27 Ekim 2021

Dünyanın En Eski 10 Video Oyunu

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Tennis for Two

Dünyanın en eski video oyunu kabul edilen Tennis for Two, 18 Ekim 1958 tarihinde yayınlanmıştır. Amerikalı fizikçi William Higinbotham’ın geliştirdiği oyun, aynı zamanda eğlence için yapılan ilk bilgisayar oyunudur.

Tennis for two dünyanın en eski 10 video oyunu
Görsel Kaynağı

Spacewar!

Video oyunu tarihinin en önemli gelişmelerinden biri olan Spacewar!, 1962 yılında Steve Russell, Martin Graetz ve Wayne Wiitanen tarafından geliştirilmiştir.

ABD Kongre Kütüphanesi’ne ilk kez oyun kanonunun girmesini sağlayan oyun, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) kurulan DEC PDP-1 bilgisayarı için oluşturulmuştur.

spacewar!
Görsel Kaynağı

Computer Space

1971 yılında yayınlanan oyun; Nolan Bushnell ve Ted Dabney ile Syzygy Engineering (daha sonra Atari olacak) ortaklığında geliştirilmiştir.

Tek ve çok oyuncuyla oynanabilen Computer Space, ilk arcade video oyunu ve ticari olarak satılan ilk video oyunudur.

Computer Space ile video oyun endüstrisi resmi olarak başlamıştır.

Computer Space
Görsel Kaynağı

Galaxy Game

Kasım 1971’de yayınlanan oyunun yaratıcıları Bill Pitts ve Hugh Tuck’tır.

Computer Space gibi Spacewar!’a dayanan oyun, Computer Space piyasaya sürüldüğü sıralarda geliştirilmiştir.

Ticari başarı yakalayamayan oyunun ikinci konsolu hala çalışır durumdadır ve Bilgisayar Tarihi Müzesi’nde oynanabilir şekilde sergilenmektedir.

Galaxy Game
Görsel Kaynağı

Magnavox Odyssey Games

Video oyun konsolu fikrini ortaya koyan Ralph H. Baer ile Bill Harrison ve Bill Rusch tarafından geliştirilen Magnavox Odyssey, piyasaya sürülen ilk ev video oyun konsoludur.

Magnavox 1971 yılında konsolu üretmeyi kabul etmiş ve Magnavox Odyssey Games Eylül 1972’de piyasaya sürülmüştür.

Konsola dahil olan 12 oyun arasında masa tenisi, kayak, Simon Says, Cat and Mouse ve Haunted House gibi oyunlar yer almıştır.

Magnavox Odyssey Games
Görsel Kaynağı

Pong

Atari için çalışan Allan Alcorn tarafından geliştirilen ve 29 Kasım 1972’de yayınlanan Pong, video oyun endüstrisinin uygulanabilir bir iş haline dönüşmesini sağlamıştır.

Space Race

16 Temmuz 1973 tarihinde Atari’nin yayınladığı Space Race, Pong’un başarısından sonra firmanın piyasaya sürdüğü ikinci video oyunudur.

Başlangıçta Asteroid olarak isimlendirilen oyun ticari bir başarı yakalayamamış olsa da, Japon video oyunu geliştiricisi Taito’ya ilham vermiştir. Ayrıca oyun, ilk yarış arcade oyunudur.

Space Race
Görsel Kaynağı

Gran Trak 10

Mayıs 1974’de Atari’nin piyasaya sürdüğü Gran Trak 10, Space Race’in başarısızlığından sonra firma tarafından yayınlanan ikinci yarış oyunudur.

İlk araba yarışı oyunu kabul edilen Gran Trak 10, daha sonra neredeyse tüm atari yarış oyunlarında kullanılacak direksiyon simidi, gaz ve fren pedalı ve vites kolu tarafından kontrol ediliyordu.

Gran Trak 10
Görsel Kaynağı

Tank

5 Kasım 1974 tarihinde, Atari’nin yan kuruluşu olan Kee Games tarafından piyasaya sürülen Tank, firmanın yayınladığı tek orijinal oyundur (firma tarafından geliştirilen diğer oyunlar, Atari oyunlarının kopyasıdır).

Tank
Görsel Kaynağı

Gun Fight (Western Gun)

Taito çalışanlarından biri olan Tomohiro Nishikado tarafından geliştirilen ve 1975 yılında piyasaya sürülen oyun, Taito tarafından piyasaya sürülen ilk başarılı arcade oyunlarından biridir.

İnsanlar arasındaki savaşı tasvir eden ilk oyunlardan biri olan Gun Fight’ın Midway versiyonu, mikroişlemci kullanan ilk video oyunudur.

Gun Fight (Western Gun)
Görsel Kaynağı
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.