1 Mayıs 2021

Son Yılların En Çok Konuşulan Gezegeni ve Belki de Gelecekteki Evimiz: MARS

Burak Akgün

~2dk

Güneş Sistemi’nde bulunan dört kayasal gezegenden biri olan Mars, adını Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars’tan almıştır.

mars dünya

Mars’a kızıl gezegen denmesinin sebebi, yüzeyinde bol miktarda demir oksit bulunması ve bu yüzden de renginin kızıl görünmesidir.

mars

Mars, Phobos ve Deimos adında iki doğal uyduya sahiptir. Bu uydular çok küçüktür ve şekillerinin eğri büğrü olmalarından dolayı patatese benzetilmektedir.

Phobos Mars
Phobos

Güneş Sistemi’ndeki en yüksek dağ olan Olympus Mons, Mars’ta bulunmaktadır. Yüksekliği yaklaşık 25 km olan bu dağ, sönmüş bir volkandır.

Mars kendi ekseni etrafında 24,7 saatte dönerken, Güneş’in etrafını 687 günde dolaşmaktadır.

Olympos Mons Mars
Olympos Mons

Mars’ın yüzeyinde sıcaklık farkları bir hayli yüksektir. Sıcaklıklar -140 ile 30 derece arasında değişebilmektedir.

Mars

Mars’ın kutuplarında buz olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda Mars’ın hem Kuzey hem de Güney yarı kürelerinde buzul kuşakları tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar bu buzul kuşaklarının sudan oluştuğunu göstermiştir.

Mars’ın ekvator bölgesinde Valles Marineris adı verilen bir kanyon sistemi vardır. Derinliği yaklaşık 7 km, genişliği 200 km, uzunluğu 4000 km olan bu kanyon sistemi Güneş Sistemi’nin en büyüğüdür.

Valles Marineris Mars
Valles Marineris

Bir uzay aracının Mars’a ulaşması ortalama 7 ay sürmektedir.

Mars

Mars’ta yer çekimi Dünya’dakinin yaklaşık %37,5’i kadardır. Bu da demek oluyor ki; Mars’ta Dünya’dakinden üç kat daha yükseğe sıçrayabiliriz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burak Akgün

Burak Akgün

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.