28 Mart 2021

Bahar ve Yaz Aylarında Açık Havada Yapılabilecek 10 Spor

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Tempolu Yürüyüş

Açık havada yapılabilecek sporların başında yürüyüş geliyor. Bacak kaslarının gelişmesine ve birçok kasın aynı anda çalışmasına yardımcı olan yürüyüş, stres seviyesinin azalmasını da sağlıyor.

30-40 dakika ile başlayıp zaman içinde yürüyüş sürenizi kademeli olarak artırabilirsiniz. Haftada 3-4 defa, özellikle sabah erken saatlerde veya akşamüstü yürümek, hem daha sağlıklı hem de daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.

yürüyüş açık havada yapılabilecek sporlar

Koşu

Koşu, açık havada yapılabilecek, ekipman gerektirmeyen ve sağlığınızı korumaya yardımcı olacak egzersizlerin başında geliyor. Düzenli olarak koşmak, metabolizmanızın hızlanmasına, kas ve iskelet sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Haftada 3-4 gün, sabah ya da akşamüstlerinde 20 dakika koşmayı tercih edebilirsiniz.

jogging açık havada yapılabilecek sporlar

Bisiklet

Açık havada yapılabilecek en eğlenceli sporlardan biri, bisiklete binmek. Kardiyo egzersizleri içinde önemli bir yeri olan bisiklet, hızla forma girmenize yardımcı olacaktır.

bisiklet açık havada yapılabilecek sporlar

Paten

Hem kalori yakmayı hem eğlenmeyi hem de açık havada zaman geçirmeyi istiyorsanız; paten en ideal tercihlerden biri. Bazı araştırmalar, yaklaşık yarım saat paten kaymanın yürüyüşe kıyasla daha etkili olabileceğini gösteriyor.

Not: Paten kayarken, güvenliğinizi sağlayacak kask, dirsek ve diz koruyucu gibi ekipmanları ihmal etmeyin.

paten açık havada yapılabilecek sporlar

Badminton

Açık havada yapılabilecek bir diğer spor ise, badminton. Arkadaşınızla, eşinizle veya çocuğunuzla zaman geçirmek, eğlenmek ve aynı zamanda kaslarınızı çalıştırmak için badmintonu tercih edebilirsiniz. Ciddi bir öğrenme ya da eğitim altyapısı gerektirmediği için oldukça güvenli bir tercih olacaktır.

badminton açık havada yapılabilecek sporlar

Hiking & Trekking

Bir grup aktivitesinde yer almak ve doğayla iç içe olmak için en ideal sporlar arasında hiking ve trekking geliyor.

Özellikle haftasonlarında tercih edebileceğiniz doğa yürüyüşleri hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

trekking hiking açık havada yapılabilecek sporlar

Basketbol

Bir salon sporu olmasının yanı sıra açık havada da yapabileceğiniz sporlardan biri olan basketbol, arkadaşlarınızla zaman geçirmek için ideal bir tercih olabilir.

Basketbol potasının bulunduğu bir saha ve bir basketbol topuyla, kendi başınıza veya 1-2 arkadaşınızla da basketbol oynayabilirsiniz.

basketbol açık havada yapılabilecek sporlar

Tenis

Açık havada yapılabilecek bir diğer spor ise, tenis. Yakınınızda tenis kortları bulunuyorsa, bu fırsatı kaçırmamalısınız. Tenis oynayarak, arkadaşlarınızla veya eşinizle keyifli zaman geçirebilir, aynı zamanda kaslarınızın etkili bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

tenis açık havada yapılabilecek sporlar

Voleybol

İki veya daha fazla kişiyle açık havada yapılabilecek sporlardan biri de voleybol. Dilerseniz iki kişi, dilerseniz grup halinde hem eğlenebilir hem de vücudunuzu çalıştırabilirsiniz.

voleybol açık havada yapılabilecek sporlar

Frizbi (Uçan Disk)

Daha çok, açık havada karşılıklı oynanabilecek bir oyun olarak gördüğümüz frizbi, birçok ülkede vücudu etkili bir şekilde çalıştıran ve hareket kabiliyetini geliştiren bir sportif aktivite olarak da kabul ediliyor.

frizbi açık havada yapılabilecek sporlar

BONUS

Bu on spora ek olarak; parklarda bulunan spor aletleriyle esneme, germe ve fitness egzersizleri yapabilir ya da açık havada gerçekleştirilen yoga, pilates veya zumba derslerine katılabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.