23 Mart 2020

Dünyanın En Zeki Köpekleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Dünyanın en zeki köpekleri listemizde, çok sayıda uzman tarafından araştırma ve gözlemler sonucunda hazırlanmış ve genel olarak kabul görmüş bir sıralamayı ele aldık.

Peki, bir köpeği zeki yapan nedir? 

Uzmanlara göre; bu her ne kadar göreceli olsa da, köpek ırkları komutları algılama ve uygulamaları, içgüdüleri, itaat ve uyum sağlama yeteneklerine göre değerlendiriliyorlar. 

Border Collie

Dünyanın en zeki köpekleri listemizin birinci sırasında, Border Collie yer alıyor.

Border Collie sevecen ve enerjik olduğu kadar oldukça akıllı bir köpek. ‘Çoban’ olarak da anılan bu köpekler, ağırlıklı olarak diğer hayvanlara bakmak ve sürüleri gütmek için eğitiliyorlar. 

Birlikte yaşadıkları insanlara olan bağlılıklarıyla da bilinen Border Collie’ler, 1000 kelimeden daha fazlasını öğrenebiliyorlar.

border collie

Poodle (Kaniş)

Dünyanın en popüler köpekleri arasında ilk 10’da yer alan Poodle ya da Kaniş, akıllı oldukları kadar sadık ve gururlu olarak da biliniyorlar. 

Takip etme, avlanma ve itaat etme konularında kolaylıkla eğitilebilen Kaniş, ilk kez avcı olarak kullanıldıkları Fransa’nın da ulusal köpeğidir.

poodle kaniş

German Shepherd (Alman Kurdu)

Dünyanın en popüler ikinci çoban köpek ırkı olan Alman Kurtları, cesur, kendinden emin ve akıllı köpeklerdir. 

Çobanlığın yanı sıra sıklıkla polis köpeği, arama kurtarma köpeği ve hizmet köpeği olarak da eğitilen Alman Kurtları, sadakatleri ve bağlılıkları ile de biliniyorlar. 

alman kurdu

Golden Retriever

Arkadaş canlısı, enerjik ve atletik olan Golden Retriever’ler, aynı zamanda çoban köpeği, arama kurtarma köpeği, av köpeği ve hizmet köpeği olarak da yetiştiriliyorlar. 

Sakin ve eğitilmesi kolay olan köpek ırklarından biri olan Golden Retriever’ler, bağlılıkları ve sevecenlikleriyle de tanınıyorlar.

golden retriever

Doberman Pinscher

Dünyanın en güçlü, dayanıklı ve hızlı köpek ırklarından biri olan Doberman Pinscher, ağırlıklı olarak kolluk kuvvetleri ve hizmet için eğitiliyor. Zihinsel olarak oldukça aktif olan Doberman’lar, uzun süre uyaran olmadığında sıkılırlar. 

1944 yılında, İkinci Guam Savaşı sırasında öldürülen ve çoğunluğu Doberman olan köpekleri onurlandırmak için Guam’daki Ulusal Savaş Köpek Mezarlığı’na, üzerinde ‘Daima Sadık’ yazan bronz bir Doberman heykeli yapılmıştır.

doberman

Shetland Sheepdog (Shetland Çoban Köpeği)

Dünyanın en zeki köpekleri arasında altıncı sırada yer alan Shetland Çoban Köpekleri; akıllı, uyanık, aktif ve hızlıdırlar. Küçük hayvan sürüleri için en ideal çoban köpeklerinden biridir. Aynı zamanda bekçilik kabiliyetleri oldukça yüksektir.

Aynı zamanda çocuklarla iyi ilişkiler kuran Shetland Çoban Köpekleri, şefkatli ve sadık olmalarıyla da biliniyorlar.

shetland-sheepdog

Labrador Retriever

Yumuşak huylu, sadık ve şefkatli köpekler olan Labrador Retriever’ler, ABD’deki en popüler köpek ırkıdır. Mükemmel rehber ve arama-kurtarma köpekleri olmalarının yanı sıra, çocuklarla en iyi anlaşan 20 köpek ırkından biridir.

labrador-retriever

Papillon

Arkadaş canlısı ve genellikle mutlu bir köpek ırkı olan Papillon’lar, isimlerini kelebeğe benzeyen kulaklarından almışlardır. En eski köpek ırklarından biri olan Papillon’lar, çok yönlü ve hızlı birer sporculardır.

papillon

Bloodhound 

Uzun, buruşuk bir yüze v büyük sarkık kulaklara sahip olan Bloodhound’lar; arkadaş canlısı, bağımsız ve meraklı -çok meraklı- köpeklerdir.

Koku duyuları oldukça gelişmiş olan Bloodhound’lar, takip etme ve bulma konusunda doğal içgüdülere sahiptirler.

Bloodhound

Rottweiler

Rottweiler sevgi dolu, çalışkan, sadık ve özgüvenli bir köpek ırkıdır. Bu yüzden çoğunlukla çoban köpeği, bekçi köpeği, arama kurtarma köpeği, hizmet köpeği, polis köpeği ve terapi köpeği olarak yetiştirilirler.

Rottweiler’lerin çoban köpeği olarak kullanılmasının tarihi, Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. 

Rottweiler
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.