27 Aralık 2022

Küba Gezisi Yapacaklara Altın Değerinde Tavsiyeler

QUA GRANITE

~5dk

Küba, Karayipler’deki bir ada ülkesidir. Dünyada en fazla görülmek istenen ülkelerin başında gelen Küba; doğal güzellikleri, iyi korunmuş tarihi yapıları ve eşsiz mimari yapıları ile dikkat çekicidir. Küba’nın diğer ülkelere kıyasla daha farklı bir kültüre sahip olması ise onu daha çekici hale getirmektedir. Siz de popüler turistik destinasyonları keşfederek eşsiz bir Küba gezisi yapmak istiyorsanız, hazırladığımız rehber niteliğindeki yazımızı okumanızı öneririz. İşte her köşesi ile hayranlık uyandıran Küba’nın önde gelen lokasyonları:

Cayo Coco

Küba’nın turizm cenneti Cayo Coco, keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk durağıdır. Masmavi denizin yeşil ile uyumunu gözler önüne seren Cayo Coco, tüm yılın yorgunluğunu atmak veya günlük hayatın koşuşturmasına küçük bir mola vermek isteyenleri cezbetmektedir.

Turkuaz sularda serinlemek, güneşin altında bronzlaşmak veya gölgede bir şeyler içmek, tercih tamamen size kalmış. Ayrıca plajın iç kısmında yer alan El Baba Tabiat Parkı’nda timsah ve flamingo gibi vahşi doğaya ait hayvanları izleyerek tatilinize farklı deneyimler katabilirsiniz. Adada gezerken kuş gözlemciliği yapan araştırmacıları görürseniz de şaşırmayın.

Cayo Coco küba
Görsel Kaynağı

Barocoa

Doğu Küba’nın en önemli özelliklerinden biri, ülkenin en eski şehri olan Baracoa’ya sahip olmasıdır. 1511’de Guantanamo eyaletinde kurulan şehir, özellikle turistler tarafından yoğun ilgi görmekte, şehrin ilk kilisesi aktif şekilde kullanılarak şehre büyük bir değer katmaktadır. Ayrıca şehirde yeşillikler içinde kalan yamaç, ev sahipliği yaptığı nadir bulunan kuş ve bitki türleri ile de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Barocoa
Görsel Kaynağı

The Malecon

1901 yılında kısmen, 1902’de ise tamamen inşa edilen Malecon; Havana’nın ünlü sahil şerididir. Bu sahil şeridinde yapacağınız yürüyüşler ile şehrin geçmişini daha iyi hissetme imkânı bulabilirsiniz.

Bu eşsiz gezi yolu, Habana Vieja adlı mahallesinden başlayarak merkezi ticaret bölgesi Vededo’ya kadar yaklaşık 7 kilometre boyunca uzanmaktadır. Art Deco ve Neo Moorish gibi mimari akımların uygulandığı 20. yüzyıl yapılarının göz kamaştıran güzelliklerinin eşlik ettiği sahil şeridini Küba gezisi sırasında ziyaret etmenizi öneririz.

The Malecon
Görsel Kaynağı

Santa Clara

Küba gezisi sırasında ziyaret edeceğiniz plaj ve tatil beldelerinden sonra, farklı bir lokasyon görmek isterseniz mutlaka Santa Clara’ya geçmelisiniz. Küba gezi rotanıza daha da derinlik katacak olan bu durak, tatilinize yeni bir heyecan getirebilir.

Burayı farklı yapan, Che Guevara’nın 1958’deki son gerilla savaşını yaptığı yer olması. Anıt mezarı, yerli ve yabancı turist fark etmeden herkesin ilgi gösterdiği, saygı duyduğu yerlerin başında gelmekte. Bu civarlarda Che’nin heykellerini, kişisel eşyalarını görebileceğiniz müze gibi sıra dışı yapılar ile tatile yeni bir soluk getirebilirsiniz.

Santa Clara
Görsel Kaynağı

Habana Vieja

Habana Vieja, Küba’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan en önemli şehirlerinden biridir. Eski Havana olarak da bilinen şehir, Küba tarihinde en iyi korunmuş yerlerden biridir. Arnavut kaldırımlı sokakları ile etkilerken ülkeye özgü Barok ve Neoklasik yapıları ile oldukça etkileyici görünmektedir. Tarihi dokusunu koruyan eşsiz şehir Küba’daki en popüler turistik destinasyonların başında gelmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Castillo de la Real Fuerza ile Palacio del Segundo Cabo gibi sayısız cazibe merkezine ev sahipliği yapan şehri görmeden Küba gezisini tamamlamamanızı tavsiye ederiz.

Habana Vieja
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

QUA GRANITE

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.