29 Ekim 2020

Aenne Burda: Kalıp Modellerin Kraliçesi

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Kısaca Aenne Burda

Dünyanın en popüler moda ve dikiş dergisinin yaratıcısı Aenne Burda, 28 Temmuz 1909 ile 3 Kasım 2005 tarihleri arasında, Almanya-Fransa sınırında bulunan Offenburg’da yaşadı. Yaşadığı küçük şehrin ismini tüm dünyaya duyuran Burda, II. Dünya Savaşı sonrası neslin en başarılı girişimcilerinden biri olarak kendi ismini de tarihe yazdırdı.

‘Benim fikrim, moda bilinci olan ancak arzu ettiklerini alabilecek kadar parası olmayan kadınlar için moda yaratmaktı.’

17 yaşına geldiğinde sıkıcı olduğunu düşündüğü örgülerini kesen ve kendisine Aenne, diye hitap edilmesini isteyen Burda’nın doğum ismi, Anne Magdalene Lemminger’di. 

Önce bir rahibe okulunda, ardındansa ticaret üzerine mesleki eğitim gören Burda, 1931 yılında, yayınevi sahibi Franz Burda ile evlendi. Çiftin üç çocukları oldu. 

aenne burda ve ailesi

‘Burda’nın Doğuşu

1949 yılında, Franz Burda’nın sadakatsizliği için özür dilemek amacıyla Aenne Burda’ya devrettiği küçük ve çok da iyi durumda olmayan yayınevi, Burda dergisinin doğuşunu sağladı.

48 çalışanı bulunan yayınevi, Burda Moden ismini taşıyan derginin ilk sayısını 1950 yılında çıkarttı. 100 bin adet basılan Burda Moden, 1 Mark 40 Pfenning’den satışa sunuldu.

Savaş sonrasında Alman kadınların ekonomik bir şekilde yeniden şık olabilmesi ve modayı takip edebilmesi için büyük bir fırsat sunan dergi, ilk sayıdan 2 yıl sonra, ek olarak kadınların evde kendi kıyafetlerini dikebilmeleri için giyim kalıpları vermeye başladı. 

Modayı gündelik hayata dahil eden Burda dergisi, kısa bir süre içinde kadınların hayal ettikleri, fakat satın alamadıkları kıyafetleri giyebilmeleri için bir yol gösterici oldu. 

Moda haberlerinin ve giyim kalıplarının yanı sıra dergide, ev işleri ve elişiyle ilgili içerikler ile yemek tarifleri de yer alıyordu.

burda dergisi

Dünyada Burda

Yayınevi, yurtdışına açılan ilk Alman yayınevlerinden biri oldu. 

1987 yılında, yani Demir Perde’nin çöküşünden 2 yıl önce, Sovyetler Birliği’nde yayımlanan ilk Batılı dergi olarak büyük bir başarı kazanmasının yanı sıra 1994’de Çin Halk Cumhuriyeti’nde de yayımlanmaya başladı.

Dergi bugün neredeyse 20 dilde, 100’den fazla ülkede satıştadır.

Yayınevi, Burda’nın bir milyondan fazla sattığı 1965 yılından sonra; Burda-International, Burda-Kochstudio, Carina, Anna ve Verena isimli dergiler de yayımladı.

Türkiye’de Burda

Dergi, 1969 yılında Türkiye’de de yayımlanmaya başladı.

Bugün hala ülkemizdeki varlığını sürdüren derginin yayın hakları, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.’dedir.

1949’dan 1994 yılına kadar aktif olarak çalışan Aenne Burda, 45 yılın ardından sahip olduğu tüm yayınları oğlu Hubert Burda’nın yönetimindeki holdinge devrederek emekli oldu.

‘Yaşlanmak tanrı vergisi, genç kalmaksa yaşama sanatıdır. Ben genç bir kalple yaşlanmayı, bunu yaparken de yaşama sevincimi canlı tutmayı öğrendim.’

aenne burda

Ölümü

II. Dünya Savaşı’nın ardından Almanya’nın en başarılı ve tanınan girişimcilerinden biri haline gelen Aenne Burda, 2005 yılında hayata veda etti.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.