8 Temmuz 2020

10 Temel İlke İle İş Değil, Kariyer Aramak

Özge Yükcü Öztürk

~13dk

Ne demek iş aramamak, dediğinizi duyar gibiyim, buyrun açıklayayım:

İster Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencisi/mezunu olalım, ister İşletme Bölümü, ister Eğitim Fakültesi, ister Hukuk; şu cümleyi ya işitiyor ya da kendimize söylemiyor muyuz: ‘Senin gibi pek çok insan var?’ Bir de Arkeoloji, Sanat Tarihi, Su Ürünleri gibi alanları düşünelim. Bu sefer de soru: ‘Senin gibi az insan var, hangi alanlarda çalışabilirsin?’ oluyor.

Her durumda; uzmanlığımızın ayırt edici özelliğini, gerekliliğini, önemini en başta kendimize ve hayatımıza; ardından kurumumuza ve uzmanlığımızın tüm ilgililerine sunmamız gerekiyor. 

İşte, bu yazının iddiası şu; biz bu yolun en başında, kariyer aramaya başlarsak sonunda birer iş arayan olmayız; iş bizi arar.

Eğitiminize Önem Verin

Özellikle, hala yükseköğrenim döneminde olan öğrencilere şunun bildirilmesi lazım, iyi ve anlamlandırılmış bir eğitim, meslek hayatının her aşamasında kendini gösterir. İşe alınma sürecinde de, kariyer boyunca da… 

İçinde olduğunuz tüm eğitim süreçlerinde şu soruyu sorun; ‘Bu bilgi ve deneyimi, kişisel ve mesleki gelişimime nasıl yansıtabilirim?’ Öyle ya da böyle ödev, sınav, tez ve proje gibi süreçlerden geçeceksiniz. Eğer bu süreçlere bu soru ile yaklaşırsanız, tüm süreçler bir anlam kazanır, keyifle yaşanır ve başarılı olmanız kolaylaşır. 

Eğer istersenizi öğrendiğiniz her şeyi meslek hayatınıza yansıtabilirsiniz. İstemezseniz yansıtmazsınız ve bu şekilde de meslek hayatınızı sürdürmeniz mümkün. Ancak; birinci seçenek sizi ayırt edilir kılar. Bir de, diploma notu her şey değildir ama yüksek diploma notları ve dereceler, ilk anda dikkatleri üzerinize çeker, bu dikkatin sürdürülmesi ise, diğer kriterlere bağlıdır. 

Photo by Ketut Subiyanto from Pexels

Eğitim Sürecinizi Yatay ve Dikey Boyutta Derinleştirin

Yine eğitim sürecine yönelik bir ipucu; yalnızca standart öğrenim sürecinin içinde sıkışıp kalmayın. 

Yatay boyut ile kastedilen; aldığınız formal eğitimle doğrudan ilişkisi olmasa da, kişisel ve mesleki gelişiminize katkısı olacak eğitim ve tecrübelerdir. Bunlar; sanat kursları-atölyeleri, enstrüman kursları, dans kursları, dil, iletişim, hobi kursları ve topluma hizmet çalışmaları gibi bir çok alanda olabilir. 

Dikey boyut ise; aldığınız eğitimle doğrudan ilişkisi olan çalışmalardır. Stajlar, yarı zamanlı çalışmalar, asistanlık deneyimi, alanınızla ilgili kurs ve eğitimler gibi öğrenciyken yapabileceğiniz şeyler, hem meslek hayatına girdiğinizde büyük avantajlar sağlayacak hem de hata yapmak ve destek bulmak için daha çok fırsat sunacaktır. 

Bunun için hem yurtiçinde hem de yurtdışında birçok staj programı mevcut. İnternetten yapılacak küçük çaplı bir araştırma bile bu konuda fikir verecektir.

woman using laptop

Giriş Eğitimlerine Önem Verin

Her meslek dalının çeşitli pozisyonlarına kabul edildiğinizde bir başlangıç eğitimi söz konusu olur. Bu oryantasyon ya da giriş eğitimi, sınırları çizilmiş haliyle bir hafta-bir ay arası yoğunlaştırılmış bir dönem olabileceği gibi, bir yıla yayılmış bir süreç de olabilir. 

Süresi ya da şekli ne olursa olsun, bu eğitimlere bilinçli olarak katılmak çok önemli; kurumun kültürünü, yapısını, değerlerini, uygulamaları, görev tanımlarınızı ve çalışma hayatınızda hakim olmanız ya da değerlendirmeniz gereken tüm kriter ve aşamaları en baştan tanımanıza yardımcı olur. Bu da, bir çalışma şeması oluşturmanız konusunda size büyük olanak ve fikirler sunar.

sunum

İyi Bir Gözlemci Olun

Bizimle aynı ya da benzer pozisyonlarda çalışanları gözlemlemek, tecrübelerinden faydalanmak müthiş bir fırsattır. Ancak bu gözlemlerin ve tecrübe paylaşımlarının amacı, o tecrübeleri aynen tekrar etmek değildir. Hepimiz kendi tarzımızı ve yöntemimizi belirlemek ve sürdürmek isteriz, işte bu kendi yöntemimizi belirleme aşamasında iyi bir gözlemci olur ve başkalarının tecrübelerinden faydalanabilirsek, yöntem belirleme sürecimiz çok daha hızlı ve sağlam ilerler. 

Gözlemleyin; problemleri çözüş biçimlerini, karar verme yöntemlerini, iletişim tarzlarını ve sonuçlarını izleyin: Hangisi olumlu, hangisi olumsuz sonuçlar veriyor? Hangi yöntemler kalıcı hangileri kısa vadeli? Hangi uygulamalar daha verimli ya da ekonomik? Ya da bilinen bir yöntem hangi koşullarda daha iyi çalışıyor? 

Bu gözlemler ve tecrübe paylaşımları; kendi yöntem ve biçiminizi belirlerken daha sağlam ve hızlı yol almanızı sağlayacaktır.

Photo by fauxels from Pexels

Mesleki Gelişimde Eğitime Yer Verin

Önlisans ya da lisans sürecinin bitirilmesi, çağın kariyer geliştirme süreçleri için git gide zayıf kalma eğilimi gösteriyor. Üniversite öğrenimi boyunca mesleğimiz için gerekli çoğunlukla teorik bilgileri almış olsak da; uygulama örnekleri, farklı uygulamalar, uygulamaları değerlendirme ve geliştirme, eleştirel bakış açısına sahip olma, meslek hayatına paralel eğitimlerle sürdürülüyor. 

Bunlar lisansüstü eğitimler gibi formal şekillerde olabileceği gibi birçok hizmet içi ya da mesleki eğitimler şeklinde de olabilir. Lisansüstü eğitimler için yurtiçinde ve yurtdışında birçok olanak bulunuyor. Üstelik hemen her koşula uygun biçimleri de mevcut: Devlete ya da bir vakfa ait olanlar, burs sunanlar, yüz yüze eğitim ya da uzaktan eğitim seçeneğine sahip olanlar…

Hatta çalıştığınız kurumun bazı lisansüstü eğitim veren kurumlarla anlaşmaları da bulunabilir; artık birçok kurum, çalışanlarının lisansüstü eğitimine devam etmesini desteklemekte. Buna ek olarak; proje geliştirme eğitimleri, kurumunuzda eğitici olma eğitimleri, liderlik, örgüt içi iletişim eğitimleri ve alanınıza özgü ya da genel birçok seçenek mevcut.

using laptop

Kendi Pozisyonunuzu Geliştirin

Kendi mesleğinizi ağacın gövdesi gibi düşünün; ne kadar irili ufaklı dallar eklenirse o kadar tercih edilir o ağacın gölgesi. Kişisel gelişim eğitimi, kurum içi eğitim gibi sertifikalar kurumlarda birçok konuda danışmanlık ya da eğitmenlik fırsatı sağlayabilir. Günümüzde bunun örneklerini görmek mümkün; yaşam koçluğu ve bitkisel tedavi hizmeti sunan diyetisyenler, cilt tipi-cilt sağlığı analizi ve buna uygun programlar hazırlayan güzellik uzmanları, pilates-dans dersleri veren fizyoterapistler, eğitim koçluğu ya da kendi branşının yanında halk oyunları eğitmenliği gibi hizmetler veren öğretmenler… Bunlar; meslek hayatınızı renklendirerek hem kişisel hem de mesleki yaşamınıza büyük motivasyonlar sunarken sizi de alanınızda ayırt edilebilir kılar.

designing jewelry

İlgi Alanlarınız İle Çalışma Hayatınızı Profesyonelce Harmanlayın

Sanatsal, sportif, sosyal etkinlik ve çalışmaların organizasyonu birçok örgüt kültüründe zaten hali hazırda yerini almış durumda. Çalışanlar arası spor turnuvaları, sanatsal etkinlikler, piknik-konser gibi faaliyetlerin katılımcısı ya da başlatıcısı olmak; hem çalışma hayatınızı keyiflendirir hem de kişisel hayatınızda da doyuma ulaşmanıza yardımcı olur. 

Dikkat edilmesi gereken nokta ise; ilgi alanlarınızı ve sosyal hayatınızı iş hayatınızla harmanlarken iş yaşamınızı özel yaşamınızla tamamen bütünleştirmemeniz.

having conversation

Evinizde, Ofisinizde, Çalışma Odanızda ya da Dolabınızda Mesleki Gelişim Kaynakları Bulundurun

Bunlar takip ettiğiniz süreli-periyodik yayınlar, alanında uzman bir kuramcının kitapları, örnek uygulama değerlendirmeleri, destekleyici kaynaklar, kişisel gelişim kitapları ve daha bir çoğu olabilir. Bir problemi çözerken ya da karar verirken elinizin ucunda başvurabileceğiniz bir kaynak olması çoğu zaman hem işinizi kolaylaştırır, hem daha derin ve profesyonel tutum sağlamanıza yardımcı olur. Direkt bir konu üzerine değil; boş zamanlarınızda sizin, sizi beklerken ziyaretçilerinizin okuyup ilham alabileceği kaynaklar olarak da faydalı olacaklardır.

magazines

İnternet, Dijital Medya ve Sosyal Medyanın Bilinçli ve Üretken Kullanıcısı Olun

İnternet ve dijital medya ortamları; geniş kitlelere birçok farklı şekilde ve oldukça ekonomik biçimde erişmenizi sağlar. Bilgi, tecrübe, fikir ve ilham almak için seçici takipçilik oldukça önemli. Bir yerden sonra; ürün, hizmet, fikir ve uygulamalar ile ilgili edindiğiniz tecrübeleri bloglar, sosyal medya profilleri, grup ve kanalları aracılığıyla özgün bir şekilde aktarabilirsiniz.

Artık ürünlerini sosyal medyada sunup kampanyalarla tanınırlığını artırmayan üretici-satıcı, fikir ve uygulamalarını paylaşmayan eğitmen, yöntem ve tekniklerini paylaşmayan doktor kalmadı diyebiliriz. Bunlar iyi tasarlanıp planlıca kitlelere ulaştırıldığında müthiş bir etki yaratır.

person using laptop

Tecrübelerinizi Yaygınlaştırın

Öğrenci seminerleri, konferansları, meslek ya da kurum tanıtım organizasyonları, mezun-öğrenci buluşmaları hepsini değerlendirin. Sürecin başında ya da dışında kişilerce size sunulacak soru, analiz ve değerlendirmeler sizin de kendi kariyer ve işinize nesnel ve analitik yaklaşmanızı sağlar. Başka kuşak ve kesimlerin analiz, değerlendirme ve fikirleri sizi çok farklı nokta ve ilhamlara getirebilir.

conference
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Özge Yükcü Öztürk

Özge Yükcü Öztürk

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.