20 Ekim 2017

Dünyadan 10 Sevgililer Günü Geleneği

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

İtalya

İtalya’da Sevgililer Günü, bahar festivali olarak kutlanıyor. Her yaştan insan, eşiyle ve sevgilisiyle parklarda ve bahçelerde buluşuyor. Şiir okuyanları ve müzisyenleri dinliyor, gezintilere çıkıyorlar. Bahar festivalinin sürdüğü günlerde sevgililerine çikolata hediye ediyorlar ve daha büyük çikolata, daha büyük sevgiyi ifade ediyor.

Meksika

Sevgililer Günü’nün kökleri Avrupa’da olsa da tüm dünyada olduğu gibi Meksika’da da Sevgililer Günü kutlanıyor. Meksika’da Sevgililer Günü, romantik sevginin değil; aynı zamanda dostluğun da kutlandığı bir gün. ‘El Dia del Amor y la Amistad’ ismiyle anılan günde Meksikalılar, sevginin hayattaki tüm karşılıklarını kutluyorlar.

Meksika’da yalnızca sevgililere değil, aile üyelerine ve arkadaşlara da hediyeler veriliyor.

Danimarka

Danimarka’da Sevgililer Günü 1990’lı yıllarda kutlanmaya başladı. Danimarka’da insanlar sevgilerini çikolata veya hediyelerle göstermek yerine sevgililerine ve arkadaşlarına beyaz kardelen hediye ediyorlar.

Erkeklerin sevdikleri kadınlara anonim olarak eğlenceli, komik ve esprili mektuplar yazmaları, Danimarka’daki bir diğer Sevgililer Günü geleneği. Eğer kadın, mektubu gönderen kişiyi doğru tahmin ederlerse bir paskalya yumurtası kazanıyor.

Güney Afrika

Güney Afrika’daki kadınlar Sevgililer Günü’nde, mecazi olarak, kalplerini kollarına giyiyorlar. Yüreklerini fethetmiş kişinin ismini yazdıkları kumaş parçalarını kıyafetlerinin kollarına takıyorlar. Luperkalia olarak anılan bu antik gelenek, Güney Afrikalı erkeklerin gizli hayranlarını öğrenmelerinin de bir yolu olarak görülüyor.

Fransa

Dünyanın en romantik ülkelerinden biri kabul edilen Fransa’da, çok fazla karmaşaya sebep olduğu gerekçesiyle kaldırılana kadar popüler olan bir Sevgililer Günü kutlaması yapılıyordu.

‘Une Loterie D’Amour’ olarak anılan günde, eşleri olanlarla birlikte bekarların da katıldığı büyük partiler düzenleniyordu. Bu partilerde karşılıklı duran kadın ve erkekler birer isim söyleyerek eşleşiyorlardı. Erkekler eşleştikleri kişiden hoşlanmazlarsa eş değişikliğine gidiyorlardı. Buna karşılık kadınların da onları reddeden erkeklerden intikam alma hakları bulunuyordu. Kadınlar, onları reddeden kişiye ait olan eşya ve fotoğrafları yakılan, büyük ateşe atıyorlardı.

Brezilya

Ülkemizde olduğu gibi Brezilya’da da Sevgililer Günü, eş ve sevgililere çiçek, mücevher, çikolata ve çeşitli hediyeler verilerek kutlanıyor. Aziz Valentine Günü olarak da anılan Sevgililer Günü’nde insanlar sevdikleri insanlara kartlar gönderiyorlar.

Tüm bunların yanı sıra Sevgililer Günü, Brezilya’da 12 Haziran’da kutlanıyor ve konserlerin, etkinliklerin, şovların, büyük partilerin düzenlendiği bir festival olarak kabul ediliyor.

Galler

Galler’de Sevgililer Günü, sevgililerin koruyucusu ve Galler’in kurucusu olan Aziz Dwywen Günü olarak 25 Ocak’ta kutlanıyor. Geleneksel olarak insanlar birbirlerine sevgi kaseleri sunuyorlar. Ayrıca erkekler, ruh eşleri için tahta kaşıklara farklı anlamları ifade eden sembol ve şekiller kazıyorlar.

Güney Kore

Japonya’da da olduğu gibi Güney Kore’de kadınlar 14 Şubat’ta sevdiklerine çikolata hediye ediyorlar. Bunun karşılığında ise erkekler sevdikleri kadınlara Beyaz Gün olan 14 Mart’ta çikolata olmayan bir hediye veriyorlar. Eğer biri Beyaz Gün’de ya da Sevgililer Günü’nde hediye almazsa Siyah Gün olan 14 Nisan’da bir Çin restoranında yalnızlığının hüznünü yaşamak için siyah noodle yemeye gidiyor.

Güney Kore’de, tüm dünyadan farklı olarak, her ayın 14’ünde sevgiyle ilişkili özel bir gün kabul ediliyor. Bu günler sırasıyla Mum Günü, Sevgililer Günü, Beyaz Gün, Siyah Gün, Gül Günü, Öpüşme Günü, Gümüş Günü, Yeşil Gün, Müzik Günü, Şarap Günü, Film Günü ve Sarılma Günü’dür.

İngiltere

İngiltere’de, özellikle geçmiş zamanlarda, kadınlar yastıklarına köşelere ve ortaya olmak üzere 5 defne yaprağı yerleştirir ve gelecekteki eşlerini hayal ederlerdi. Bazı kadınlar yaprakları yerleştirmeden önce onları gül suyunda ıslatırlardı.

İngiltere’de ayrıca Sevgililer Günü’ne özel olarak Jack Valentine’in çocukların kapılarını çaldığı ve onlara şeker ile hediyeler getirdiğine inanılırdı.

Hindistan

Sevgililer Günü kutlamaları Hindistan için yeni bir olgu. Batı’dan geldiği için kutlamak konusunda tereddüt etseler de ülkede romantik bir festival düzenleniyor. Diğer pek çok ülkede olduğu gibi Hindistan’da da insanlar sevdiklerine kartlar ve hediyeler vererek sevgilerini ifade ediyorlar.

Hindistan’da ayrıca sokaklar, dükkanlar ve restoranların yanı sıra televizyon kanalları, radyolar ve basılı medya yayınları da Sevgililer Günü’ne özel program ve süslemelere yer veriyorlar.

Hindistan’da insanlar sevdiklerinin yanı sıra ailelerine ve öğretmenlerine de sevgilerini gösteren hediyeler alıyorlar.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.