3 Nisan 2020

10 Maddede Teoman

Yiğit İrge

~11dk

Şarkılarında kendi dünyasını anlatan, Türkiye sınırları dışına açılıp ünlenme hayalleri kurmayan, kendi halinde, bazen kendini bile tanımlayamayan, hem artının hem eksinin kesiştiği nokta: Teoman.

Not: Fan sayfaları ile iletişim kurdum. Ancak çok fazla bilgi alamadım. Edindiğim bilgileri yazının sonunda “bonus” bölümüne ekledim.

Doğumu ve Yaşadığı Yer

Fazlı Teoman Yakupoğlu, ailesinin tek çocuğu olarak 20 Kasım 1967 tarihinde, İstanbul – Tünel semtinde Doğan apartmanında doğdu. 

Bu apartmanın onu etkileyen yanı çocukluk oyunları ve sohbetleriyle doldurduğu avlusu olmuş.

Şu anda, Cihangir’de bir apartmanın çatı katında oturuyor. Boyutları itibariyle tek kişilik bir ev olduğu anlaşılıyormuş.

Ailesi

Teoman 2.5 yaşındayken babası Hasan Basri vefat etmiş (33 yaşında iken). Kendisi avukatmış ama şiire olan merakıyla bilinirmiş. Belki de Teoman’ın şiirsel şarkı sözleri, ona babasından geçen bir yetenek. 

“Paramparça” şarkısında babasına ithafta bulunmuş.

Bugün benim doğum günüm 
Hem sarhoşum hem yastayım
Bir bar taburesi üstünde
Babamın öldüğü yaştayım

Ayşe Arman ile bir röportajında, babasının ölümümün onu derinden etkilediğini söylemiştir. Babası ile ilgili hatırladığı iki kare varmış. Birincisi, ağlarken babasının gelip ona sarılması ve “korkma” demesi; ikincisi ise, babasının hasta yatağında öksürmesi. 

Verdiği röportajların birinde de, birisi ile aynı evde yaşamaya karşı olduğunu ancak çocuk yaparlarsa evlenebileceğini söylemiştir. Ve 30 Aralık 2012 Pazar günü Ayşe Kaya ile evlenmiştir. Teoman’ın bu evliliğinden Zeyno adında bir kızı olmuştur. Fakat çift 2015 yılının Mart ayında boşanmıştır.

Babasının ölümünden sonra annesi, teyzesi, anneannesi ve halası ile aynı evde yaşamaya başlamış.

En sevdiği insan 67 yaşındaki annesi. Annesinin onun için tercih ettiği meslek, spikerlikmiş. Teoman’ı, Ali Kırca gibi görmek istediğini sıkça dile getirmiş. 

Teoman çocukluğunu, sevgiye dayalı ama paylaşımcı olmayan, şeklinde tanımlıyor. Kendini olgun hissettiğinden çocuk olmayı sevmiyormuş. Ailesinin veya başkasının ona emir vermesindense nefret edermiş. 

Çocukken kendini en çok Pinokyo’ya benzetirmiş. Bir süre sonra bu karakterden sıyırıp çıkmış ve okuduğu çizgi romanlardaki kahramanlarla özdeleştirmeye başlamış.

teoman

Öğrencilik Yılları

Teoman’ın emrivaki tavırlardan haz etmeme özelliği, henüz ilkokul yıllarında kendini göstermiş. Hatta ilkokul hocasına: “Çizgiler ve daireler çizmek istemiyorum. Kusura bakmayın ama ben buraya okuma yazma öğrenmeye geldim.” demiş.

Liseyi Kültür Koleji’nde bitirip üstün başarılarla Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyoloji okumuş. O sıralar Kadın Araştırmaları üzerine master yapmış ve “Çizgi Romanda Kadının Rolü” tezini yazmıştır. Ancak tezi beğenilmemiş.

Müzik Kariyeri

Müzik kariyeri, 1986’da kurduğu Mirage grubunun vokalliğini yapmasıyla başlamıştır. Kısa bir süre sonra grup dağılmış. Kariyerinin devamında Mavi Sakal, Indians, Black Rose, Işığın Yanması gibi gruplarla çalışmıştır. Sonrasında ise, solo çalışmalarına başlamıştır. 

1996 yılında Roxy Müzik Yarışması’nda söylediği “Ne Ekmek Ne de Su” şarkısı En İyi Beste, “Yollar” şarkısı ise, En İyi Söz Ödülü’ne layık görülmüştür. 

Albümleri

Katıldığı yarışmadan ödüllerle ayrılması, Teoman’ın tanınmasını sağlamıştır. 

Ve ilk albümü “Teoman”, 1996 yılının Ekim ayında piyasaya çıkmıştır.

İlk albümünü, 1998’in Mayıs ayında Universal Müzik ve NR1 müzik etiketiyle çıkan “O” takip etmiştir. Albümün dört şarkısına klip çekilmiştir. “O”, “Sus Konuşma”, “Bazı Yalanlar” ve “Gemiler” radyolarda istek alan parçalardandır.

Üçüncü albümü, 2000 yılının Mayıs ayında sevenleriyle buluşan “On Yedi” oldu. Albüm çok beğenildi. “İki Yabancı”, “Paramparça” ve “On Yedi” müzik listelerinin bir numarasına yükseldi. 

Şarkılarında alkol, kadın ve hayatla çatışma temalarını bolca kullanmıştır. Tarzı sıkça eleştirilse de, kendi dünyasını anlatan müzikleri icra etmeye devam etmiştir. 

“On Yedi”nin remixler albümü 2001’in Haziran’ında piyasaya sürülmüştür. 

23 Aralık 2007 tarihinde “Söz Müzik Teoman” isimli albümünü çıkarmıştır. Albümde çeşitli sanatçılar onun şarkılarını seslendirmiştir. 

Şubat 2009’da yeni şarkılara yer veren “İnsanlık Halleri” piyasada görünmüştür. 

NOT: 13 Aralık 1980 tarihinde, 17 yaşındayken idam edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren’in akrabasıdır. “İki Çocuk” şarkısını onun için bestelemiştir.

Stüdyo albümleri:

 • 1996, Teoman
 • 1998, O
 • 2000, On Yedi
 • 2001, Gönülçelen 
 • 2003, Teoman 
 • 2004, En Güzel Hikayem
 • 2006, Renkli Rüyalar Oteli
 • 2009, İnsanlık halleri
 • 2011, Aşk ve Gurur
 • 2012, Konserler 
 • 2015, Eski Bir Rüya Uğruna
 • 2018, Koyu Antoloji

Son Albümü

12 Ocak 2018 tarihinde, eski şarkılarının yeniden yorumlamalarının yer aldığı, isminin hakkını veren albümü Koyu Antoloji piyasaya çıkmıştır. Teoman, albüm için en karanlık atmosfere sahip şarkılarını seçmiştir. 

En sevilen şarkılara can suyu veren albüm, iki CD’den ve 25 şarkıdan oluşmuştur.

teoman

Hayatından

“Cool” olarak tanımlanmasını anlamıyor. Çünkü çok fazla konuşuyormuş. 

Doğum günlerinden hoşlanmıyor. Tüm sevgililerin doğum günlerini unutur, öğrenmeye çaba sarf etmezmiş. Kendi doğum gününü bile unuturmuş, sevgilisi veya annesi hatırlatmazsa aklına dahi gelmezmiş. 

İyi bir sevgili adayı olmadığını, her zaman karşı tarafın ilişkiyi taşıdığını, umursamaz birisi olduğunu söylüyor: “Beter olan benim, iyi bir sevgili değilim, dehşet şekilde seviyorlar beni. Sevgilim bana korkunç bir adamsın diyor. Onların görüntülerini aklıma getirdiklerinde hakkımda söyledikleri berbat şeyler geliyor aklıma.”

“İlişkin sonlarına doğru anlıyorum onların çaba sarf ettiğini. Bir takım şeyler söylüyorlar bana ayrılmaya yakın zamanda. Bunları defalarca söylediklerini dile getiriyorlar. Bense hayretler içinde ve inanın dalga geçmek için değil, ciddiyetle ‘aaaa hakikaten mi?’ diyorum.”

Vicdan azaplarından mıdır bilinmez “On Yedi” albümünde yer alan “İki Yabancı” şarkısının sözleri aşk hayatı ile uyumlu: 

Kimi aşklar bitmezmiş
Bizimkisi bitenlerden 
Sevmeye yeteneksiziz
İki yabancı birlikte ama yalnız…

Arkadan bir kadın sesi cevap verirmişçesine girer, 

Yoktur üstüne senin
Güzeli çirkin yapmakta
Suçuysa dünyaya atmakta
Neyin bildin ki değerini
Benimkini bileceksin
Bunu da tabii mahvedeceksin

Kadınların ona hayranlık duymasının nedenini ise: “Etrafımdaki erkeklere bakıyorum da çok farklı davranıyorlar. O zaman anlıyorum neden beni seçtiklerini” diyerek açıklıyor. 

Ona konserlerde eşlik eden grubuna karşı asla affedici değil, iyi çalandan ziyade ruhunu vereni seviyor. Bu bilgiyi vokalisti aracılığı ile öğreniyoruz. 

Provalarda şarkılarını kendisi seslendirmiyor. Erkek vokal şarkılarını seslendirirken o arkadaki gruba direktif veriyor. Ayrıca sahnede ses ve ışığa çok fazla önem veriyor. Bu konuda çok takıntılıymış. Sarı ve yeşil ışıkların üstüne gelmesini asla kabul edemiyor.

Seyircileriyle pek iletişim kurmayı sevmiyor ve fırsat bulduğunda direkt kulise gidiyor. 

Ayrıca evinin her yerinde not defterleri bulunduruyor. Yazmayı, sevdiği sözleri defterlerine aktarmayı seviyor. 

Alkolü sevdiğini kendisi röportajlarında da söylüyor. Muhabirler ile bu yüzden sık sık sorun yaşamıştı zamanında. “Sarhoş iken çekmeyin beni” demesine rağmen çekimler devam edince sinirleri bozulmuş. 

Muhabirlerden birine yumruk attığı olayı Beyaz Show programında:

“Ben geçmeye çalışıyordum ve gözüme ışık geliyordu sürekli. O sırada arkamdan birisi beni çekti yere düşmem için büyük ihtimalle. Ben de vurdum. Bir daha olsa bir daha vururum.” İlerleyen dakikalarda da “kafa atarım” demiştir.

Ne olursa olsun kimseyi umursamadan hayatına devam ediyor ve açık sözlü davranıyor. Aynı dakikalarda “alkollü müydün o gece” sorusun,a “benim gece dörtte alkollü olmadığım yoktur zaten” yanıtını verdi.

BONUS:

 • Senfonik konserinde kullanılan birçok müzik aletinin ismini bilmiyordu. 
 • Şarkılarının demo parasını ödemek için elektro gitarını satmıştır.
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Yiğit İrge

Yiğit İrge

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.