23 Nisan 2020

Gündem: Coronavirüs ve Spor

Ubeydullah Vural

~5dk

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 ya da bilinen adıyla Coronavirüs şu anda dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Virüs, başta insan sağlığı olmak üzere birçok alanı tehdit ederken bu alanlar içinde en çok etkilenenlerin başında belki de spor geliyor.

Coronavirüs, basketboldan futbola, F1’den voleybola tüm müsabakaların durmasına hatta 4 yılda bir yapılan Olimpiyat Oyunları ve Avrupa Futbol Şampiyonası’nın dahi 2021 yılına ertelenmesine sebep oldu.

İtalya

Avrupa’da en çok ölümün olduğu ülke olan İtalya’da ilk olarak maçlar seyircisiz oynandı. Ancak Juventus oyuncusu Daniele Rugani’nin testinin pozitif çıkmasının ardından seyircisiz oynama kararından da dönülerek tüm spor müsabakaları süresiz olarak ertelendi. Daha sonra Fiorentina, Sampdoria, Atalanta gibi takımlardan da oyuncuların bu virüse yakalandığı açıklanırken hepsi atlatmayı başardı.

futbol sahası stat

İspanya

Avrupa’da, İtalya’nın ardından en çok ölümün yaşandığı ülke olan İspanya’da da durum çok farklı değildi. İtalya’da oynanan Atalanta-Valencia müsabakasının bir ‘Biyolojik Bomba’ etkisi yarattığından bahsedilirken Valencia’da hem personelde hem de bazı futbolcularda virüsün ortaya çıkmasıyla İspanya’da da tüm sporlar süresiz olarak askıya alındı.

Almanya

Almanya’da da diğer ülkelerden çok farklı bir durum yaşanmadı. İtalya örneğinde olduğu gibi, maçları önce seyircisiz oynatmayı düşünen, hatta bir kısmını da bu şekilde oynatan Almanya, riskin büyümemesi adına ülkedeki tüm spor organizasyonlarını durdurdu.

Türkiye

Dünyada bunlar olurken ülkemizde ilk olarak İtalya’ya benzer bir şekilde tüm sporların seyircisiz bir şekilde devam edeceği açıklandı. Hatta futbolseverler seyircisiz bir de derbiye şahit olmuş oldu. Zirveyi yakından ilgilendiren Galatasaray-Beşiktaş karşılaşması boş tribünlere oynandı ve 0-0 sona erdi. Ancak bu haftadan sonra ülkemizde de tüm karşılaşmalar mayıs ayında yeniden bir görüşme olmak üzere ertelendi.

İngiltere

İngiltere’de ise, önce maçların bir kısıtlama olmadan devam edeceği açıklandı. Ancak Arsenal teknik direktörü Mikel Arteta’nın testinin pozitif çıkması üzerine daha fazla risk alınmadı ve tüm spor organizasyonları durduruldu.

olimpiyatlar

Avrupa Futbol Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları

Avrupa’nın farklı şehirlerinde yapılması planlanan Avrupa Futbol Şampiyonası da virüsün iyice yayılması ve etkisini arttırması sebebiyle 2021 yılına ertelendi.

Daha önce sadece Dünya Savaşı döneminde yapılamayan Olimpiyat Oyunları da virüsten nasibini almış oldu. Tokyo’da düzenlenmesi düşünülen organizasyon için başlarda ertelemeye gerek yok gibi bir algı oluşsa da, bunun çok mümkün olmadığı görüldü ve Olimpiyat Oyunları 2021 yazına ertelendi.

ABD

Amerika henüz virüsten bu denli etkilenmemişken dünyada en çok izlenen basketbol liglerinden olan NBA’da herhangi bir isimde bir bulguya rastlanana kadar maçların ertelenmesi ya da seyircisiz oynanması gündeme gelmedi. Ancak Utah Jazz oyuncusu Rudy Gobert’in testinin pozitif çıkması NBA’nın da ligi süresiz olarak askıya almasına neden oldu. Daha sonra yine aynı takımdan Donovan Mitchell, Boston Celtics’ten Marcus Smart, Detroit Pistons’tan Christian Wood, Brooklyn Nets’den 3 oyuncu virüse yakalandı. 

pota basketbol

Coronavirüs sporu bu denli etkilemişken spor ekonomisi etkilememesi beklenemezdi. İngiltere, İspanya, İtalya gibi ülkelerin köklü takımları yüksek maaş alan futbolcularından indirime gitmelerini talep ederken bazı takımlarda ise bu talep direkt olarak futbolcuların kendisinden geldi. 

Dipnot: Lütfen evimizde kalmaya devam edelim. Özlediğimiz günlere geri döneceğiz. Ve benim gibi tüm sporseverler yeniden ekran başında ya da statlarda bu keyfi yaşamaya devam edecek.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Ubeydullah Vural

Ubeydullah Vural

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.