20 Ekim 2017

Antalya’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Müzeler

Antalya’da genellikle şehir merkezinde ve Alanya’da olmak üzere 10’dan fazla müze bulunuyor. Aralarından bir tanesini seçmek elbette çok zor. Birbirine yakın olan müzeleri art arda gezebileceğiniz gibi aralarından ilgi alanınıza göre tercih de yapabilirsiniz.

Antalya Müzesi, Alanya Atatürk Evi Müzesi, Noel Baba Müzesi, Kaleiçi Müzesi, Kızılkule Etnografya Müzesi ve Türkiye’nin ikinci büyük oyuncak müzesi olan Antalya Oyuncak Müzesi Antalya’daki müzelerin yalnızca bir kısmı.

Karain Mağarası

Karain Mağarası, insanlık tarihini adım adım izlemek için en ideal yerlerden biri. Hazır gitmişken Antalya’nın denizi, kumu ve güneşi kadar tarihe tanıklık edişini de değerlendirmeyi unutmayın.

Kaleiçi

Romalıların Kral Hadrianus’un ziyareti şerefine inşa edilen Antalya Kalesi (Kaleiçi), yüzyıllarca pek çok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Bugün Kaleiçi, yalnızca tarihi bir yapı değil; sosyal hayatın en hareketli olduğu yerlerden de biridir.

Olympos Teleferik

Antalya’yı daha yüksekten ve geniş bir açıyla izlemek, İnce Memed’in yuvası Toroslara ve gökyüzüne daha yakın hissetmek için Olympos Teleferiğine binmeden Antalya’dan dönmemelisiniz.

Aspendos

Dünya çapında üne sahip olan ve Serik ilçesinde bulunan Aspendos; amfi tiyatrosu, su kemerleri ve antik çeşmesiyle Antalya’daki en önemli tarihi yapılardan biridir.

Antik kentler ve tarihi eserler açısından oldukça zengin bir şehir olan Antalya’da Aspendos’un yanı sıra Perge, Selge, Side, Simena ve Olympos Antik Kentlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Köprülü Kanyon

Görmeden dönmeyin diyebileceğimiz bir diğer yapı ise Isparta’dan Antalya’ya kadar uzanan Köprülü Kanyon. Kanyon, hem doğayla iç içe olmak hem de ülkemizde safari veya rafting yapmak için en uygun yerlerden biri.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya yalnızca yaz turizminde değil, kış turizminde de Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri. Saklıkent Kayak Merkezi’nin yanı sıra Alanya’da bulunan Akdağ Kış Sporları Turizm Merkezi de kış aylarında tercih edilebilir.

Plajlar

Kış aylarında değil de pek çok turist gibi yaz aylarında Antalya’daysanız ünlü plajlardan birini görmeden dönmemenizi öneriyoruz. Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar uzanan kıyı şeridi üzerinde hem onlarca tarihi yapıyı görebilir hem de tatilin tadını çıkartabilirsiniz. Antalya’daki en ünlü plajlar arasında Kleopatra, Konyaaltı ve Lara plajları sayılabilir.

Termessos Milli Parkı

Şelaleler ve ormanlık alanlar gibi doğal güzelliklerin yanı sıra Termessos Antik Kenti’ni de içeren Termessos Milli Parkı, Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Alanya Kalesi

Antalya’nın merkezinde olmasa da Alanya Kalesi, imkanınız olursa mutlaka görmeniz gereken yapılardan bir tanesi. Yarımada üzerine inşa edilen kale, hem yüzlerce yıllık tarihe tanıklık etmek hem de günbatımını izlemek için en ideal noktalar arasında.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.