26 Şubat 2021

Kredi Kartı Ödemelerinizi Kolaylaştıracak 10 Öneri

Mehmet Arı

~5dk

Kredi kartı borcunuzu ödemekte zorluk çekiyor veya sürekli minimum ödemelerle devam etmekten yorulmuş olabilirsiniz. İşte, size kredi kartı ödemelerinizi kolaylaştıracak; birini, birkaçını ya da hepsini kullanabileceğiniz 10 öneri:

Bütçenizi Oluşturun

Eğer her ay cebinize girecek minimum para miktarını biliyorsanız, bu paranın neleri ödeyeceğini de biliyor olmalısınız. Harcama kalemlerinizi belirleyin ve bu kalemlerin dışına çıkmayın. Geçen ay neye ne ödediğiniz mühim değil, bu ay ne ödeyeceğinizi belirlemeniz mühim.

bütçe ödeme

Gereksiz Abonelikler

Para ödediğiniz abonelikleri gözden geçirin, belki bir süre maçları canlı değil de, canlı skor uygulamalarından ve maç sonrası özetlerden takip etmeyi değerlendirebilirsiniz. Veya içeriklerinin çoğunu izlediğiniz bir dijital yayıncıyı artık bırakma zamanı gelmiş olabilir.

Fiyat Takibi

İhtiyacınız olan gıda ve gıda dışı malzemelerin fiyatlarını, bilgisayarınızdan ve cep telefonunuzdan takip edebileceğiniz pek çok uygulama ve sosyal medya hesabı var. Bunları takip ederek ihtiyaçlarınızı en uygun fiyattan tedarik etmenin yollarını arayabilirsiniz.

kredi kartı bütçe harcama

Faizi Yeniden Yapılandırmak

Bu biraz karmaşık ve hesap kitap yapmayı gerektiren bir yol. Eğer kredi kartına ödediğiniz gecikme faizlerinden daha uygun faizle kredi veren bir banka varsa, bu krediyi kullanarak kredi kartınızı kapatmanız, faiz giderlerinizi düşürebilir. Diğer yandan; kredinin aylık geri ödemeleri kredi kartınıza bugüne kadar ödediğiniz ortalama aylık tutardan fazla ise, bu da sizin işinizi görmeyebilir. Bulacağınız kredinin koşullarının mevcut giderlerinizi arttırmamasına ve faiz yükünüzü düşürmesine dikkat etmelisiniz.

Fazla Eşyalardan Kurtulmak

Tabi ki, para ediyorlarsa notunu düşmek gerekir bu noktada. Bu tip eşyaya en iyi örnekler, yenisini aldığınız ve ‘çok az fiyat teklif ettiler’ diye takasa vermeyip elinizde tuttuğunuz elektronik eşyalar olabilir. Senede belki 1 ay bindiğiniz bisikletiniz, yaygınlaşan bisiklet kiralama uygulamaları sayesinde, yine bu gruba girebilecek bir üründür. Özetle; bu tip ürünleri internet yoluyla satışa sunmak ek nakit akışı sağlayacaktır.

laptop satış sale indirim

Market Sadakat Programlarına Üye Olmak

Fiyatları takip etmeyi elden bırakmadan, çeşitli marketlerin sadakat programlarına kayıt olarak indirimlerden faydalanabilirsiniz.

İhtiyaç ve İstekleri Birbirinden Ayırmak ve Bir Müddet Sadece İhtiyaçlara Odaklanmak

O kravat veya o eşarp konusunda ihtiyaç mı, istek mi olduğu konusundaki muhakemeyi yapmanız gerekiyor. Evet, çok önemli bir iş görüşmesine gideceksiniz ve muhatabınızda iyi bir izlenim bırakmak istiyor olabilirsiniz. O durumda bile bunun tek yolu aksesuarlar olmayabilir. İhtiyacınız, sadece karşıdakini ikna etmek için konunuzu daha iyi analiz ederek masaya oturmanız olabilir.

online alışveriş

Hayır Diyebilmek

Genelde çapraz satış veya koşullu satışlarda karşımıza çıkar (A ürünü aslında 50 TL’dir, ama zaten aldığınız C ürünü sebebiyle, A ürünü size özel olarak 10 TL olur). İhtiyacınız olsa, zaten alırdınız. Fiyatı ucuz olduğu için bir satın alma yapmak, sokağa para atmaktan farksız. Bu sebeple, ihtiyaçlarınızı iyi belirlediyseniz hayır diyebilirsiniz.

Pazarlık Etmek

Pazarlık edebileceğiniz her ürün için pazarlık etmeyi denemelisiniz. Evet, gıda ve akaryakıt gibi komoditize olmuş kalemlerde bu şansınız pek olmayabilir, ama pazarlık edilebilir her ürün için teklifte bulunabilirsiniz.

pazar sebze alışveriş

İşinize Odaklanın

Belki de en önemli madde, bu son madde. Borç yükümlülüklerinizi yerine getirmekte zorlanıyorsanız, gelirlerinizi arttırmak en büyük katkıyı sağlayacaktır. Bu sebeple işiniz ne olursa olsun, ister esnaf, ister ücretli çalışan, işinizi daha iyi yapıp gerek satışlarınızı artırarak, gerek terfi hak ederek gelirlerinizi arttırmanın yolunu aramalısınız.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Mehmet Arı

Mehmet Arı

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.