15 Kasım 2017

80’ler ve Öncesinden Mutlaka Dinlemeniz Gereken 10 Psikedelik Müzik Grubu

Burcu Tur Yüksel Akay

~10dk

Grup Bunalım/ Bunalımlar

Cem Karaca’nın prodüktör ve menajerliğinde 1969 yılında kurulan grup, Türk Rock tarihinde underground müziğe yönelik çalışmalarda bulunan en önemli gruplardan biriydi. İlk 45’liklerinde yer alan Taş Var Köpek Yok, milattan önce 500’lerde yazılmış bir şiirin ve Yeter Artık Kadın, Iron Butterfly’ın ‘Get Out Of My Life Woman’ parçasının Türkçeye çevrilmiş bir aranjmanıydı. Bu 45’liğin ardından grup ağırlıklı olarak Anadolu Rock tarzında çalışmalar yapmış olsa da Bunalımlar, Türk Rock müziğine pek çok başarılı müzisyen kazandırmıştır.

Grubun ilk üyeleri Aydın Çakus, Ahmet Güvenç ve Hüseyin Sultanoğlu’dur. Sultanoğlu, 1970 yılında Kardaşlar’a geçmiştir. Kardaşlar’ın ardından ise Dervişan’ın ilk kadrosunda yer almıştır. Ahmet Güvenç ise Kurtalan Ekspres’in basçısı olarak müzik kariyerine devam etmiştir.

Apaşlar & Kardaşlar

Apaşlar

İsmini Shadows’un Apache parçasından esinlenerek alan Apaşlar’ın temelleri 1956 yılında atılmıştır. Kadrosunda pek çok değişiklik olan grup, 1961 yılında Amatör Orkestralar Yarışması’na katılmış ve Barış Manço ile Harmoniler’in ardından ikinci grup olmuşlardır.

1967 yılında Cem Karaca gruba katılmıştır. Cem Karaca ve Apaşların ilk kadrosunda Timur Fildişi, Ahmet Tuzcuoğlu, Yalçıkkaya Tümay ve Mehmet Soyarslan yer alıyordu. Apaşlar, aynı yıl, Altın Mikrofon yarışmasında Mavi Çocuklar’ın ardından ikinci grup olmuşlardır.

60’lı yıllarda Türk Rock müziğini geliştiren önemli gruplardan biri olan Apaşlar, yalnızca yaptıkları müzikle değil; kostümleri, dekoru ve sahne şovlarıyla da büyük etki bırakmışlardır. Grup 1970 yılında, Cem Karaca ve Mehmet Soyarslan arasındaki anlaşmazlıklar sonucunda plak şirketi ile sözleşmesini sonlandırmıştır.

Kardaşlar

Apaşlar’ın dağılmasının ardından Seyhan Karabay ve Leon Habib ile anlaşan Cem Karaca tarafından kurulan grup, Anadolu türkülerine odaklanmıştır. 1970’li yıllarda etkin olan grup pek çok başarılı çalışmaya imza atmıştır. Ersen Dinleten ve Selda Bağcan gibi pek çok isimle çalışan grubun vokaline Cem Karaca’nın Moğollara geçişinin ardından Ersen Dinleten gelmiştir. Sıklıkla üyeleri değişen grup 70’li yılların sonlarında dağılmıştır.

Ersen ve Dadaşlar

Anadolu Rock müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Ersen Dinleten tarafından 1970’li yıllarda kurulan grup, ‘Ersen ve Kardaşları’ grubunun devamı niteliğini taşımaktadır. Mehmet Mısır, Cevdet Canel, Zafer Şanlı ve Volkan Şanda’dan oluşan grup, uzun süre müzik listelerinin zirvesinde kalmış ver 1993 yılında müziğe ara vermiştir.

Hardal

Hardal’ın temelleri 1976 yılında Burhan Ağaoğlu tarafından atılmıştır. Türk Rock müziğinin önemli gruplarından Yeraltı Dörtlüsü’nün elemanları Sedat Avcı, Aydın Şencan, Cahit Kukul ile Şükrü Yüksel ve Özkan Turgay, grup için bir araya gelmiştir. Hardal’ın ilk albümü ‘Nasıl, Ne Zaman’ 1978 yılında piyasaya sürülmüştür. 12 Eylül Darbesi’nin ardından Aydın Şencan Kanada’ya ve Sedat Avcı Hollanda’ya yerleşir. Şencan, albüm kayıtlarını tamamladıktan sonra gittiği için sorun yaşanmamış olsa da gruba Sedat Avcı’nın yerine Zafer Oğuz dahil olmuştur. Böylece, 1982 yılında ‘Nereden Nereye’ isimli albümlerinin kaydı tamamlanmıştır.

Grup, yeniden bir araya gelerek 1997 yılında ‘Seçmeler’ ve 1998 yılında ‘Yeniden Doğuş’ isimli albümleri yayınlamıştır.

TPAO Batman Orkestrası

İlhan Telli, Semih Özmert, Ünal Üstol, Çetin Oral, Ünal Yiğitbaş ve Atilla Akman’dan oluşan TPAO Batman Orkestrası, 1968 yılında Hürriyet gazetesi tarafından düzenlenen Altın Mikrofon yarışmasında birinci olmuştur. Atilla Akman’ın gruptan ayrılması üzerine 1977 yılına kadar müzik hayatına devam eden grubun üyeleri bu yılın ardından pek çok değişikliğe uğramıştır.

Haramiler

Haramiler, 1966 yılında Uğur Dikmen tarafından kurulmuştur. 1968 yılında, Altın Mikrofon yarışmasında ikinci olan grup, kısa bir süre sonra dağılmıştır. 1990’lı yıllarda Uğur Dikmen’in desteğiyle, farklı müzisyenler tarafından aynı isimle kurulan grup, çalışmalarında Anadolu ezgilerini yoğun olarak yer vermiş ve iki albüm piyasaya sürmüşlerdir. Grup, ilk kurulan Haramiler ile aynı tarzda müzik yapmış ve albümlerinde onların parçalarına da yer vermişlerdir.

Dervişan

Dervişan, Cem Karaca tarafından 1974 yılında kuruldu. Ünol Büyükgönenç, Uğur Dikmen, Oğuz Durukan ve Hüseyin Sultanoğlu’nun yer aldığı grup müzik çalışmalarının yanı sıra politik çalışmalarıyla da dikkat çekmiştir.

Kurulduktan kısa süre sonra grup üyeleri arasındaki anlaşmazlıklar sebebiyle Sultanoğlu gruptan ayrıldı. Müzik hayatına 4 kişi olarak devam eden Dervişan, bir dönem Cahit Berkay’la çalışmış olsa da Berkay grubun sabit bir üyesi olmadı. Sıklıkla üyeleri değişikliğe uğrayan grup, 1978 yılında dağıldı.

Cem Karaca’nın vefatından sonra tekrar bir araya gelen bazı grup üyeleri yalnızca Dervişan’a ait şarkıları seslendirdikleri konserler düzenlediler.

Mavi Işıklar

Çetin Yavuzdoğan, Metin Yavuzdoğan, Nejat Toksoy, Cihat Günaydın ve Zamir Manisa’dan oluşan Mavi Işıklar, 1964 yılında kuruldu. Aynı yıl ilk defa düzenlenen Altın Mikrofon yarışmasında ikinci olan grup, müziklerinin yanı sıra sahne şovlarıyla da dönemde büyük etki yaratmıştır. Zorunlu askerlik görevi için müziğe ara veren üyeleri ve arabesk müziğin hızlı tırmanışı sonunda dağılan grup 1990 yılında tekrar bir araya gelmiştir.

SıfırBir

Milliyet Liselerarası Müzik Yarışmasında ismini duyuran Adanalı grup, 1975 yılında dört şarkılarını kaydetseler de albümlerinin piyasaya sürülmesi 80’li yılları bulmuştur. Hakkında çok fazla bilgi olmayan grubun üyeleri Vedat Somay, Hüsnü Özbey, Cabbar Akcan, Sina Somay ve İrfan Tankut’tur.

Tünay Akdeniz ve Grup Çığrışım

Türkiye’nin bilinen ilk punk plağına sahip olan Tünay Akdeniz ve Grup Çığrışım, 1970 yılında kurulmuştur. 4 parça içeren ilk plakları, Salak ve Babam Yazdı Ben Besteledim isimli parçalarıyla 70’li yıllarda büyük ses getirmiştir.

Aradığım liste tam olarak buydu, dediyseniz Türk Müzik Tarihinde İlk Psikedelik Esintiler listemizi de öneririz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.