11 Kasım 2022

Kolaylıkla Uygulayabileceğiniz 10 Sürdürülebilir Yaşam Önerisi

Aleyna Türk

~5dk

Sürdürülebilir Yaşamı Anlayın

Sürdürülebilir yaşam kavramı, çevresel zararı ve karbon ayak izini azaltmak için tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmek ve kaynaklarımızı daha iyi kullanmak olarak açıklanabilir.

Bu fikrin temelini gezegene verilen zararı azaltmak oluşturur. Bu kavramı iyi anlamak ve fikri benimsemek için de sanılanın aksine yaşam kalitemizi düşürmeden birçok adım atabiliriz.


Doğal Temizleyiciler Kullanın

Sürdürülebilir yaşama geçmek için benimsenecek en basit ama etkili yöntem, kimyasallardan uzaklaşıp doğal temizleyiciler kullanmaktır. Doğal temizleyiciler kullanarak çevreye vereceğiniz zararı azaltmış olursunuz. Aynı zamanda zehirli kimyasalların sizin üzerinizde bırakacağı etkileri de en aza indirgemiş olursunuz. Bir sprey şişesinde birkaç malzemeyi karıştırarak çok kolay bir şekilde kendi temizleyicinizi üretebilirsiniz.

Kendin Yap: Çevreye Zarar Vermeyen, Doğal Temizlik Ürünleri yazımız ilginizi çekebilir.

doğal temizlik ürünleri

Yeniden Kullanın ve Geri Dönüştürün

Olabildiğince her şeyi yeniden kullanmaya çalışın. Bazı şeyleri amaçlarından farklı bir kullanım için tekrar değerlendirebilirsiniz. Hem daha az atık çıkarmış olursunuz, hem de paranız cebinizde kalır.

Cam, ahşap veya alüminyum kutularınızı geri dönüştürebilirsiniz. Böylece ürünleriniz çöp olmaktan çıkar ve sürdürülebilir hale gelir. Bunun için tek kullanımlık materyallerden uzak durun ve yeni ürün satın alırken paketinin geri dönüştürülebilir olup olmadığını kontrol edin.

10 Maddede Geri Dönüşüm, Aşağı Dönüşüm ve İleri Dönüşüm Nedir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Cihazlarınızın Fişini Çekin

Tabii ki kullanmadığınız zamanlar… Elektrikli cihazları sadece aktif kullandığınız zaman prize takın. Çünkü çoğu elektronik cihaz, kapalı olduklarında bile enerji harcamaya devam eder. Özellikle şarj cihazları, bilgisayar ve küçük ev aletleri.

Kullanmadığınız zamanlarda fişi çekmeniz hem enerji tasarrufu yapmanıza hem de elektrik faturanızı azaltmanıza yardımcı olur.

telefon fiş

Düdüklü Tencere Kullanın

Düdüklü tencere sayesinde yemeklerinizin pişme süresi kısalır ve yemek hazırlamak için kullandığınız enerji büyük oranda azalır. Aynı zamanda mutfağınız daha az kirlenecektir.

Bulaşık Makinesini Kullanın

Almanya’da bulunan Bonn Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre bulaşıkları elde yıkarken harcadığımız su miktarı, bulaşık makinelerinin kullandığı su miktarının yaklaşık 10 katıdır. Dolayısıyla bulaşık makinesi ile bulaşıkları yıkamak yüksek oranda su ve enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, bulaşık makinesinin tamamını doldurmaya özen gösterin. Tam dolmamış bir şekilde makineyi sık sık çalıştırmak fazla su ve elektrik harcanmasına sebep olur.

bulaşık makinesi

Led Ampullere Geçin

Enerji kullanımını azaltmak için yapılabilecek adımlardan biri de LED veya CFL tercih etmektir. Standart lambalara kıyasla %50-%90 daha az enerji harcarlar. LED’lerin ömrü uzun olduğu için bakım ve değiştirme maliyetleri de azdır.

Dijital Faturaları Tercih Edin

Günümüzde birçok hizmetten dijital şekilde yararlanabiliyorken, neden faturaları da dijital tercih etmeyelim?

Kağıt ihtiyacı yalnızca ağaçların kesilmesine sebep olmaz. Üretim aşamasında kullanılan kimyasallar suya ve toprağa da zarar verir. Bunun için e-fatura talebinde bulunarak siz de doğaya iyilik yapabilirsiniz.

bilgisayar fatura

Toplu Taşımayı Daha Sık Kullanın

Otomobil kullanımı, atmosferdeki sera gazı salınımını artıran faktörlerin başında gelmektedir. Sera gazının atmosferde gereğinden fazla bulunması da iklim değişikliği sebeplerinin başında gelir.

İşe arada bir toplu taşıma ya da bisikletle gitmek veya yürümek yalnızca çevre kirliliğini azaltmakla kalmaz, sağlığınız için de faydalı olacaktır.

Kütüphaneleri Kullanın

Kütüphaneler, kitapların sürdürülebilirliği için en uygun ortamlardır. Her kitabı doğrudan satın almak yerine kütüphanelerden ödünç alabilirsiniz. 

kitaplık kütüphane
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Aleyna Türk

Aleyna Türk

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.