30 Haziran 2021

İnternette Kendiniz İçin En Doğru Kitabı Seçmenize Yardımcı Olacabilecek 10 Yol

Arda Ös

~10dk

1000k

1000k’nın kesinlikle listemizin ilk sırasında olması gerekiyor. Çünkü okuma alışkanlığımın yılda 150 kitabın altına düşmemesinin altında yatan sebep, bu uygulamadır. 

1000k, seçim yapmak için en ideal uygulamalardan biri olsa da, kitap siparişi veremiyorsunuz. Gerçi kurulma amacı da bu değil zaten.

1000k’nın bana sağladığı en büyük avantaj, okuma hedefimi takip edebilmem oldu. Böylelikle mevcut okuma hızımda bir yılda kaç sayfa okuyabileceğimi, bunun -ortalama- kaç kitaba isabet ettiğini ve hedefimin şu an neresinde olduğumu görebiliyorum.

Ben bu özelliğinden çok yararlandım. Ama asıl önemlisi, okumayı tercih ettiğim kitabı kimlerin okuduğunu, ne gibi alıntı ve incelemeler yapıldığını ve benim gibi okuyucuların bu kitaba kaç puan verdiğini öğrenebiliyorum.

Uygulamanın kötü tarafı yok denecek kadar az. Ama illa da bir kötü taraf belirtmem gerekecekse; son güncelleme ile akış biraz değişti. Eskisi daha mı iyiydi ne… 

Not: Bu arada uygulamayı edindikten sonra beni takip etmeyi unutmayın, son okuduklarım ve kendime seçtiğim alıntıları da burada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Nadir Kitap

Pandemi döneminin can simidi, baskısı tükenmiş kitap hazinesi, sahafların ve gedikli okuyucuların yegane kurtarıcısı… Bu yüzden Nadir Kitap asla aklımızdan çıkartmamamız gereken bir web sitesi. 

‘Baskısı Tükendi’, uyarısı burası için mevcut değil. Çünkü binlerce sahaf kitaplarını size açıyor. Satışta bulamadığınız ama muhakkak okumanız gereken kitaplarda, yeni baskıyı beklemenize gerek olmadan Nadir Kitap imdadınıza yetişiyor. 

Ha kitap kullanılmış, eskidir aman ben yanaşmayayım demeyin, yeni kitaplar olduğu gibi, kitapların kondisyonu ile ilgili açıklamaları da kolayca görebiliyorsunuz. Aynı zamanda ‘fiyat’ avantajı en yüksek web sitesi diyebilirim. Bir de kargoyu en hızlı gönderen ikinci site olduğunu not düşmek isterim.

Uygulamanın kötü tarafı, kargo maliyeti. Kitap her yerden daha hesaplı, ama o kargo binince üstüne… Ben gene de, bu fırsat maliyetinin artık bu kadar da olması gerektiğini düşünenlerdenim. Normal şartlarda ulaşamayacağım kitaplar için o kadar da olsun.

Amazon

Açık ara, en isabetli tavsiyeler burada. Üstelik tavsiye iki boyutlu, kitabı alanlar için aşağıda çıkan diğer tavsiyeler süper. Daha süperi, sizin için en uygun tavsiyeler kısmı. Yetmez, aldığınız kitabın kendi kategorisinde hangi sırada olduğunu öğrenebiliyor ve bu kategorideki en iyi 100 kitabı da görebiliyorsunuz. Eğer Stanislaw Lem ile tanışmışsam, bu tavsiyeler sayesindendir.

Kargo ise akıllara zarar. Akşam 23.00’te verdiğim sipariş, sabah 09:00’da kapımda oluyor. Ben de inanamamıştım ve hiç şaşmadı şimdiye kadar. (Prime üyesiyim, size de Prime üyesi olmanızı tavsiye ederim.) 

Uygulamanın kötü tarafı, tabii ki satış teşvikleri: ‘Üç tane kaldı hemen sipariş ver’ gibi. Belki bekletiyorum, belki almayacağım bir beklemek istiyorum, demekte zorlanıyorsunuz.

İdefix 

Yanlışsam düzeltin, D&R’ın web sitesi ile paralel gidiyor. Bu listeye girmesinin sebebi, Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap listesi. Bu listeden çok yararlandım ve halen yararlanmaya devam ediyorum. Fakat liste genel. Yani, bazı kitapların edebi değeri çok yüksek ama okunması biraz zor ve beklentinizi karşılamıyor. Nasıl olur da bu listede yer alır diyorsunuz. Fakat tercihler genellikle isabetli. Veya doğru yol gösterici diyelim.

Sitenin kötü tarafı, en uygun fiyat için araştırma yapmanızın gerekmesi. 

Kitapyurdu 

Site çok işlevli. Bu, hem iyi hem de kötü. Hani internetin ilk arama motorlarında, karşınıza çıkan ilk ekranda, -ne ararsanız arayın- her bir tarafta bir bilgi akışı ve ‘gel buraya bak’ yönlendirmeleri oluyordu ya, Kitapyurdu da biraz böyle.

Bence en yararlı kısmı, web sitesinin en altında bulunan ‘Yeni Çıkanlar’ bölümü. Bununla birlikte; ayın yayınevleri ve ayın yazarları kısmının da oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Web sitesinin kötü tarafı; kargo. Ama fiyatı değil süresi. Bu süre İdefix için de geçerli. Gönderildi derken, gönderiliyor da, elinize üç günde mi ulaşır, beş günde mi orası biraz muamma.

YAYKOOP 

Burada fiyat/yarar avantajı sunan birçok kitap var. Zaten adından da belli, burası yayıncılar kooperatifi. Web sitesininkullanımı çok kolay. Fakat 3-5 günlük kargo süresi burada da mevcut. Gene de, öncelikli tercihlerim arasındadır. 

Sitenin kötü tarafı; kitap çeşitliliği gün geçtikçe gelişiyor ama ne arasam burada bulurum demek hata olur. Kötü tarafa elbette 3-5 günlük kargoyu da ilave ediyoruz. 

BKM Kitap

İlk bakışta burada her şey yolunda. Çeşitlilik var, fiyatlar gayet uygun, aradığını bulabiliyorsun hem de başka yerde bulamadıklarını da burada bulabiliyorsun.

Uygulamanın kötü tarafı; 3-5 günlük kargodan da beter. Bir siparişimin elime geçmesi bir haftayı bulunca, burayı eledim. PTT kargo, elinden geleni yapıyor ama yetmiyor. BKM imajı için kesinlikle bu sorunu öncelikli olarak ele almalılar.

Onedio 

Burası da en doğru kitabı seçmek için kullandığım ve tavsiye ettiğim yollardan biri. İlk bakışta, hadi canım, olur mu hiç, çok magazin diyebilirsiniz ama editörler iyi iş çıkarabiliyorlar ve son derece doyurucu, aşırı genel olmayan ve isabetli kitap seçip sunuyorlar.

Kötü tarafı; bildiğiniz gibi site aşırı jenerik. Doğru listelere ulaşım zaman alabiliyor. Ben burada bir tanesini paylaştım.

Okuduğum Kitaplar

Burası Dr. Javanshir Godimov’a ait olan bir blog. Aslına bakarsanız, tam olarak ‘acaba ne okusam’ blogu. İyi bir yol gösterici olduğu için Dr. Javanshir’de burada yer buldu. 

Kötü tarafı, zaten blogun başlığından da belli, kitap havuzu biraz dar.

Ekşi Sözlük

Beğendiğiniz, ilginç girişler yapan, yorumlarına güvendiğiniz sözlük yazarlarının tavsiyesi de çok faydalı oluyor. Benim en beğendiğim tarafı, aslında çok göz önünde olması gerekirken, ancak belli bir okuyucu kitlesi arasında sıkışmış ve yayılamamış çok değerli kitapları öğreniyorsunuz.

Benim için Yeryüzünün Lanetlileri – Frantz Fanon öyle bir kitaptı. Hemen 1000k ve diğer yorumları okudum, yukarıdaki birçok web sitesinden fiyat karşılaştırması yaptım ve sipariş verdim. 

Kötü tarafı; entellektüel tarafına çok güvendiğiniz tavsiyeler her zaman sizin için en iyi seçim veya yorumlandığı kadar iyi kitap olmuyor. Muhakkak, başka sitelerden de yorumlarını okumalısınız. 

Önemli Not: Ben elim erdiği, dilim döndüğü, klavyenin tuşladığı kadar bunları önerebildim. Sizinkileri de beklerim. Şimdilik iyi okumalar.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.