23 Mayıs 2022

Evde Spor Yapmanızı Kolaylaştıracak En İyi 10 Spor Aleti

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Mat

Pilates, yoga veya egzersiz minderi olarak da isimlendirilen mat, evde spor yapmayı kolaylaştıran spor aletleri listemizin başında geliyor.

Matlar, yogadan pilatese ve fitnesse kadar birçok sporu yaparken yerde yapılan hareketlerde canınızın yanmamasını sağlıyor, konforu artırıyor ve zemin yüzeyinde kaymayı engelliyor.

yoga matı

Dumbbell ve Barbell

Dumbbell, özellikle göğüs, kol ve bilek çalışmalarında kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olurken barbell kalça, bacak ve karın çalışmalarında seviyenizi artırmanızı sağlayacaktır.

Dumbbell

Kettlebell

Evde spor yapmanızı kolaylaştıracak ve kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olacak bir diğer spor aleti, kettlebell.

Birçok kas grubunun çalışmasına yardımcı olacak egzersizler yapmaya imkan sağlayan kettlebell, genellikle squat, Turkish get-up ve plank gibi egzersizler sırasında kullanılıyor.

Kettlebell

Barfiks (Kapı Barı)

Ayarlanabilir oluşlarıyla kapılara kolaylıkla monte edilen kapı barları, kendi vücut ağırlığınızı kullanarak egzersiz yapmanıza yardımcı oluyor.

İster formda kalmak isteyin ister vücut geliştirin barfiks çekerek biseps, sırt, omuz, göğüs ve karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Barfiks (Kapı Barı)

Kondisyon Bisikleti

Evinizin konforunda spor yapmanızı sağlayacak bir diğer spor aleti olan kondisyon bisikleti ile karın, kalça ve bacak bölgelerinizi çalıştırabilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti

Eliptik Bisiklet

Alt vücut kaslarının çalıştıran ve aynı zamanda kol, omuz ve göğüs kaslarının da çalışmasına yardımcı olan eliptik bisiklet, eklemlerinize zarar vermeden spor yapmanıza yardımcı oluyor.

Son yıllarda koşu bandına kıyasla daha fazla tercih edilen eliptik bisiklet, birçok spor aletinden çok daha az yer kaplıyor.

Eliptik Bisiklet

Direnç Bandı

Pilatesten ağırlık çalışmalarına kadar birçok sporda kullanılan direnç bantları, özellikle iç bacak, kalf, triceps, biceps ve göğüs kaslarının çalıştırılmasına yardımcı oluyor.

Direnç Bandı

Atlama İpi

Evde koşullarınız uygunsa, atlama ipi basit ve etkili bir egzersiz ile formda kalmanıza yardımcı olacak en düşük maliyetli spor aletlerinden biri.

Atlama İpi

AB Wheel

Birçok karın egzersizinde kullanabileceğiniz AB Wheel, karnın yanı sıra sırt, kol ve omuz kaslarını da çalıştırıyor.

AB Wheel

Pilates Topu ya da Sağlık Topu

Farklı büyüklüklerdeki pilates toplarıyla ya da sağlık toplarıyla squat, şınav, plank ve mekik gibi vücudunuzun birçok bölgesini çalıştırabileceğiniz egzersizler yapabilir, antrenmanlarınızın zorluk derecesini artırabilirsiniz.

Pilates Topu
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.