3 Aralık 2017

Yakın Gelecekte Robotların Çalışacağı 10 Alan

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Yetenekli robotlarla ilgili yapılan çalışmalar büyük bir hızla ilerliyor ve robotlar giderek daha fazla günlük yaşamın içinde yer almaya başlıyorlar. Çok değil, kısa bir süre sonra robotlar bazı basit ve rutin işleri insanların yerine, aktif olarak yapmaya başlayabilirler. Böylece belki de insanlar yaratıcı ve önemli işlere daha fazla zaman ayırabilirler.

Sağlık Sektöründe

California Üniversitesi ve Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi’nin çalışmalarına bakıldığında hastaların ilaç reçetelerini hazırlayan robotlar; yorgunluk ve el titremesi gibi insani hataları en aza indirecek, cerrahlara yardımcı robotlar ve hastaların anlık durumunu; hasta verilerini, kayıtlarını izleyebilen ve değerlendirebilen hemşire robotların hayatımızda yer almasına kısa bir süre kaldı.

Eğitimde, Çeviride ve Raporlamada

Uzaktan eğitim ve çevrimiçi dersler giderek yayılıyor ve her bir dersi alan öğrenci sayısı binleri aşabiliyor. Öğrencilerin sınavlarını değerlendirmek, puanlamak ve başarı durumunu raporlamak bu şartlar altında imkansız görünse de çoktan seçmeli sınavlar uygulanarak tüm bu görevler robotlar tarafından yapılabiliyor. Bugün de uygulanabilen bu sistemin giderek daha fazla gelişeceğini tahmin etmek zor değil.

Quill’in uyguladığı raporlama sistemi ve Google, Yahoo!, Bing’in bugün de verdiği çeviri hizmetleri giderek daha hızlı şekilde gelişiyor ve ihtiyaçları karşılamada daha yetenekli hale geliyorlar.

Uzun ve Kısa Süreli Yaşam Alanlarında Robotlar

Otele girişi kabul eden robotlar ve yüz tanıma sistemiyle açılabilen kapılar bugün Japonya’da bazı otellerde var. Bu tip rutin işleri başarıyla yerine getirebilecek robotların kısa sürede tüm dünyaya yayılması şaşırtıcı olmayacaktır.

Elektronik cihazları yönetebildiğimiz, oda sıcaklığını uzaktan ayarlayabildiğimiz ve ışığı açıp kapatabildiğimiz teknolojiler bugün de mevcut. Akıllı evlerin yaşamımıza aktif olarak girmesi uzun bir zaman almayacak gibi görünüyor.

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

İnsanların daha önemli, emek ve yaratıcılık gerektiren işlere yoğunlaşabilmesine yardımcı olacak bir diğer robotik sistem ise dokümanları analiz edebilen, çizelgeleri ve e-postaları okuyabilen robotlar. Hizmeti iyileştirecek, gereksiz zaman kaybını önleyecek ve maliyeti düşürecek bu sistemin yaygınlaşması da uzun süremeyecektir.

Müşteri Temsilcileri

Yapay zeka ve otomasyon teknolojilerindeki hızlı ilerleme, sanal asistanların da gelişmesini sağladı. İnsan etkileşimlerini öğrenebilen, hızlı çözümler üretebilen ve rutin görevleri kolaylıkla yerine getirebilen robotlar çağrı merkezlerinde çalışabilecek yeteneğe yakın bir gelecekte sahip olabilirler.

Robot Araçlar

Duke Üniversitesi’nin çalışmaları, uzaktan kontrol edilebilen uçakların çok yakın bir gelecekte olmasa da hayatımızda yer alabileceğini gösteriyor. Uçakların yanı sıra sürücüsü olmayan otomobiller ve trenler üzerinde yapılan çalışmalar da sürüyor. Yorulmayan, uykusu gelmeyen sürücüler ile insanların daha güvenli bir şekilde seyahat etmesi amaçlanıyor.

Sosyal Alanlarda Robotlar

Restoranlarda, barlarda ve kafelerde robotları görmeye ya da çalışan insanlar görememeye başlamamız uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

Makr Shakr’ın bar sistemi ile mobil olarak kokteyl, Briggo’nun geliştirdiği otomatik kahve kioskları ile de kahve siparişi verilebiliyor.

Güvenlik Elemanları

İnsanların belgelerini ve biyometrik verileri kontrol ve analiz edebilecek robotlarla hem belge kontrol süreleri düşürülebilir hem de insan hatalarına yer vermeyen robotlar sayesinde daha güvenlikli bir sistem kurulabilir. Ayrıca bugün var olan bomba imha robotları gibi suçu öngörebilen ve önleme yeteneğine sahip robotlar, yakın bir gelecekte olmasa da ilerleyen süreçte hayatlarımıza girebilirler.

Hukuki Süreçleri Yönetenler

Hukuki süreçlerin uzun sürmesine sebep olan hukuki konuların araştırılması, dokümanların incelenmesi ve istenilen belgelere ulaşılması gibi işlemleri hızla yapabilecek robotlarla hukuki süreçlerde yaşanan zaman kaybı ve maliyet ortadan kalkabilir.

 

Posta, Kargo ve Sipariş Teslim Sürecinde

Siparişleri daha hızlı hazırlayan, malzemeleri daha hızlı sınıflandırabilen ve daha fazla yük taşıyabilen robotlarla zaman ve maliyet tasarrufu sağlanabiliyor. Bugün Amazon tarafından kullanılan sistem, yakın bir gelecekte daha gelişmiş bir şekilde pek çok firma tarafından kullanılabilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.