19 Aralık 2021

10 Maddede Remziye Hisar

İlyas Ünsal

~3dk

Remziye Hisar Kimdir?

Remziye Hisar, 1902 yılında Üsküp’te dünyaya gelmiştir. Ülkemizde kimya alanında başarı gösteren ilk kadınlardan biri olan Hisar, ebeveynlerinin 4 kız çocuğundan biridir. Babası İstihkam Yarbayı Salih Hulusi Bey, annesi Ayşe Refia Hanım’dır.

remziye hisar

Eğitimi

İlköğretimini Davutpaşa’da henüz 9 yaşındayken tamamlayan ve daha sonra İttihat ve Terakki Mektebi ve Emirgan İnas Lisesi’ne başlayan Remziye Hisar, çok sevdiği Türkçe öğretmeni okuldan ayrılınca okulunu değiştirmiş ve öğrenimini İstanbul Kız Öğretmen Okulu’nda sürdürmüştür.

Mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümüne başlamıştır. Lisans öğreniminin ardındansa, Paris’te Sorbone Üniversitesi’nde Kimya eğitimine devam etmiştir. 1959 yılında profesör unvanını almıştır.

Ailesi

20 Nisan 1920’de Yüzbaşı Doktor Reşit Süreyya Bey ile evlenen Hisar, fizikçi Feza Gürsey’in ve psikiyatrist Deha Gürsey’in annesidir.

Neden Kimya?

Kimyayı seçme nedenini, “Fen derslerinde kanunlarda olsun, buluşlarda olsun hep yabancı isimler görmek beni kahrediyordu. Fen alanında bir tek Türk ismi görememenin ezikliğini, bu dalda başarılı olursam giderebilirim sanıyordum” cümleleriyle açıklamıştır.

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi’nde ders aldığı yıllarda, Kimya bölümündeki 3 kız öğrenciden biri olmuştur.

Paul Langevin ve Madam Curie

Sorbone Üniversitesi’nde öğrenim görürken Paul Langevin ve Madam Curie gibi birçok tanınmış bilim insanından ders almıştır.

Officiel d’Academie

Remziye Hisar, 1955 yılında Fransa’da “Officiel d’Academie” nişanına layık görülmüştür. 

Ölümü

Oğlu Feza Gürsey’i 1992 yılının Nisan ayında yitirdikten sonra 13 Haziran 1992’de hayata gözlerini yummuştur.

Feza Gürsey

Feza Gürsey, İstanbul Anadoluhisarı’nda, Remziye Hanım’ın Otağtepe’deki aile evinde doğmuştur. İlkokula Paris’te Jeanne d’Arc Okulunda başlamış ve öğretmenlerinin hayranlığını kazanmıştır. Kız kardeşi Deha Gürsey Owen’ın anlattığı üzere, öğretmeni Madam Denizot, her şeyi çabucak öğrendiği için Feza Gürsey’i çok sevmiş ve onu yanından ayırmamıştır.

W. Pauli, kendisinden Princeton Enstitüsü’nde çalışmalarına devam etmesi için referans isteyen Feza Gürsey’e gönderdiği mektupta şöyle demiştir:

“Ben, seni tavsiye edebilir miyim diye düşünmüyorum, tam tersi, Princeton Enstitüsü’nü sana tavsiye edebilir miyim diye düşünüyorum.”

Doodle

13 Aralık 2021’de Google kendisine özel bir doodle hazırlamıştır.

remziye hisar doodle

BONUS

Bilim İnsanı olmasının yanı sıra 1920’lerden itibaren şiirle de ilgilenmiştir. Bazı şiirleri “Bir Kadın Sesi” adlı kitapta bir araya getirilerek yayımlanmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

İlyas Ünsal

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.