20 Ekim 2017

10 Maddede Soyluların Oyunu: Golf

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Dünyanın en eski sporlarından biri olan ve soyluların oyunu olarak da isimlendirilen golf ve golfun ortaya çıkışı:

Bir partner olmaksızın, yalnız oynanabilen ve sahaya karşı mücadele edilebilen tek spor olma özelliği taşıyan golf, halk etimolojisinde ‘Gentlemen Only Ladies Forbidden’ (Sadece Centilmenler için Kadınlara Yasak) anlamını taşıyor.

Yaklaşık 70 hektarlık; yapay ya da doğal engellerin bulunduğu, 18 parkurluk bir alanda ortalama 70 vuruşla bitirilebiliyor ve her yaş grubu tarafından oynanabilmesiyle diğer spor dallarından ayrılıyor.

Dışarıdan bakıldığında genellikle monoton ve basit görülse de fiziksel güç ve yüksek konsantrasyon gerektiren bir zihin oyunudur.

Golfun tarihçesi ile ilgili çeşitli görüşler bulunuyor. Her ne kadar Çin, Fransa ve İskoçya golfu bulan ilk ülke olma konusunda bir savaşa girmiş olsa da Fransa bu yarışın arkasında kalmış durumda ve oyunun Çin ve İskoçya’da ortaya çıktığına dair güçlü kanıtlar mevcut.

Çin’de Golf

Golfun; 1300’lü yılların ilk yarısında, Ming Hanedanlığı döneminde bir değnek ile topa vurularak oynanan ‘Chuiwan’ ile ortaya çıktığını savunan akademisyenler bulunuyor. Bu görüşe göre, Çin’den Ortaçağ’da tüccarlar tarafından Avrupa’ya yayılmıştır.

Bu görüşü destekleyen bir başka akademisyen ise, 2000’li yılların başında oyunun İskoçya’da görülmesinden yaklaşık 500 yıl önce Çin’de oynandığına ve bugünkü kurallara benzediğine dair kanıtlar ortaya sunmuştur. Çin’de oynanan oyun, sopaların tasarımları ve yapımlarında kullanılan materyallerden dolayı, bugün golfte olduğu gibi, zenginlerin oynadığı bir oyundu.

İskoçya’da Golf

Golfun tarihi kökenleri ile ilgili en yaygın görüşlerden bir diğeri ise; golfun İskoçya’da ortaya çıktığına ilişkindir. Oyunun İskoçya’da nasıl ortaya çıktığına ilişkin farklı görüşler olsa da 15. yüzyılda gowf olarak golf kelimesinin ilk kullanıldığı ülkenin İskoçya olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra en eski sahalardan biri olan Saint Andrews da İskoçya’da bulunmaktadır.

İskoçya’da 1754 yılında ise, Saint Andrews’da Royal And Ancient Golf Club kurulmuştur. Kulübün sözcüsü, oyunun tarihini Çin’e dayandıran akademisyenlere cevaben 2000’li yıllarda, sopa ve top kullanılarak oynanan çok sayıda oyun olduğunu ancak 18 delikli golfun İskoçya’da doğduğunu açıklamıştır.

Golfun ortaya çıkışıyla ilgili diğer görüşler

M.Ö. 1. yüzyıldan itibaren Romalıların Sezar döneminde sopa şeklindeki dallarla içi tüy dolu toplara vurarak oynadıkları ‘Paganica’ isimli oyun golfun ortaya çıkışıyla bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

15. yüzyılda Hollandalıların donmuş kanallarda golf benzeri, ‘Het Kolven’ isimi bir oyun oynadıklarını gösteren kitap resimlemeleri bulunmaktadır.

Ayrıca İngiltere’de ‘Cambuca’ ve Fransa’da ‘Jeu de Mail’ olarak adlandırılan ve golfe benzeyen oyunlar yüzyıllar boyunca oynanmıştır.

Dünya üzerinde golf oynandığı kanıtlanabilen en eski saha Musselburgh, İskoçya’da bulunan The Old Links’tir.

15. yüzyılda Saint Andrews’da düzenlenen turnuvalarda oyun, 11 delikli sahada 22 delikte tamamlanırken 1700’lü yılların sonunda birbirlerine çok yakın olmaları sebebiyle deliklerin sayısı 9’a düşürülmüş ve turnuvalar 18 delikte tamamlanmaya başlanmıştır.

Bugün de profesyonel sahalarda 18 delikle oynanmaktadır.

Hem sahalar hem de oyunda kullanılan toplar 19. yüzyılda gelişmeye ve bugünkü halini almaya başlamıştır.

Metal gövdeli sopalar ve golf teeler 1930’lu yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Tahtadan yapılan kafalar yerlerini metale 1970’lerde bırakmıştır ve aynı dönemlerde, sopaların gövdelerinde hafif alaşımlı metaller kullanılmıştır. 1980’lerde ise günümüzde de kullanılan daha hafif sopaların üretimi başlamıştır.

Peki, tüm bunların ardından golf nasıl oynanır? Merak edenleri buraya alalım.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.