27 Şubat 2019

Dünyanın En Popüler Spor Dalları

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Dünyanın en popüler spor dalları, milyonlarca takipçiye sahip olmalarının yanı sıra, özellikle gelişmiş ülkelerde, çok büyük gelir elde edilen, kazançlı endüstriler olarak da karşımıza çıkıyor.

Futbol

Dünyanın en popüler spor dalları arasında birinci sırayı, şaşırtıcı olmayan şekilde futbol alıyor.

Ülkemizde de en popüler spor dallarından biri olan futbolun, dünya üzerinde 4 milyar civarında takipçisi bulunuyor. 

Özellikle Avrupa ve Amerika kıtalarında büyük bir kitleye hitap eden futbol, hepimizin aşina olduğu şekilde on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanıyor. Sporun amacı ise, rakip takımın savunduğu kaleye topu atmak.

Kriket

Dünya üzerinde kriket takipçisi yaklaşık 2.5 milyar insan bulunuyor. Özellikle İngiltere ve İngiliz milletler topluluğu ülkelerinde popüler olan kriket, on birer oyuncudan oluşan iki takımla oynanıyor. Takımların amacı, en fazla golü atmaktır.

Çim Hokeyi

İki milyar civarında takipçisi bulunan çim hokeyi, Avrupa başta olmak üzere Afrika, Asya ve Avustralya’da popüler bir spor dalı. Genel olarak futbolu anımsatan çim hokeyinde, oyuncular topu ayaklarıyla değil bir sopayla sürerler.

Tenis

Yaklaşık 1 milyar taraftarla dünyanın en popüler spor dalları arasında dördüncü sırada tenis yer alıyor.

Modern haliyle Fransa’da popüler olan ve buradan dünyaya yayılan tenis, her biri bir ya da iki oyuncudan oluşan iki takımla oynanıyor. Oyuncuların amacı, tenis raketlerini kullanarak topun ağ üzerinden sıçramasını sağlamaktır. Kabaca, rakip, topu dikdörtgen alanın içerisinden geri atamadığında puan kazanılır.

Voleybol

Özellikle Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da popüler olan voleybolun, tahmini olarak 900 milyon hayran kitlesi bulunuyor.

İlk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1895 yılında, G. Morgan tarafından icat edilen oyun; basketbol, tenis, hentbol ve beysbol gibi çeşitli sporların özelliklerini taşır.

Voleybol, altışar kişilik iki takımla oynanıyor.

Masa Tenisi

Dünya çapında yaklaşık 875 milyon takipçisi bulunan masa tenisi, dünyadaki en popüler spor dallarından biri. 19. yüzyılda, İngiltere’de çim tenisinin minyatürü olarak ortaya çıkan masa tenisi 2-4 oyuncudan oluşan iki takımla oynanıyor. 

Spor, yaygın olarak ping-pong olarak da anılıyor.

Basketbol

Tahminlerin aksine basketbol, en popüler spor dalları arasında ilk sıralarda yer almıyor ama ilk 10’daki yerini de korumayı başarıyor.

Yaklaşık 825 milyon hayran kitlesi bulunan basketbol, 1891 yılında ABD’de icat edildi. Her biri beş oyuncudan oluşan iki takımla oynanan basketbolda amaç, yerden 10 metre yüksekteki çemberden topu başarılı bir şekilde geçirebilmektir.

Beysbol

Tahmini 500 milyon takipçisiyle beysbol, listemizin sekizinci sırasında yer alıyor. Her biri 9 oyuncudan oluşan iki takımla oynanan beysbol, hem vuruş hem de top sporudur.

Rugby

İlk olarak Ortaçağ İngiltere’sinde oynanmaya başlayan rugby, İngiltere’nin kolonileri olan Yeni Zelanda ve Avustralya’ya yayılmıştır.

Her biri on beşer oyuncudan oluşan iki takımla oynanan rugbynin, dünya üzerinde yaklaşık 475 milyon takipçisi vardır.

Golf

Özellikle Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya’da popüler olan golf sporunun, dünya çapında yaklaşık 450 milyon hayranı vardır.

en popüler spor dalları golf

Kaynak: Listemizde yer alan rakamlar, 1994 yılından itibaren çevrimiçi olarak varlığını sürdüren WorldAtlas’tan derlenmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.