22 Mart 2024

Tüm Zamanların En İyi 10 Animasyon Filmi

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Spirited Away (Ruhların Kaçışı), 2001

Hayao Miyazaki’nin filmin yapımcısı ve arkadaşı Seiji Okuda’nın kızından esinlenerek yazdığı ve yönettiği Spirited Away, ailesiyle birlikte yeni bir mahalleye taşınırken Şinto inancında ruhlar dünyası olan Kami dünyasına giren on yaşındaki Chihiro Ogino’nun hikayesini anlatıyor.

2001 yapımı Japon animasyon filmi, tüm zamanların en iyi animasyon filmi kabul ediliyor.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Grave of the Fireflies (Ateşböceklerinin Mezarı), 1988

Bir savaş-drama filmi olan Grave of the Fireflies, Isao Takahata tarafından yazılıp yönetilmiştir. Film, Akiyuki Nosaka’nın 1967 tarihli yarı otobiyografik hikayesinden uyarlanmıştır.

1945 yılında geçen film, savaşta yetim kalmış iki kardeşin hayatta kalmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Grave of the Fireflies, tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden biri olmasının yanı sıra en iyi savaş filmlerinden biri olarak da kabul ediliyor.

IMDB Puanı: 8.5 / 10

The Lion King (Aslan Kral), 1994

Animasyon dünyasında dönüm noktası olarak kabul edilen Aslan Kral, bir müzikal filmdir. Altın Küre ödüllü film, Afrika’nın Gurur topraklarında bulunan Gurur Kayası’nda hayvanlar krallığına hükmeden Aslan Kral Mufasa, Kraliçe Sarabi ve yeni doğan oğulları Simba’nın hikayesini anlatıyor.

IMDB Puanı: 8.5 / 10

Wall-E, 2008

Andrew Stanton’un yönettiği film, kıyamet sonrası bir evrende iki robot arasındaki ilişkiyi konu alıyor.

Bugüne kadar yapılmış en yüksek maliyetli Pixar Animation Studios filmi olan Wall-E, 2008 yılının en başarılı filmlerinden biridir.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

Toy Story (Oyuncak Hikayesi), 1995-1999-2010

Serinin birinci filmi, ilk uzun metrajlı 3D bilgisayar animasyonudur. Film serisi, Andy ve oyuncaklarının maceralarını konu almaktadır.

IMDB Puanları:

Toy Story: 8.3 / 10
Toy Story 2: 7.9 / 10
Toy Story 3: 8.3 / 10

Princess Mononoke (Prenses Mononoke), 1997

Hayao Miyazaki yapımı film, ormanı koruyan doğaüstü yaratıklarla doğanın kaynaklarını hızla tüketen insanlar arasındaki mücadeleyi anlatmaktadır.

IMDB Puanı: 8.3 / 10

Up (Yukarı Bak), 2009

Up, gençlik yıllarında tanışan ve evlenen Carl ve Ellie’nin hayatlarını, hayallerini; Ellie’nin ölümünden sonra Carl’ın ve karşısına çıkan Russell isimli gencin yaşadıklarını konu alıyor.

Cannes Film Festivali’nde yer alan Up, 82. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Film Müziği olmak üzere iki dalda Oscar kazanmıştır.

IMDB Puanı: 8.3 / 10

Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo), 2003

Bir palyaço balığı olan Marlin’in eşinin ölümünden sonra üzerine çok fazla titrediği ve okulda arkadaşlarıyla oyun oynarken kaybolan oğlu Nemo’yu arama sürecini konu alıyor.

Pixar’ın beşinci filmi olan Finding Nemo, 2004 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanmıştır.

IMDB Puanı: 8.2 / 10

Howl’s Moving Castle (Yürüyen Şato), 2004

Yönetmenliğini Hayao Miyazaki’nin yaptığı film, Diana Wynne Jones’un 1986 tarihli, aynı isimli kitabından uyarlanmıştır.

Filmde özgüven sorunu yaşayan Sophie’nin haksız yere Kötülükler Cadısı tarafından ihtiyar bir kadına dönüştürülmesi ve bu durumdan kurtulmak için yaptığı yolculuk sırasında yaşadıkları anlatılıyor.

IMDB Puanı: 8.2 / 10

Ratatouille, 2007

En İyi Animasyon dalında Oscar ödülü sahibi olan film, idolü Auguste Gusteau gibi şef olmayı hayal eden fare Remy’nin maceralarını konu alıyor.

Film ismini, ünlü Fransız yemeği Ratatouille’den alıyor.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

BONUS

Inside Out (Ters Yüz), 2015

Filmde, ailesiyle birlikte yaşayan Riley’nin zihnindeki beş temel duygunun onu nasıl etkilediğini ve yaşadıklarına ne şekilde tepki verdiğini izliyoruz.

Pete Docter’in yönettiği film, 73. Altın Küre Ödülleri’nde ve 88. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film ödülü kazanmıştır.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.