7 Aralık 2017

10 Maddede Konyak Hakkında Her Şey

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Konyak, ismini, üretildiği Charente bölgesinde bulunan Cognac kasabasından alır.

Fransızlara ait, tescilli bir içki olmasına karşın ilk kez Hollandalı denizciler tarafından üretilmiştir. 16. yüzyılda Fransa’da yüksek asit oranı dolayısıyla tercih edilmeyen beyaz şaraplar ucuz fiyatlara kuzey Avrupa ülkelerine ihraç edilirdi. Limana ulaştığında genellikle bozuk olan bu şarapları damıtan ve konsantre olarak satmaya başlayanlar ise Hollandalı denizciler oldu. Ürettikleri bu içkiye yanık şarap anlamına gelen ‘brandewijn’ ismini vermişlerdi. Denizciler tarafından üretilen içkiyi, bugün brendi olarak isimlendiriyoruz.

17. yüzyılda Fransızlar, denizcilerin yöntemini değerlendirmiş ve konyak üretimine başlamışlardır. 1930’lu yıllarda ise, Cognac ismi tescillenmiş ve Konyak, tescilli bir Fransız brendisi olmuştur.

Her konyak bir brendidir; ancak her brendi konyak değildir.

ararat brendi

Cognac kasabası ve civarında yetişen folle blanche, ugni blanc ve colombard üzümlerinden üretilen beyaz şarabın geleneksel yöntemlerle damıtılmasıyla üretilir. Beyaz şarap, bakır imbiklerde iki kez damıtılır, damıtılan alkol meşe fıçılarda 2.5 ile 100 yıl arasında bekletilir.

Hassaslığıyla ünlü bir içki olan konyağın dinlendirildiği fıçılar büyük önem taşır. Çünkü şarabın rengi ve aromasını veren dinlendirildiği fıçıdır. Yaşlı ve sağlıklı meşelerin kullanıldığı dinlendirme işleminde, fıçılar numaralandırılırken yalnızca tebeşir kullanılır. Çünkü kullanılacak herhangi bir boyanın kokusu konyağı etkileyecektir.

Yapımında kesinlikle karamel ve şeker kullanılmaz.

Brendi, konyak ve armangac, farklı isimlerine rağmen şarabın iki kere damıtılmasıyla elde edilirler. Her birinin üretim yöntemi, aralarındaki farkı belirler.

brandy

Çeşitleri

Konyak da viski ve şarap gibi yıllandıkça değer kazanır.

Yıllanmışlık derecelerine göre;

Very Special (VS): En az 2.5 yıl dinlendirilmiş,

Very Old / Very Superior Old Pale (VO / VSOP): Açık renkli, en az 4.5 yıl dinlendirilmiş,

Extra Old (XO): En az 6.5 yıl dinlendirilmiş.

Kullanılan üzüm çeşidine göre;

Üzümlerin yetiştirildikleri bölgenin ismini alırlar. Bu sınıflandırmaya göre en kalitelisi Grande Champagne bölgesinde yapılır. Grande Champagne bölgesinde yapılanlar Fine Champagne ismini alır.

brendi ve tatlı

Türkiye’de Tekel döneminde ‘kanyak’ olarak piyasaya sürülen brendi markası, isim haklarından dolayı konyak ismini taşımaz. Fransa’daki geleneksel damıtma yöntemleri kullanılmadığı ve belirlenen bölgelerdeki üzümlerden yapılmadığı için konyak değildir.

Konyağın kalitesi kokusundan, ağdalı ve hacimli oluşundan ve tadım sırasında boğazı yakmamasından anlaşılır.

Kadehin elde ısıtılarak ve kadehin sallanarak içilmesinin sebebi konyağın kokusunu ortaya çıkartmaktır.

Kokusunu ortaya çıkartan Balon ya da Lale kadehte tüketilir.

armagnac

En ünlü markalar arasında Remy Martin, Hennessy, Courvoisier, Metaxa ve Martell sayılabilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.