23 Aralık 2022

Her Yıl Karşılaştığımız 10 Yeni Yıl Klişesi

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Kırmızı uğur getirir

Yeni yıla hazırlanırken kullanılan süslerden yılbaşı gecesi giyilen kıyafetlere ve özellikle de iç çamaşırına kadar birçok şeyin kırmızı tercih edilmesi, nedeni sorgulanmayan ama kabul edilmiş bir gelenek.

Kırmızı rengin bir yeni yıl klişesi olmasının nedeni, büyük bir olasılıkla tarihten bugüne ve dünyanın neredeyse tamamında yenilenmenin, mutluluğun, hareketin ve kararlılığın rengi olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor.

yeni yıl kırmızı

Yeni yıla nasıl girersen yıl öyle devam eder

Hiçbir temeli olmayan bir başka yeni yıl klişesi de yeni yıla nasıl girersen sonrasının öyle devam edeceği. Bu yüzden geri sayımla birlikte sebepsizce kahkahalar atmaya, birbirimize sarılmaya, dilekler dilemeye başlıyoruz.

yeni yıl hazırlığı

Yeni tatlar denemeye açıklık

Daha önce ismini bile duymadığımız ya da yalnızca ismini duymuş olduğumuz içkileri ve yiyecekleri denemekten geri durmadığımız, hayatın son gününü yaşıyormuş gibi dağıttığımız o gün, elbette yılbaşı!

Kapıda nar kırmak

Yeni yıla evin kapısında nar parçalayarak ya da kırarak girmek de en sık rastlanan klişelerden biri. Genellikle yılbaşı sofralarında da bulundurulan nar, birçok inanışta bolluk ve bereketin sembolü olarak yer alıyor.

nar

Hindi

Yeni yıl klişesi denildiğinde akla ilk gelen, bizim geleneklerimizle bağlantılı olmasa da, fırında pişen ve sofranın tam ortasında yer alan hindi.

yılbaşı sofrası

Yılbaşı sofrası

Yeni yıl klişelerine yiyeceklerle devam edecek olursak; hiçbir zaman tamamı bitmeyen meyve tabakları, peynir tabakları, kuruyemişler; Rus salatası ve yaprak sarması gibi mezeler ile gecenin sonunda tadı tuzu kalmamış ve neredeyse hiç yenmemiş patlamış mısır göz ardı edilemez.

Şapka ve süsler

Her yıl girdikleri kutulardan biraz da yıpranmış bir şekilde çıkartılan çeşitli süsler ve neden taktığımızı bilmediğimiz karton şapkalar her yıl görmeye alıştığımız yeni yıl klişeleri arasında yer alıyor.

yılbaşı süsleri

Tombala

Evde ailecek kutlanan yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez klişelerinden biri: Tombala!

tombala

Yeni yıl çekilişleri

Çekilişe kadar umutla bin bir türlü hayal kurduran, çekilişten sonra zaten bana çıkmazdı ama çıksaydı neler neler yapardım diye dakikalarca konuşturan bir başka klişe de elbette yeni yılda oynanan şans oyunları.

Victoria’s Secret Fashion Show

Uzun yıllardır evde geçirilen yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezlerinden biri de meleklerin yeni yıl şovu elbette.

victoria's secret new year show
Görsel Kaynağı

BONUS

‘Seneye görüşürüz’

Asla güldürmese de günün son dakikasına kadar yapılabilecek en kötü espri ile yeni yıl klişeleri listemize son veriyoruz.

Mutlu, sağlıklı bir yıl olması dileğimizle…
10layn Ekibi

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.