2 Temmuz 2021

Tüm Zamanların En Çok İzlenen 10 Türk Filmi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Recep İvedik 5

16 Şubat 2017 tarihinde gösterime giren Recep İvedik 5, gösterim süresi boyunca 7,5 milyona yakın seyirci tarafından izlenmiştir.

Şahan ve Togan Gökbakar tarafından yazılan ve yönetmenliğini Togan Gökbakar’ın yaptığı film, bugüne kadar Türkiye’nin en çok gelir getirmiş ikinci filmidir.

Recep İvedik 4

Recep İvedik serisinin dördüncü filmi olan Recep İvedik 4, 7 milyonu aşkın seyirci tarafından izlenmiştir.

21 Şubat 2014 tarihinde gösterime giren filmin senaristi ve yönetmeni Togan Gökbakar’dır.

Düğün Dernek

2013 yapımı Düğün Dernek, 7 milyona yakın izleyiciyle, en çok izlenen Türk filmleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır.

Selçuk Aydemir’in yönettiği Düğün Dernek’in önemli oyuncuları arasında Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut ve Barış Yıldız bulunmaktadır.

Fetih 1453

İstanbul’un Fethi’ni konu alan ve Ulubatlı Hasan’ın hikayesine odaklanan film, bugüne kadar çekilmiş en pahalı Türk filmidir. Gösterime girdikten üç hafta sonra Türkiye’de tüm zamanların en çok izlenen filmi olan Fetih 1453, Türkiye’nin yanı sıra ABD’den Hollanda’ya, Endonezya’dan Güney Kore’ye kadar dünyanın pek çok yerinde gösterime girmiştir.

6,5 milyondan fazla seyirci tarafından izlenen filmin yönetmeni, Faruk Aksoy’dur.

Müslüm

26 Ekim 2018 tarihinde gösterime giren, yönetmenliğini Ketche ve Can Ulkay’ın yaptığı film, Türkiye’nin en kıymetli arabesk ve halk müzik sanatçılarından biri olan Müslüm Gürses’in hayatını anlatmaktadır.

Müslüm gösterimde olduğu sürece 6,5 milyona yakın seyirci tarafından izlenmiştir.

Düğün Dernek 2: Sünnet

Yönetmenliğini ve senaristliğini Selçuk Aydemir’in yaptığı, Düğün Dernek serisinin ikinci filmi olan Düğün Dernek 2: Sünnet, 6 milyonu aşkın seyirci tarafından izlenmiştir.

Ayla

Yiğit Güralp’in yazdığı ve Can Ulkay’ın yönettiği film, 5,5 milyondan fazla seyirci tarafından izlenmiştir.

Türkiye-Güney Kore ortak yapımı Ayla, Astsubay Kıdemli Başçavuş Süleyman Dilbirliği ile Koreli Eunja Kim’in gerçek yaşam hikayesinden uyarlanmıştır. Kore Savaşı dönemini anlatan filmin önemli rollerinde; İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyung-Jin, Ali Atay ve Murat Yıldırım yer almaktadır.

90. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü dalında aday adayı olan filmin müzikleri Fahir Atakoğlu tarafından yapılmıştır.

7. Koğuştaki Mucize

Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği; önemli rollerinde Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal ve Yurdaer Okur ve Sarp Akkaya gibi başarılı isimlerin yer aldığı film, gösterimde olduğu sürece 5 milyonu aşkın seyirci tarafından izlenmiştir.

2019 yapımı film, bugüne kadar Türkiye’nin en çok hasılat yapan filmidir.

Aile Arasında

Senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı ve Ozan Açıktan’ın yönettiği Aile Arasında, gösterimde kaldığı sürece 5 milyonu aşkın seyirci tarafından izlenmiştir.

Önemli rollerinde Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut, Fatih Artman, Ayça Sözeri, Şevket Çoruh, Gülse Birsel, Derya Karadaş ve Su Kutlu’nun yer almaktadır.

Arif v 216

Kıvanç Baruönü’nün yönettiği, 2018 yapımı film, 5 milyona yakın seyirci tarafından izlenmiştir.

Senaryosunu Cem Yılmaz’ın yazdığı Arif v 216’nın başrollerinde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Seda Bakan, Zafer Algöz ve Özkan Uğur yer almaktadır.

Kaynak: Tüm zamanların en çok izlenen 10 Türk filmi listemiz, BoxOffice Türkiye tarafından, 1989 yılından itibaren sinemada gösterime girmiş Türk filmlerinin izleyici sayıları baz alınarak hazırlanan sıralamadan alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.