20 Ekim 2017

Dinozorlar Hakkında 10 İlginç Gerçek

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Dinozorlar; masallara, efsanelere ve bilim-kurgu yapıtlarına konu olan dev yaratıklara duyduğumuz ilgi Taş Devri ve Jurassic Park gibi film ve animasyonlarla giderek arttı. O ‘dev’ canlılara olan merakımızı biraz olsun gidermek için bilimsel verilere dayanarak bir liste derledik.

Dünya üzerinde insanların varlığı, dinozorların 150 milyon yıllık yaşamının yalnızca binde 1’ine denk gelmektedir. Dinozorların neslinin tükenmesi, memelilerin yaşama devam etmesini sağlamıştır. Dinozorların nesli tükenene kadar memeliler görece küçük boyutlarda kalmışlardır.

Çok sayıda bilim insanı, 65.5 milyon yıl önce Meksika’nın Yucatan Yarımadasına bir asteroit çarptığına ve bu çarpışmanın dinozorların neslini tükettiğine inanmaktadır. Ya da nesillerini tüketmemiş olsa da asteroidin bunda büyük bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Bilim, dinozorların teknik olarak yok olmadığını, kuşların da bir tür dinozor olduğunu savunmaktadır.

Mezozoyik dönemde var olan tahmini tür sayısının 1.500 ile 2.500 arasında olduğu düşünülmektedir.

En uzunu, Wyoming’de (ABD) keşfedilen ve uzunluğu 27 metre olan Diplodocus’tur. Bilinen en küçük dinozor ise yaklaşık 10 santimetre yüksekliğindedir ve ağırlığı bir chihuahuadan daha azdır.

Bugün isimlerini, boyutlarını ve yaşadıklarını bildiğimiz dinozorların büyük bir çoğunluğu bulunan bir diş veya bir kemikten öğrenilmiştir.

Dinozor kelimesinin kökeni Antik Yunan Latincesine dayanmaktadır. Kelimenin anlamı ise ‘korkunç kertenkele’dir.

Bolivya’da bulunan 68 milyon yıllık bir kalker kayalıkta, 5000’den fazla ize rastlanmıştır. 2015 yılında ise 4 yıl boyunca süren araştırmanın sonucunda 100 milyon yıllık kemiklere ulaşılmıştır.

Dinozorlara ait tüyler fosillerde belirgin değildir ve dinozorların tüylü görüntüleri fosiller aracılığıyla oluşturulmamıştır. Tüyler kehribarlar içinde korunmuş olarak bulunmuştur.

Orta Çin’de yaşayan köylüler uzun yıllar boyunca dinozor kemiklerini ejderhalara ait oldukları düşüncesiyle ilaç olarak kullanmışlardır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.