20 Ekim 2017

Dünyanın Dört Bir Yanından Diktatörlerle İlgili 10 Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Triumph of the Will (İradenin Zaferi)

1935 yapımı belgesel filmin yönetmeni ve yapımcısı Leni Riefenstahl’dır. Belgesel, aynı zamanda aktris ve fotoğrafçı olan Leni Riefenstahl’a Adolf Hitler tarafından sipariş verilmiştir. Filmin ismi de Hitler tarafından konulmuştur.Kullanılan teknikler ve teknoloji bakımından da dikkat çekici bir yapım olmasının yanı sıra tarihin en etkili propaganda filmlerinden biridir.

The Great Dictator (Büyük Diktatör)

1940 yapımı filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Charlie Chaplin’dir. Chaplin’in en fazla izlenen filmlerinden biri olan The Great Dictator; ülkesini Nazi Almanya’sıyla aynı şekilde yöneten diktatör Adenoid Hynkel ve Hynkel’e ikizi kadar benzeyen Yahudi berberin tekrar toplama kampına gönderilirken Hynkel zannedilmesiyle başlayan öyküyü anlatıyor.The Great Dictator, tarihin en başarılı hicivlerinden biri sayılmaktadır.

I, Claudius (Ben, Claudius)

Yönetmenliğini Herbert Wise’ın yaptığı, çekimleri 1976 yılında tamamlanan I, Claudius; Claudius’un gözünden Julius Sezar’ın öldürüldüğü M.Ö. 44 yılından Caligula’nın öldürüldüğü M.Ö. 41 yılına kadar geçen sürede yaşananları anlatıyor.

The Last Emperor (Son İmparator)

Yönetmenliğini Bernardo Bertolucci’nin yaptığı, 1987 yapımı film Çin’in son imparatoru Pu Yi’nin yaşamını anlatıyor.

Der Untergang (Downfall, Çöküş)

Yönetmenliğini Oliver Hirschbiegel’in üstlendiği 2004 yapımı film, Hitler ve yakın çevresinin Berlin’in düşüşünden sonra teslim olmamak için Eva Braun ile evlenmesini ve intiharını anlatıyor. Hitler’in yanı sıra yakınlarının ve bu süreci yaşayanların ölüm ve yaşam arasında seçim yapma ikilemlerini işliyor.

The Last King of Scotland (İskoçya’nın Son Kralı)

2006 yapımı filmin yönetmenliğini Kevin Macdonald yapmıştır. Gerçek kişi ve olaylara dayanan film Uganda’nın tarihinde büyük bir iz bırakan İdi Amin’in hayatından bir kesiti anlatıyor.

Mongol (Moğol, Cengiz Han)

Sergei Bodrov tarafından 2007 yılında çekilen film, Moğol üçlemesinin ilk filmidir. Mongol’da Timuçin’in esaretten kurtuluşundan Moğol İmparatorluğu’nu kuruşuna kadar geçen süreç anlatılmaktadır.

The Devil’s Double (Şeytanın İkizi)

2011 yılında seyirciyle buluşan ve yönetmenliğini Lee Tamahori’nin yaptığı The Devil’s Double, Saddam Hüseyin’in oğlu Uday’ın yaşamını ve Uday’ın fiziki ikizi olmakla görevlendirilen Latif Yahia’nın mücadelesini anlatıyor. Filmin ismi Türkçeye Şeytanın İkizi olarak çevrildi.

No (Hayır)

2012 yapımı, yönetmenliğini Pablo Larrain’in üstlendiği No, Şili’nin baskılarla referandum oylamasına götürüldüğü dönemde muhalefetin diktatör Augusto Pinochet’in sonunu getirmek amacıyla yürüttüğü ‘Hayır’ kampanyasını anlatıyor.

The Dictator (Diktatör)

Yönetmenliğini Larry Carles’ın yaptığı, 2012 yılında seyirci karşısına çıkan The Dictator, bir Kuzey Afrika ülkesinde saplantılı bir diktatörün ülkesine demokrasinin gelmemesi için gösterdiği çabayı anlatıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.