısıdır. Çok sayıda uluslararası ödülün sahibi olan Zahlan, tasarımlarında geleneksel kalıpları kullanmamasıyla dikkat çekiyor.

Zahlan’ın müşterileri arasında Paris Hilton, Kim ve Kourtney Kardashian, Pink, Ivana Trump, Kesha, Miley Cyrus ve Nicky Minaj gibi ünlü isimler bulunuyor.

Hanna Touma

Hanna Touma, haute couture moda evi ile Orta Doğu’da ve Avrupa’da büyük ilgi çeken moda tasarımcıları arasında yer alıyor. Bugün ekibe Hanna Touma’nın kızı Shirine Touma’nın da katıldığı moda evinin koleksiyonlarında dantel, organze, metal ve ipeklerin kullanımındaki ustalık dikkat çekiyor.

Detay ve ince işçiliğin ön plana çıktığı tasarımlarında Touma; dikkat çekici, görkemli, karmaşık ama zarif tasarımlar ortaya koyuyor.

Edward Arsouni

Moda dünyasındaki kariyeri 90’lı yıllarda başlayan Edward Arsouni, Milano’da bulunan Istituto Artistico Marangoni’de eğitim almış ve ardından Gianfranco Ferre ve Anna Ascione Maison de Couture’de çalışmıştır. İtalya’daki eğitiminin ve iş deneyimlerinin ardından Lübnan’a dönen tasarımcı, Edward Arsouni Maison de Couture’yi kurmuştur.

Tasarımlarında oryantalist etkinin baskın olduğu Arsouni’nin koleksiyonları modern ya da klasik pek çok tarza kolaylıkla adapte olabilecek parçalar içerir.

Reem Acra

Dünya çapında tanınan, uluslararası bir tasarımcı olan Reem Acra, dikkat çekici ve görkemli tasarımlarıyla ünlüdür. Modanın sınırlarını yeniden tanımlayan Acra, ESMOD (Ecole Supérieure des Arts et Techniques de la Mode)’da eğitim almıştır.

Acra’nın tasarımları detayları, yenilikçi çizgileri, işlemeleri, katmanlı kumaşları ve kusursuz nakışları barındırır. Müşterileri arasında Beyonce, Angelina Joli, Jennifer Lopez, Halle Berry ve Selena Gomez gibi ünlü isimler yer almaktadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.