2 Ocak 2021

10 Maddede İskandinav Tarzı Dekorasyon

Alon Design

~6dk

İskandinav tarzı dekorasyon yaklaşık 10 yıldır evlerimizde, restoranlarımızda, kafelerimizde ve otellerimizde sıkça gördüğümüz, sadeliğin başrolde olduğu bir tasarım trendidir.

Yaratıcılığın da ön planda olduğu bu tarz ile rahat, yalın ve estetik kompozisyonlar hazırlayarak İskandinav tarzını hayata geçirebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi, İskandinav tarzı dekorasyon Finlandiya, Danimarka ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinde ortaya çıkmıştır. Bu ülkelerin iklim değişikliklerine göre yapılan aksesuarlar stilin öne çıkan unsurudur. İskandinav tarzı dekorasyonda ahşap mobilyalar ağırlıktadır. Ahşap dışında kullanılan mobilyalar çoğunlukla beyazdır. Bu mobilyaların basit ama göz ardı edilmeyen düz çizgilere ve zarif geçişlere sahip oldukları kolayca fark edilecektir.

iskandinav tarzı dekorasyon

Hygge

Danimarkalılar için bir yaşam felsefesi olan “Hygge”; mutluluk, sıcaklık ve huzur demektir. Bu felsefe, İskandinav evlerinde bir tür “ev sıcaklığı” olarak tanımlanmıştır. İskandinav yaşamı, konforlu bir yaşam tarzını destekler. Bu nedenle evin etrafına serpiştirilmiş çok sayıda minder ve battaniye rahatlığı ve konforu artırmak için kullanılır. 

Lagom

Hygge’ye benzer şekilde, İsveçliler dengeli bir yaşam anlamını taşıyan “Lagom” kelimesini kullanırlar. Bu, “ne fazla ne de az olmak”, yani dengeyi bulmak demektir. İskandinav evleri için bu, eski ve yeninin bir karışımı veya minimalizm ile konfor arasında bir denge olarak yorumlanabilir. Örneğin; İskandinav tarzı bir evde minimum sayıda mobilya ve aksesuar kullanılırken; koyun postu, keten yastıklar ve katmanlı halılar gibi çok sayıda konforlu ev tekstili kullanılmaktadır.

iskandivan tarzı dekorasyon

Boşluk Hissi & Fonksiyonellik

İskandinav tarzı dekorasyon, cool ve sade görünümüyle modern tasarımı çağrıştırmaktadır. Fonksiyonel mobilyalar ve az sayıda aksesuarın kullanılması İskandinav dekorasyon tarzının karakteristik özellikleridir. Boşluk hissi önemlidir. Boşlukları doldurmak için gereksiz aksesuar kullanılmaz.

İskandinav ülkelerinde kültürel olarak yaşamın sadeliğine saygı duyulur. Bu durum iç mekan tasarımlarına da yansımıştır. İskandinav mobilya tasarımları sade, ve sade olmasına rağmen genellikle sanat eseri gibi görünürler.

iskandinav tasarım

Zemin

İskandinav tarzı dekorasyonda neredeyse hiç halı kullanılmaz. Döşeme olarak açık renkli ahşap parkeler dikkat çeker. Genellikle, doğal açık renkli veya beyaz boyalı ahşap parkeler tercih edilmektedir. İskandinav tarzındaki evlerde, yaratılacak aydınlık ve ferahlık hissi için zeminin açık renkli olması önemlidir. 

Yüksek kontrastlar, İskandinav tarzı dekorasyonun ayırt edici bir başka özelliğidir. Tamamen beyaz bir alanda siyah detayların kullanılması dramatik ve çarpıcı bir atmosfer yaratır. Siyah renk, genellikle çerçeve ve resimlerde, mobilyalarda, şöminelerde ve ev tekstillerinde sınırlı miktarlarda kullanılmaktadır.

iskandivan tarzı dekorasyon

Sıcaklık & Konfor

Minimalizm genellikle havalı ve abartısız kabul edilir. Sade ama daha sıcak İskandinav tarzında, çok sayıda dekoratif eşya ile kaos yaratmak yerine, tekstil ürünleri ortama sıcaklık katmaktadır. Koyun postu, yün ve tiftik gibi yumuşak tekstiller, soğuk iklimlerde İskandinav evlerinin olmazsa olmazıdır. İskandinav tarzından esinlenen evlerde tekstil daha çok estetik ve görsel sıcaklık için kullanılmaktadır. Zemine atılan kaba dokulu bir post veya kilim, ortamın beyaz, steril atmosferini bozarak mekana sıcak bir görünüm katmaktadır.

Şömineler, iklimi çok soğuk olan İskandinav evleri için dekorasyonun önemli bir parçasıdır. İskandinav evlerinde siyah dökme şömineler, genellikle bir odanın köşesinde ve duvardan bağımsız olarak kullanılır. Oturma düzeni şömineye göre düzenlenmiştir. Şöminenin yanına sandalye ve berjer gibi küçük oturma yerleri yerleştirilir.

iskandivan tarzı dekorasyon

İskandinav tarzı, minimalizm akımından etkilenmiş, az ve öz denebilecek bir dekorasyon stilidir. Bu tarz, minimal yaşayan, minimalist düşünce tarzına sahip ve evini minimal şekilde dekore etmek isteyenler için de idealdir.Günümüzde çoğunlukla Avrupa’da olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde dekorasyonda ve tasarımda kullanılmaktadır.

Diğer dekorasyon stilleri hakkında En Popüler 10 Ev Dekorasyon Stili ve En Popüler Dekorasyon Stilleri – Bölüm II listelerimizden bilgi edinebilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Alon Design

Alon Design

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.