14 Haziran 2024

Google Dışında Kullanabileceğiniz En İyi 10 Arama Motoru

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Google, dünyanın en popüler arama motoru olsa da bazılarımız mahremiyet ve güvenlik endişesiyle bazılarımızsa sadece yeni bir şeyler denemek istediği için farklı arama motorlarına ihtiyaç duyuyor.

Peki, hem Google kadar ihtiyaçlarınızı karşılama kapasitesi yüksek hem de beklentilerinizle örtüşecek en iyi arama motorları hangileri?

Bing

Pazar payına göre dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan Bing, Google’a alternatif olarak ilk sırada yer alıyor.

2009 yılında Microsof tarafından piyasaya sürülen arama motoru, 2023 yılında daha fazla yapay zeka özelliği içerecek şekilde güncellendi. Bunun yanı sıra Bing, hediye kartları ve hayır amaçlı bağışlar için puan kazandıran bir ödül programına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Bing

Yahoo

2024 yılının başında %1,13’lük pazar payına sahip olan Yahoo, Bing’den sonra üçüncü en popüler arama motoru olarak karşımıza çıkıyor.

İlk arama motorlarından biri olan Yahoo, arama işlevini güçlendirmek için Bing’i kullandığı için genellikle Bing ile benzer sonuçlara ulaşılmasına sebep oluyor.

Yahoo’nun sahip olduğu, Google’a alternatif olabilecek bir diğer arama motoru ise, yine Bing’i kullanan AOL.

Yahoo

Yandex

Rusya’nın en popüler arama motoru olan Yandex, Türkiye’nin yanı sıra Belarus, Ukrayna ve Kazakistan gibi birçok ülkede kullanılıyor. Yandex’in öne çıkan özelliği, deneyiminizi kişiselleştirmek konusunda kararı sizin veriyor olmanız. Ayrıca ana sayfadan reklamları da kapatabiliyorsunuz.

Yandex

DuckDuckGo

Gizliliğe ve veri güvenliğine önem veriyorsanız, tercih edebileceğiniz en iyi alternatiflerden biri, 2008 yılında kurulan DuckDuckGo.

DuckDuckGo, verilerinin takip edilmesini ve pazarlama amacıyla kullanılmasını istemeyen kullanıcılar arasında oldukça popüler.

DuckDuckGo

Startpage

2006 yılında Hollanda’da kurulan Startpage, ‘Dünyanın en özel arama motoru’ mottosuyla biliniyor.

Kullanıcıların arama geçmişini izlemeden Google arama sonuçlarını gösteren Startpage, kullanıcı profili çıkartmıyor, kişisel verileri kaydetmiyor ve kullanıcıların IP adreslerini sunucularından kaldırıyor.

Startpage

Brave

Gizlilik ve hızı bir araya getirmesinin yanı sıra arama sonuçlarını sağlamak için Google ve Bing’i değil kendi dizinini kullanan Brave de kullanıcıları ve aramalarını takip etmiyor. Buna ek olarak, arama sonuçlarının sıralanmasında şeffaflığa sahip olan Brave, sonuçların sıralama şeklini değiştirebileceğiniz özel filtreler ve kurallar uygulamanıza imkan sağlıyor.

Brave

Swisscows

Kullanıcıları izlemeyen, çerez kullanmayan, verileri saklamayan ve IP adresi gibi kişisel bilgileri arama verilerinden kaldıran bir diğer arama motoru ise, İsviçre’de kurulan Swisscows.

Swisscows’un en dikkat çeken özelliği, uygunsuz içerikleri filtreleyerek tüm yaş grupları için güvenli bir ortam sunması.

Swisscows

Ecosia

Berlin merkezli bir arama motoru olan Ecosia, karının tamamını dünya çapında ağaç dikme ve doğayı koruma projelerine fon sağlamak için kullanıyor. Ayrıca Ecosia, çevreye duyarlı insanların karar almasına yardımcı olmak için çevre dostu ve iklime zarar veren şirketleri yeşil yaprak ya da fosil yakıt simgeleriyle belirtiyor.

Çevre dostu arama motoru kullanmak isteyenler için temiz su sağlanmasına destek olan giveWater ve okyanusların temizlenmesine katkıda bulunan Ekoru da diğer alternatifler olabilir.

Ecosia

Gibiru

2009 yılında kurulan Gibiru, gizliliğe önem vermesinin yanı sıra anonim ve sansürsüz bir arama deneyimi sunuyor.

Aramaları kaydetmeyen, IP adreslerini izlemeyen ve çerez kullanmayan Gibiru’da, arama sonuçlarının üst kısmından Sansürlenmiş İçerik seçeneğini kullanarak diğer arama motorlarında ulaşamayacağınız sonuçlara erişebilirsiniz.

Gibiru

Perplexity AI

Sorularınıza doğrudan yanıt veren, yapay zeka tabanlı bir arama motoru olan Perplexity, bilgileri doğrulayabilmeniz için kaynaklardan alıntılar yapar.

Yapay zeka tabanlı bir arama motoru kullanmak istiyorsanız, you.com ve Komo da birer alternatif olabilir.

Perplexity AI

BONUS

Dogpile

Meta arama teknolojisini kullanan Dogpile, birden fazla arama motorunun sonuçlarına erişmek için kullanabileceğiniz kapsamlı bir alternatif sunuyor.

Dogpile logo

Kapak Fotoğrafı: Photo by Andrew Neel on Unsplash

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.