28 Ağustos 2019

Extreme Sporlar: Tutku, Heyecan ve Adrenalin

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Cesaretini ölçmeyi ve sınırlarını denemeyi sevenlere özel liste! Son yıllarda giderek daha fazla popüler olan ve mutlaka denemeniz gereken extreme sporlar:

Bungee-Jumping

Extreme sporlar denildiğinde akla ilk gelenlerden biri bungee-jumping. Yıllardır popülaritesini koruyan spor, yüksek bir noktadan kendini boşluğa bırakmak anlamına geliyor.

Maori Adaları yerlilerinin geleneklerinden esinlenilerek hayata geçirilen bungee-jumpingte bileğinize bağlanan bir halatla kendinizi boşluğa bırakıyor ve bu boşlukta bir süre sallanıyorsunuz.

En kolay denenebilecek extreme sporlardan biri olan bungee-jumping için, Ege sahillerinde kurulan geçici bungee-jumping noktalarını tavsiye edebiliriz.

extreme sporlar bungee jumping

Yamaç Paraşütü (Paragliding)

Extreme sporlar için en keyifli başlangıç yamaç paraşütü olabilir.

İnsanın uçma arzusuyla icat ettiği, en basit hava aracıyla gökyüzünde süzülebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şeyse, doğru yönde ve hızda esen rüzgar.

Yamaç paraşütü yapabileceğiniz hem ülkemizde hem de dünyada pek çok nokta bulunuyor. Bizim önerimizse, Babadağ, Fethiye.

extreme sporlar yamaç paraşütü

Paraşütle Atlama (Skydiving)

Uçaktan paraşütle atlama, en çarpıcı ve cesaret isteyen extreme spor türlerinden biri.

Hem tandem (eğitmen ve öğrenci) hem de bireysel olarak yapabileceğiniz sporu, yükseklik korkunuz yoksa ve gökyüzünde özgürce süzülmeyi hayal ediyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Ülkemizde skydiving yapabileceğiniz, en fazla tercih edilen yerlerden biri Selçuk, İzmir.

extreme sporlar skydiving

Zipline

Zipline, bir tepeden bir başka tepeye en kısa sürede gitmeyi sağlayan, vadilerin üzerinde çelik bir halatla hareket edilen extreme spor.

Pek çok extreme spor türünden daha fazla deneme şansı yakalayacağınız zipline, farklı yüksekliklerde yapılabiliyor.

extreme sporlar zipline

Base Jumping

Skydiving uçuş stillerinden biri olan base jumping; wingsuit ismi verilen, kolları ve ayakları bağlayarak kanat etkisi yaratan uçuş tulumuyla yapılıyor.

Bir kuş gibi gökyüzünden yeryüzünü izlemenizi sağlayan base jumping de diğer skydiving stilleri gibi biraz fazla cesaret ve deneyim gerektiriyor.

En tehlikeli extreme sporlardan biri olan base jumpingte, paraşütsüz inişlerin neredeyse hiçbirinin başarıyla sonuçlanmadığı bilgisini de vermek istiyoruz.

extreme sporlar base jumping wingsuit

Su Kaykayı (Wakeboarding / Wakeskating) 

Hem extreme spor yapmak istiyorum hem de suya yakın olmak istiyorum diyenler, mutlaka wakeboardingi denemeli. 

Snowboardun suda yapılan versiyonu olarak düşünebileceğiniz sporda, sürat teknesi tarafından çekilen bir board üzerinde dengede kalmaya ve dalgalarla mücadele etmeye çalışıyorsunuz. 

extreme sporlar wakeboarding

Yamaç Dalışı (Cliff Diving)

Cliff diving, serin sulara dalmanın en keyifli ve heyecanlı yollarından biri. 

Yamaç dalışında ihtiyacınız olan yükseklik korkunuzdan arınıp oldukça yüksek bir noktadan kendinizi suyun kucaklayıcı gövdesine bırakmak.

Ancak hatırlatmakta fayda var; yer çekimini daha fazla hissedeceğiniz spor, oldukça tehlikeli olabilir. Atlayıcılar genellikle suya girmeden önce vücutlarını kilitlemek gibi yöntemler tercih ediyorlar. Bu da, yamaç dalışının güvenli bir yerde yapılmasını ve deneyim gerektirdiğini gösteriyor.

Ne yazık ki henüz ülkemizde güvenli bir cliff diving noktası  bulunmuyor.

extreme sporlar yamaç dalışı

Soğuk Suda Yüzme (Ice Swimming)

Özellikle Rusya ve İskandinav ülkelerinde tercih edilen ice swimming, ülkemizde de Kars ve Ardahan sınırları içinde bulunan Çıldır Gölü’nde yapılabiliyor.

extreme sporlar ice swimming

Rope Swing

Diğer extreme sporlar gibi oldukça tehlikeli olan rope swing, Tarzan’ı izleyen çocukların hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

extreme sporlar rope swing

Volkan Kayağı (Volcano Boarding)

Dünyada volkan kayağı yapmak için en güvenli ve uygun yer, Nikaragua’daki Carre Negro volkanı. Avustralyalı Daryn Webb tarafından geliştirilen spor, Avustralya kıtasında oldukça popüler.

Volkan kayağı, aktif volkanların dış yüzeyinden aşağı, ahşap bir kayakla kayılarak yapılıyor. Sporda kişinin hızı saatte 90 km’ye kadar yükselebiliyor.

extreme sporlar volkan kayağı
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.