29 Ocak 2023

Her Erasmus Öğrencisinin Telefonunda Olması Gereken 10 Uygulama

Tuğba Ün

~5dk

Ülkemizden binlerce öğrenci Erasmus programına katılarak lisans öğreniminin bir ya da iki dönemini yurt dışında geçiriyor. Bu eğlenceli ve öğretici Erasmus döneminde, ortama uyum sağlamak, bulunduğunuz ülkede veya komşu ülkelerde seyahat ederken size yardımcı olacak birçok uygulama bulunuyor.

İşte, her Erasmus öğrencisinin telefonunda olması gereken 10 uygulama:

Regiojet

Regiojet, Çek Cumhuriyeti’nin özel bir yolcu demiryolu ve otobüs taşımacılığı firmasıdır.

Regiojet’in en önemli avantajlarından biri, fiyatlarının uygun olmasıdır. Otobüsleri ve trenleri konforludur. Ayrıca, su ve dilediğiniz kahve çeşitleri ücretsizdir. Menüsü oldukça uygundur.

Tren veya otobüslerde priz, internet ağı mevcuttur. Uygun fiyata konfor bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

regiojet

Flixbus

Otobüs seyahat hizmeti veren bir Alman seyahat şirketidir.

Flixbus otobüs ağı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet vermektedir. Tüm Avrupa’yı Flixbus sayesinde keşfedebilirsiniz. Fiyatlar, gideceğiniz ülkeye göre değişir. Otobüsler konforludur ve dakiktir. Uçağa binmek istemiyorsanız, Flixbus tam size göre.

flixbus

Omio

Almanya merkezli çevrimiçi seyahat karşılaştırma ve satın alma sitesidir.

Omio’nun en iyi avantajlarından biri, uygulama içerisindeki otobüs, tren, uçak şirketlerinin fazlalığıdır. Örneğin; Flixbus sayesinde birçok ülkeyi, şehirleri gezebiliyoruz. Ancak Flixbus fiyatları yüksekse, Omio sayesinde gideceğimiz ülkedeki yerel şirketlerin fiyatlarını da görebiliriz.

omio

Wise

Para çekme, gönderme, döviz alma – satma gibi tüm işlemlerinizi kolaylıkla yapabileceğiniz bir uygulamadır.

Erasmus yaparken en çok kullandığım uygulamalardan biriydi. Kullanımı oldukça kolaydır. Kendinize bir hesap açıyorsunuz, hesabı açarken de sizden teyit etmek için belgeler isteniyor. Daha sonra uygun fiyatla paranızı istediğiniz para birimine dönüştürebiliyorsunuz. Pos cihazı olan her yerde geçerlidir. Ayrıca kendinize kart da sipariş edebiliyorsunuz. Yurdunuza veya evinize yerleştiğinizde bu kartı sipariş edebilirsiniz. Ancak kart Türkiye’de aktif değil.

wise

Revolut

Bankacılık hizmeti sunan bir uygulamadır.

Wise gibi düşük komisyonlarla döviz çevirme, para transferi yapmak, para çekmek gibi işlemleri kolaylaştırır. Başvuru yaptığınızda karta sahip olabilirsiniz.

revolut

Booking.com

Kendi seyahatlerimde çokça kullandığım konaklama uygulamalarından en iyisidir. Kolayca rezervasyon oluşturup iptal edebiliyorsunuz. Uygun fiyatlı hostelleri veya otelleri filtreleyerek görebilirsiniz. İsterseniz hostelinize veya otelinize vardığınızda veya uygulama üzerinden önceden ödeme yapabilirsiniz. Konaklama yaptıkça indirim kuponlarına sahip olabilirsiniz.

booking

MAV-Start

Macar devlet demiryolu seyahat şirketidir.

Macaristan içinde veya komşu ülkelere gitmeyi düşünüyorsanız, bu alternatifi de değerlendirmeniz iyi bir seçenek olacaktır. Bulunduğunuz ülkenin veya komşu ülkelerin yerel demiryolu, otobüs firmalarını fiyat açısından değerlendirmek avantaj sağlayabilir. Daha uygun fiyata biletlere sahip olabilirsiniz.

MAV-Start

Skyscanner

En ucuz uçak biletlerini bulabileceğiniz en iyi uygulamalardan biridir. 10-20£ fiyatlarla Avrupa’yı keşfedebilirsiniz. Gitmek istediğiniz tarihi planlayıp, üç hafta önceden biletleri ucuza bulabilirsiniz.

skyscanner

České Dráhy

Çek Cumhuriyeti’nin devlete ait demiryolu şirketidir. Ülke içerisinde gezmek veya komşu ülkeleri ziyaret etmek istiyorsanız, bu site veya uygulama sayesinde uygun fiyata bilet bulabilirsiniz.

České Dráhy

ISIC

Erasmus döneminde indirimlerle karşılaşmak istiyorsanız, üye olmanız gereken bir uygulamadır. Uluslararası geçerliliği olan bir öğrenci kartıdır. Belirtilen ücreti ödedikten sonra kartınızı şubelerde alabilirsiniz veya uygulama üzerinden kullanabilirsiniz. Seyahat edeceğiniz ülkelerin müzelerindeki indirimlerden yararlanabilirsiniz.  

isic

Not: Görseller çeşitli kaynaklardan elde edilmiştir. Bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Tuğba Ün

Tuğba Ün

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.