7 Mart 2018

10 Maddede Bourbon Viski ve Bourbon Kokteyl Tarifleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Viski bir kokteyl içkisi olmasa da harman viskiler ve bourbon kullanarak, özellikle yaz aylarında tercih edilen, lezzetli kokteyller hazırlayabilirsiniz.

Bourbon, arpayla birlikte mısır, buğday, çavdar ve bunlar gibi tahılların farklı oranlarda kullanılarak üretildiği bir viski türüdür.

Her şeyden önce 1964 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkan bir yasaya göre, Bourbon viskinin ABD sınırları içinde üretilmesi, üretiminde en az %51 oranında mısır kullanılması; içi yakılmış, yeni, beyaz meşe fıçıda bekletilmesi ve en az %40 alkol oranıyla şişelenmiş olması gerekiyor.

Bourbon viskilere Jim Beam, Woodford Reserve, Four Roses, Maker’s Mark Bourbon, Ancient Age, B.J. Holladay, Basil Hayden’s, Buffalo Trace, Masterpiece, Ezra Brooks, Gentelmen Jack, Hiram Walker, Mark Twain ve Old Rip Van Winkle örnek gösterilebilir.

Mısır, çavdar ve arpadan üretilen Jack Daniels’ı diğer bourbon viskilerden ayıran özellikse kömür filtrelerden geçirilmesidir.

Brown Derby

Malzemeler:

6 cl Bourbon, 3/4 cl Bal Şurubu, 3 cl Greyfurt Suyu ve süslemek için Greyfurt Dilimleri
Bal şurubu: Eşit miktarda bal ve suyu bir şişede karıştırın ve ısıtın. Kaynamaya yakın bir sıcaklıkta ocaktan alın. Soğutun ve buzdolabında soğuk olarak saklayın.

Bal şurubu, greyfurt suyu ile bourbonu shakerda (kokteyl karıştırma kabı) karıştırın. Karışıma buz ekleyin ve tekrar karıştırın.

Karışımı kokteyl bardağına alın ve bardağı greyfurt dilimleriyle süsleyin.

Smash of the Titans

Malzemeler:

6 cl Bourbon, 3/4 cl Şurup, 5 Kumkat Meyvesi, 3/4 cl Limon Suyu ve süslemek için Taze Kekik.
Shakerın içinde, şurup ile rendelediğiniz kumkatları karıştırın. İçine diğer malzemeleri ve buzu ekleyin.
Soğutulmuş kokteyl bardaklarında taze kekik ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Old Fashioned

Malzemeler:

6 cc Bourbon, 1 adet Kahverengi Kesme Şeker, birkaç damla Acı Kokteyl Sosu (Angostura Bitter), 3 damla Portakal Likörü, 1/2 çay kaşığı Beyaz Şeker ve süslemek için Portakal Çubukları

Beyaz ve kahverengi şekeri, suyu ve angostura bitteri bardağın en altında ezerek karıştırın. Karışıma viskiyi ekleyin. Son olarak buz ilave edin ve tamamını karıştırın. Süslemek için portakal çubukları kullanabilirsiniz.

Lynchburg Lemonade

Malzemeler:

5 cl Bourbon, 2,5 cl Sweet & Sour Mix, 2,5 cl Orange Bitters (Portakal Likörü), 5 cl Gazoz ve süslemek için Lime ya da Limon Dilimleri

Kokteyli servis edeceğiniz bardağı kırılmış buz ile doldurun. Bütün malzemeleri buza ekleyin. En son gazozu karışıma ilave ettikten sonra kokteyli yavaşça karıştırın. Süslemek için lime ya da limon dilimlerini kullanabilirsiniz.

Mint Julep

Malzemeler:

6 cc Bourbon, 4 Nane Yaprağı, 1 çay kaşığı Pudra Şekeri ve 2 çay kaşığı Su

Su, şeker ve nane yapraklarını bardağın en altında hafifçe ezin. Bardağı kırık buzla doldurun ve karışımın üzerine viskiyi ekleyin. Hafifçe karıştırdıktan sonra nane yaprakları ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Manhattan

Malzemeler:

5 cc Bourbon, 2 cc Tatlı Kırmızı Vermut, birkaç damla Angostura Bitter ve süslemek için Kokteyl Kirazı

Malzemelerin tamamını karıştırın. Soğutulmuş bardakta ya da kokteyl kadehinde kokteyl kirazı ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Scofflaw

Malzemeler:

6 cc Bourbon, 3 cc Dry Vermut, ¾ cc Limon Suyu, ¾ cc Nar Şurubu ve 3 damla Portakal Likörü (Orange Bitter)

Bourbon, vermut, nar şurubu ve limon suyunu shakerda karıştırın. Karışıma buz ekleyerek tekrar karıştırdıktan sonra kokteyl bardağında servis edebilirsiniz.

Old Street

Malzemeler:

4 cc Bourbon, 4 cc Portakal Suyu ve 2 cc Limon Suyu

Malzemelerin tamamını bol buz ekleyerek karıştırın. Süslemek için portakal dilimi, limon dilimi ya da kokteyl kirazı kullanabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.