23 Haziran 2021

En Başarılı 10 Uzaylı Filmi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Close Encounters of the Third Kind (Üçüncü Türden Yakınlaşmalar), 1977

Steven Spielberg imzalı film, 1945 yılında kaybolan askeri uçakların bir anda ortaya çıkmasıyla başlıyor. Fakat film, aynı zamanlarda UFO’larla ilk kez iletişime geçen Roy Neary’nin hikayesine odaklanıyor.

Alien (Yaratık), 1979

Uzaylı filmi denildiğinde akla gelen ilk filmlerden biri, elbette Ridley Scott imzalı Alien.

Gösterime girdiğinde büyük bir gişe başarısı kazanan ve yıllar içinde birçok devam filmi çekilen Alien, 1980 yılında En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Efekt dallarında Akademi Ödülleri’ne aday olmuştur.

Sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden biri olan Alien’in tasarımını ise, başarılı tasarımcı H.R. Giger yapmıştır.

E.T. the Extra-Terrestrial, 1982

Tüm dünyada büyük ses getiren E.T., bir Steven Spielberg filmi. 

Filmde, dünyayı merak edip ziyaret etmeye gelen uzaylı bir grup, geri dönerken aralarından bir kişiyi dünyada unutur. Geride kalan E.T., korku içindeyken Elliot isimli bir çocukla tanışır. Filmde hem Elliot’un E.T. ile kurduğu arkadaşlığı hem de diğer insanların önyargılarını kırma çabalarını izliyoruz.

Predator (Av), 1987

John McTiernan’ın yönettiği Predator, günümüz teknolojisinden çok daha üstün silahlara sahip, kamuflaj teknikleriyle görünmez hale gelerek avlarını yakalayan bir yaratıkla insanların savaşını anlatıyor.

Arnold Schwarzenegger’in başrol oyuncusu olduğu ve dönemin kült filmlerinden kabul edilen Predator’un sonraki yıllarda devam filmleri de çekilmiştir.

Starship Troopers (Yıldız Gemisi Askerleri), 1997

Robert A. Heinlein’in aynı isimli romanında Paul Verhoeven tarafından uyarlanan film, insanlığın böcek Araknithlerle savaşını anlatıyor.

Men in Black (Siyah Giyinen Adamlar), 1997

Barry Sonnenfeld’in yönettiği aksiyon-komedi türündeki film, Lowell Cunningham’ın The Men in Black isimli çizgi roman serisine dayanıyor.

Başrollerini Will Smith ile Tommy Lee Jones’in paylaştığı filmde, Ajan K ile işe aldığı amatör Ajan J’in, diğer gezegenlerden dünyaya gelen canlıların hayatlarını izleme ve dünyayı terörist saldırılara karşı koruma görevleri sırasında yaşadıklarını izliyoruz.

District 9 (Yasak Bölge 9), 2009

Yönetmen koltuğunda Neill Blomkamp’ın oturduğu District 9, insanların, 1982 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Johannesburg’a inen bir uzay gemisinde yaşayan uzaylı topluluğu ile iletişim kuruşundan ve uzaylıları 9. Bölge ismindeki mülteci kampına yerleştirilmelerinden sonrasında yaşananları anlatıyor.

Independence Day (Kurtuluş Günü), 1996

Roland Emmerich’in yönettiği film, düşman uzaylıların dünyayı istila edişini anlatıyor. Film ABD’de en çok izlenen felaket filmlerinden biri olma özelliği de taşıyor.

Avatar, 2009

Titanik ve Terminatör filmlerinin de yönetmeni olan James Cameron imzalı Avatar, gösterime girdiği yıl tüm zamanların gişe hasılatı rekorunu elde etmiştir.

67. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında ödül alan film, Pandora ismindeki uzak bir gezegene araştırma amacıyla gönderilen bir dünyalının, gönderilme misyonundan vazgeçerek, Pandora’yı ve buradaki halkı dünyalılardan korumaya karar verişinin hikayesini anlatıyor.

Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında), 2014

Doug Liman’ın yönettiği film, All You Need is Kill isimli Japon novelinden uyarlanmıştır.

Tom Cruise ve Emily Blunt’ın başrolleri paylaştığı filmde, dünyanın bir yaratık ırkı tarafından istila edilişinin yanı sıra bu ırkla savaşırken her öldüğünde yeniden aynı güne uyanan Bill Cage’in hikayesini izliyoruz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.