13 Nisan 2018

Çocuklar için Çocuklarla: Destek Olabileceğiniz Kuruluşlar

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

The Cartoon Mill

Fatih Küçük’ün Kaş’ta kurduğu The Cartoon Mill, 2016 yılının Ekim ayında faaliyete geçti.

Çizgi film alanında çalışmak isteyen herkese kapısı açık olan The Cartoon Mill, açıldığı günden itibaren çocuklara gönüllü hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’nin ilk çizgi film kütüphanesini kurmayı hedefleyen kuruluş, 23 Haziran 2018’de 2. Uluslararası The Cartoon Mill Çizgi Film Festivali’ni düzenleyecek.

The Cartoon Mill’e bireysel ya da kurumsal olarak destek olabilirsiniz.

the cartoon mill logo

Nesin Matematik Köyü

İzmir, Şirince’ye 1 kilometre uzaklıkta bulunan Nesin Matematik Köyü’nde, her yaş grubuyla, her seviyede matematik öğreniliyor ve öğretiliyor.

30 dönümlük zeytinliğin bulunduğu toplam 55 dönümlük, doğayla iç içe köyde, televizyon ve müzik yayını yok. Fakat elektrik, sıcak su ve internet bulunuyor.

Etkinlikler ağırlıklı olarak yaz aylarında düzenleniyor olsa da ilkbahar ve sonbaharda da küçük gruplara çalışma, dinlenme ve toplantı ortamı sağlanıyor. Nesin Matematik Köyü’nde aynı anda ilkokul düzeyinden ileri seviye araştırmaya kadar matematiksel çalışmalar yapılabiliyor.

nesin matematik köyü logo

Cizre Bisiklet ve Doğa Derneği

Cizre Bisiklet ve Doğa Derneği, 2017 yılının Nisan ayında, kadınların sosyal yaşama katılımını teşvik etmek ve çocuklara doğayla iç içe sağlıklı bir yaşam alternatifi sunmak amacıyla kuruldu.

Dernek; bisikleti tanıtmayı, sevdirmeyi, bisiklet kullanımını özellikle çocuklar ve kadınlar arasında yaygınlaştırmayı, bisiklet kullanımını teşvik etmeyi, sağlıklı bir yaşam sürmeyi ve doğayı korumayı hedefliyor. Aynı zamanda Cizre’nin tarihi turistik yerlerini tanıtmak da derneğin hedefleri arasında yer alıyor.

Derneğe, başta bisiklet bağışı olmak üzere pek çok konuda destek olabilirsiniz.

cizre bisiklet ve doğa derneği logo

Şimdilik

Şimdilik, Ankara’da kapısı herkese açık olan bir topluluk. Çocuklara içlerindeki cevheri keşfetmeleri; o cevheri geliştirmeleri ve kendileri olabilmeleri konularında yardımcı olabilmek amacıyla kurulan Şimdilik; bunu sevgi, neşe ve dostlukla yapmayı ilke edinmiş.

Kendilerini bir eğitim değil, yaşam projesi olarak tanımlayan topluluk; çocuklara bir şey öğretmek değil, bir şey öğrenmek istediklerinde ya da kendilerini geliştirmek istediklerinde, bu konularda onlara yardımcı olmayı istiyor. Bunu da paylaşarak yapıyor!

şimdilik logo

Başka Bir Okul Mümkün

Çocuk dostu ve çocuk odaklı ‘başka bir okul’ modelini geliştirmek amacıyla kurulan Başka Bir Okul Mümkün; çocukların potansiyellerini, yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini geliştirmelerine olanak sağlamayı hedefliyor.

Ayrıca; çocukların eğitim alanlarından yüksek yarar elde etmesini, eğitim alanlarının güvenlik ve ekolojik duyarlık çerçevesinde düzenlenmesini, eğitim alanlarında eşitlikçi ve özgürlükçü bir ortam oluşturmayı, her çocuğun özel olduğu bilinciyle çocuklukların farklılıklarına uygun bir yaklaşımla eğitim-öğretim sürecine katılmalarını sağlamaya çalışıyor.

başka bir oku mümkün logo

Umut Çocukları Derneği

Umut Çocukları Derneği, olumsuz koşullar ya da yetersiz imkanlar sebebiyle sokakta çalıştırılan, eğitime ara vermiş ya da kısmi olarak devam eden çocuklara ve ailelerine ulaşarak koşullarını iyileştirmek, temel ihtiyaçlarını karşılamak ve çocukları, yaşlarına uygun eğitim-öğrenim kurumlarına yönlendirmek amacıyla kuruldu.

Aileyi ve çocuğu, madde ve suç gibi olumsuz olgularla ilgili bilinçlendirme çalışmaları yürüten dernek; aile ortamından ayrılmak zorunda kalmış, devlet himayesi sona ermiş gençler de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede projeler geliştiriyor.

umut çpcukları derneği logo

Yaratıcı Çocuklar Derneği

Yaratıcı Çocuklar Derneği, 2003 yılında İstanbul’da kuruldu. 2006 yılında İzmir’de gerçekleştirilen Anadolu Medeniyetlerinin Kardeş Çocukları etkinliğinin ardından açılan İzmir temsilciliği ile birlikte diğer şehirlerde de yaygınlaşmaya başladı.

Dernek, kültür mirasımızı genç kuşaklara aktararak çocukların yaratıcılığını geliştirmeyi hedefleyen etkinliklere imza atıyor. Etkinliklerde plastik sanatlardan müziğe ve dramaya kadar pek çok alanda çalışmalar yapılıyor.

yaratıcı çocuklar derneği logo

Dünya Çocukları Derneği & SosyalBen Vakfı

Dünya Çocukları Derneği, dünyanın farklı yerlerinde doğan çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik projeler geliştiriyor ve gönüllülük esasıyla çalışıyor. Dernek, hedeflenen bölgelerde dezavantajlı çocukların eğitim, barınma, yiyecek, giyecek, sosyal ve psikolojik gereksinimlerini karşılamayı amaçlıyor.

SosyalBen Vakfı, benzer bir şekilde dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş aralığındaki çocuklarla bir araya gelerek çeşitli temalarda atölyeler gerçekleştiriyor. Çocukların yeteneklerini keşfetmelerini, kendilerini tanımalarını ve kendilerine güvenmelerini amaç edinen SosyalBen, dünyanın dört bir yanında olduğu kadar ulusal projelere de imza atıyor.

sosyalben logo

Hayat Sende

Hayat Sende, 2007 yılında, yetiştirme yurdunda yetişen çocukların ve gençlerin hayatlarına yenilikçi çözümler bulma hedefiyle kuruldu.

Bugün, yetiştirme yurdunda yetişen çocuk ve gençlere eğitim, iş, staj, burs sağlamanın yanı sıra medyadaki önyargıyı yıkma ve farkındalık oluşturma çalışmaları da yapıyorlar.

Hayat Sende, ayrıca, yetiştirme yurdunda yetişen çocuk ve gençlerin sorunlarını çözmeye yönelik projeler de yürütüyor.

hayat sende logo

Her Çocuk Bir Umuttur

Her Çocuk Bir Umuttur, çocukların eğitim düzeyini ve kalitesini yükseltmeyi, her çocuğun eşit koşullar altında eğitim alabilmesini; yetenek, beceri ve yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri ortamlar oluşturmayı hedefliyor.

BONUS

Listemizde yer almayan ancak farklı amaçlarla, çocuklara yönelik projeler geliştiren sayısız kuruluş bulunuyor.

Yorumlarınızla diğer kuruluşları ekleyerek listemizdeki sayıyı artırabilir ve daha fazla çocuğun yaşamına katkı sağlayabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.