6 Mayıs 2020

Bir Solukta Bitirebileceğiniz 10 Dizi Önerisi

Musa Can Durmaz

~12dk

Sosyal mesafemizi korumaya çalıştığımız şu günlerde, hepimiz evimizde oturmuş, yapılabilecek aktiviteler veya tüketilebilecek içerikler arıyoruz. Birbirinden ilginç konuları ele alan ve sıkılmadan izleyebileceğiniz bu 10 dizi önerisi ilginizi çekebilir.

Living with Yourself (2019)

Miles (Paul Rudd) hayatta mücadele içerisinde olan bir adamdır. Gizemli bir tedavi sürecine başlar ve sonrasında eski benliğinin kendisinin daha iyi bir versiyonuyla değiştirilmiş olduğunu keşfeder. Aldığı kararların sonuçları ortaya çıktığındaysa eşi, kariyeri ve kendisi için savaşması gerektiğini anlayacaktır.

Netflix’in bu yeni komedi dizisi, bize bir Paul Rudd yetmez diyenler için birebir nitelikte. Şimdilik bir sezonu yayımlanmış olan bu komedi dizisinden birazcık Black Mirror tadı da alabilmeniz mümkün. Orijinal senaryosuyla ve yaptığı sistem eleştirileri ile birçok izleyiciden tam not alan bu diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

IMDB: 7.3/10

London Spy (2015)

London Spy, başrollerinde adeta üstlerinden oyunculuk akan Ben Whishaw’ı ve Jim Broadbent’i barındıran, bolca sanat kokan ve BBC2 kanalında yayımlanan beş bölümlük bir İngiliz mini dizisidir. Suç ve gizem türünde yer alan bu dizi, türünün en kült örneklerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Dizimiz, erkek arkadaşının ortadan kaybolmasıyla birlikte kendisini komplo dünyasında bulan Danny’nin başından geçenleri konu alıyor.

Neredeyse sıradan bir ajanlık konusuyla gelen, ama bu konuyu döndürüp dolaştırıp hiç ummadığınız yerlere götüren London Spy, diğer ajanlık konulu yapımlarda yer alan klişelerden bir tanesini bile içeriğinde barındırmamak gibi bir güzellik yapıyor. Ayrıca sizi bazen öyle yerlerden vuruyor ki, işte o zaman anlıyorsunuz neden diğer diziler yerine London Spy’ı izleme kararı aldığınızı.

IMDB: 7.5/10

The Politician (2019)

Dizi, ileride ABD Başkanı olmak isteyen Payton Hobart’ın yaşadıklarına odaklanıyor. Tüm hikaye, öğrencisi olduğu Saint Sebastian Lisesi’ndeki seçimlere katılması ve kazanmak için her yolu denemesi etrafında dönüyor. Rekabet, aşk, aile içi hesaplaşmalar, hırs ve karakter gibi konular ön planda.

Diziyi durmadan izlemek istiyorsunuz, temposu düşmüyor, oyuncular haddinden fazla iyi iş çıkarmış. Bu diziye komedi de kara mizah da dram diyen de çıkacaktır zira hepsi bir arada. Şahsen benim için dram yanı daha ağır bastı. Bireylerin iç hesaplaşmalarını kararlarına nasıl yansıttığını izliyoruz. Hayalleri peşinden giden insanların bu hayallerine ulaşmak için neler yapabilecekleri çok güzel aktarılmış. Her karakterin eninde sonunda vazgeçtiği bir değer mevcut. Kimisi para için ailesini, kimisi aşk için düzenini, kimisi nüfuz için etiği, kimisi de birazcık da olsa huzur için canını arkasında bırakıyor. Hepsinde de sarsılmaz bir hırs mevcut.

Ben Platt’in oyunculuk ve müzikal kariyerinin birlikteliğinden doğan muhteşem ötesi sahneleri ile birlikte, The Politician kesinlikle izlenmesi gereken yapımlar arasında yer alıyor.

IMDB: 7.5/10

I am not Okay with This (2020)

15 yaşında Sydney, telekinetik güçlere sahip olan bir gençtir. Lise öğrencisi olan Sydney, bir yandan yeni yeni ortaya çıkan güçlerini keşfetmeye çalışırken bir yandan da hayatını yoluna koymak için çabalar. Lise hayatının ve aile ilişkilerinin zorlu yollarında ilerleyen Sydney, bu süreçte birbirinden farklı maceralara sürüklenir.

Bölümlerin en fazla 25 dakika olmasından dolayı hem de senaryonun çok girdili çıktılı olmamasından dolayı çok akıcı ilerleyen bir dizi özelliğini taşıyor. The End Of The F*cking World’ün yaratıcılarının elinden çıkan bu dizi, izleyicilerin çoğundan tam not alarak komedi-drama alanındaki yerini almıştır.

IMDB: 7.6/10

Special (2019)

Ryan Hayes, “beyin felci” olarak da bilinen bir sinir sistemi rahatsızlığı serebral palsiden muzdarip bir genç. Kendisine karşı aşırı korumacı annesi Karen’la yaşıyor ve onu orijinal içerik üretimi yapan medya şirketi Eggwoke’ta ücretsiz staja başlarken buluyoruz. Ryan artık izole hayatının dışına çıkarak kendi istediği gibi yaşamanın peşine düşüyor. Dizide ağırlıklı olarak Ryan’ın ve annesinin hayatında yaşananlar, Ryan’ın hayatını eline alma ve cinselliğini keşfetme çabaları veya iş ortamında olup bitenler anlatılıyor.

IMDB: 7.6/10

Unorthodox (2020)

Yahudi Topluluğu içinde doğup, büyüyen 19 yaşındaki bir kızın yaşadıklarını konu alıyor. Genç kız, kendini bir türlü o dünyaya ait hissedemiyor ve hayatın önüne getirdiği zor yollardan birini seçmesi gerekiyor. Esty ismindeki bu genç kızın, kendini bulmak için çıktığı cesaret dolu yolculuğu konu alıyor. Baskılar altında yaşamakta zorlanan ve bir yerde canına tak ederek radikal bir karar alıp hayatını değiştirmeye çalışan genç bir kadının çarpıcı hikayesini izleyeceksiniz. Üstelik bu dizide izleyeceklerinizin, gerçek anılardan yola çıkılarak yazıldığını da hatırlatmadan geçmek olmaz.

Korkuyoruz, geleceğimizden endişe duyuyoruz ve bir türlü cesaret edemiyoruz. İşte bu dizi, içinizdeki bu sönmek üzere olan cesareti biraz daha körükleyebilir. Hem sadece 4 bölüm. En kötü bir akşamınızı feda etmiş olursunuz, fakat dizi ilginizi çekerse, alacağınız kararlar karşısında bir gece çok da büyük bir kayıp sayılmaz.

IMDB: 8.1/10

The Society (2019)

Bir okul gezisinden kasabalarına döndüklerinde yalnız olduklarını fark eden bir grup liseli gencin yaşadıklarını anlatıyor. Öğrencilerinin yeni bir düzen kurarak hayatta kalmaya çalışmasını konu alan dizi, hiçbir toplumsal kuralın olmadığı bir alternatif gerçeklikte geçen ve gençlik distopyası türünün başarılı örneklerinden biridir.

Kasabada kendilerinden başka kimseyi bulamayan öğrenciler bir toplum düzeni oluşturmayı denerler. Dizi, yeni evrimleşmeye başlamış bu toplumdaki büyük çatlaklar üzerinden ilerliyor. Karakterlerden bazıları oligarşik bir yapıya sıcak bakarken, bazıları gücü elinde bulundurmak, bazıları ise kısıtlı imkanlarla maksimum demokrasiye ulaşmayı hedefliyor. Kişisel hırsların toplumun geleceğini belirlediği bu küçük yerleşim yerinde, modern insanların toplumun ve toplumsal normların oluşumuna zaman zaman ilkel şartlarda yaklaşım göstermek zorunda kalışını da oldukça iyi bir şekilde gösteriyor.

IMDB: 7.0/10

Şahsiyet (2018)

Agâh Beyoğlu, kendisine konan Alzheimer başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Agâh, unutmanın yıllardır planladığı ancak sürekli ertelediği bir cinayeti işlemek için fırsat olduğunu fark eder.

Dizi, salt cinayet ve polis kovalamacası olarak gözükse de içine girdiğiniz de harika bir senaryonun içine adım attığınızı anlıyorsunuz. Sizi bırakmıyor ve merak ediyorsunuz sonraki bölümü. Her karakterin, ana konunun, bu konuya yön verecek diğer tüm olayların incelikle düşünülüp yazıldığını görüyoruz. Dizi bu inceliğiyle, öykündüğü işlerin kalitesinin çok yakınında bir kalitede seyrediyor. Dahası; dizinin bulunduğu mekan ve zamandan gelen gündem ve problemler senaryoya öylesine rahatlıkla ve başarıyla işleniyor ki adını Türkiye listesinin üst sıralarına yazdırıp dünya listesinde kendine yer açmayı başarıyor.

IMDB: 9.2/10

11.22.63 (2016)

Dizinin türü bilim-kurgu, gizem ve dram biraz da gerilim tadında. 11.22.63 bir zaman yolculuğu hikayesini anlatmaktadır. Bir lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping etrafında gelişen olayları ele almaktadır. Jake Epping, bir lokantanın deposunun geçmişe açılan bir kapı olduğunu keşfeder ve bu kapıyı kullanarak kendisini zamanda geriye götüren Epping, 22 Kasım 1963’te gerçekleşen John F. Kennedy’nin suikastini önlemeye çalışacak.

Dizi her türdeki ihtiyacı doyuruyor. Aşk, aksiyon, gizem-gerilim, zamanda yolculuk… Hatta korku. Bu yüzden de herkese hitap edecek ögeler barındırdığı için çoğu kişinin diziyi beğendiğini düşünüyorum. Bu arada 60’lı yıllar da dizide çok güzel yansıtılmış. Eğer 60’lı yılların nasıl olduğunu görmek isterseniz de bu diziyi kaçırmayın.

IMDB: 8.2/10

Band of Brothers (2001)

Band of Brothers dizisinde 2. Dünya Savaşı’nda ABD ordusunda görevli Easy bölüğünün Georgia’daki Toccoa kampında aldıkları eğitimden başlayarak; Market Garden Harekâtı, Normandiya Çıkarması ve Bastogne Savaşı’nda askerlerin başından geçen olaylardan Hitler’in kalesine giden yolu işlemiştir.

Gerçek olayların anlatılması sebebiyle büyük bir gerçekçilikle ekranlara yansıtılan dizi, 10 bölümlük kısa bir dönemde tamamlanmıştır. IMDB sitesinde de tüm zamanların en yüksek puanına sahip dizi unvanını halen sürdürmektedir.

IMDB: 9.4/10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Musa Can Durmaz

Musa Can Durmaz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.