25 Mayıs 2022

‘Kendime Notlar’

Arda Ös

~4dk

Aslına bakacak olursanız, aşağıdaki gibi notlara olduğundan daha fazla değer verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bunun en önemli sebebi, bu notları bilmemek değil, hatırlamayı ihmal etmek ve dolayısıyla kendimi tazeleyememek.

Aşağıdaki ‘kendime notlar’, zihnimi taze ve dinç tutmak için uymam gereken prensipler. Bu sebeple sizlerle de paylaşmak istedim.

Not 1

Daha iyi yaşamanın yolu zihinsel engellerle dolu. Onları temizlemeden ilerleyemezsin.


Not 2: Hayat (yani çevren) mucizelerle dolu!

Bunun aksini iddia edenlerle tartışmaya girmemelisin. (Not 3’ten dolayı.)

Not 3: Fikirlerinde sabit olan kişileri düzeltmek senin işin değil.

Belki de onlara gereğinden daha az saygı göstermeye alıştın veya onlara karşı, güvendiğin tahammül gücün her an seni yarı yolda bırakabilir. Bunlar, iyi bir dinleyici olmadığının işaretidir. Önce anlamaya çalış.

Not 4: Küçük hesapla zaman kaybetme.

Pahalı diye almadığın, daha da kötüsü ucuzuna yöneldiğin şeyler seni kendinden uzaklaştırır. Vermekten sakındığın bahşiş, karşındaki için çok önemli olabiliyor. Daha cömert olma fırsatın varken doğru değerlendir. Elbette cebini düşünmelisin ama para dahil birçok şey paylaşmadan çoğalmıyor. Unutma!

Not 5: Sınırlarını iyi çiz.

Değerlerin ve prensiplerin hakkında daha tutarlı ol ki, karşı tarafın seni daha iyi daha net algılasın. Ukalalık, küstahlık gibi ucuz numaralardan uzak dur. Kendine açıklamakta zorlandığın karakteristik bozukluklarını hemen çöz. Hemen!

Not 6: Daha fazla iltifat et.

Ne verirsen onu alacaksın. Karşı tarafın iyi taraflarını gören kasını güçlendir. Daha çok teşekkür et. Sana teşekkür etmeseler bile…

Not 7: Oku, oku, oku…

Yılda 100 kitaptan az okuduğun müddetçe işin çok zor. Her okuma fırsatını değerlendir. Yanında kitap taşı. Her seferinde daha kaliteli metinlere yönel ve bu konuda titiz ol. Neyi okuduğunu bil, düşün, sorgula ve okumaya devam et. Mümkünse not alarak oku.

Not 8: ‘Örnek Anne/Baba’ diye bir şey yok.

Evet, şimdi doğru örnek oldum, diye düşünme sakın. Hayatının sonuna kadar devam edecek bir süreç bu. Önemli olan kesintiye uğramaması. Bunun üzerine iyi düşün, anlık fırsatları kaçırma. ‘Bilen Anne/Baba’yı bir kenara bırak, ‘Öğrenen Anne/Baba’ ol. Senden beklenen bu.

Not 9: Her soruya bir cevabın olamaz!

Bunu bilmiyorum, bunun üzerine daha önce hiç düşünmemişim, bunu öğrenmeye ihtiyacım olduğunu şimdi fark ettim, bu alan benim cevap veremeyeceğim sorularla dolu, sana vereceğim cevap yanıltıcı olacaktır… Bu ve benzeri cümleleri kurmaktan çekinme. Kendi iyiliğin için böyle yapmaktan da korkma.

Not 10: Haklısın!

Birçok konuda bunu itiraf etmemenin sana neler kaybettirdiğini çok sonradan anladın ya da anlayacaksın. Haklıysa, hakkını vermekten geri durma. Böylece büyüdüğünü daha çabuk anlarsın.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.