3 Mart 2023

Uyumsuzluğun İçindeki Uyum: 10 Maddede Bohem Dekorasyon

Zeynep Nazlı Yıldırım

~5dk

Bohem tarz ne demek?

Fransızcada ‘çingene’ anlamına gelen ‘La Boheme’, göçebe ve sanatçı ruhlu kişilerin yaşam tarzını ifade ediyor.

Özgürlükçü, kalıplara ve kurallara sığmayan bir yaşam biçimini ifade eden bohem, ev ve oda dekorasyonunda, uyum ve sistem aranmamasını, renklerin kalıpların dışında kullanılmasını anlatıyor.

dekorasyon stilleri bohem

Eski mobilyalarınızı yenileyin!

Büyüklerinizin ya da sizin evinizde bulunan eski mobilyaları çöpe göndermeden önce bir kez daha düşünün.

Antik mobilyaların kullanımını da içinde barındıran bohem dekorasyon, bu mobilyaların yalnızca rengini ve kulplarını değiştirerek bambaşka bir atmosfer elde etmenizi sağlayabilir.

Ufak bir tavsiye: Eski mobilyaları zümrüt ve vişne gibi renklere boyamaya karar verirseniz, eskitme yapmayı unutmayın!

Duvar rengi seçimi

Duvar rengi seçiminin önce gelmesi gerekiyor dediğinizi duyar gibiyim ama duvar rengine göre mobilya seçmektense, mobilya rengine göre duvar rengi seçmek her zaman daha kolay olacaktır. Bohem bir oda için hardal, yağ yeşili, gül kurusu ve petrol renklerini kullanmanızı öneriyorum. Buna ek olarak, mandala desenli duvar kâğıdı kullanmak bohemliğe bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olacak!

Raf, tablo, mum ve tütsü

Bu dörtlünün bulunduğu ortamdan huzurun eksik olmayacağını garanti edebilirim. Raflarınızdaki kitaplarınız, yanlarına küçük büyük demeden koyduğunuz tablo ya da çerçeveleriniz ve loş ışık, yani esanslı mumlarınız ve odanızın enerjisini yenileyecek tütsüleriniz. Daha ne olsun!

bohem dekorasyon

Tamamlayıcı parçalar: Kilim ve perde

Sıra odanın ‘bohem bohem’ durmasını sağlayacak asıl parçalara geldi. Halı yerine eski bir kilim tercih etmek odaya ayrı bir hava katacaktır. Farklı bir fikir isterseniz kesinlikle rengarenk el örgüsü olan motifli kilimlere göz atın.

Bohem odalarda genel olarak makrome perdelerin tercih edildiğini biliyoruz ama çuval kumaşına kısa kısa danteller eklemeniz de odanıza bambaşka bir görünüm kazandıracaktır.

Markiz

Yatak ucunuzda patchwork bir markiz olduğunu düşünün. Farklı renklerden ve kumaşlardan bir araya gelmiş bir markiz… Bu da bohem tarz değil mi zaten?

Hasır aksesuarlar

Günümüzde çoğu evde gördüğümüz hasır aksesuarlar bohem tarza da çok uygun. Markizinizin yanına yuvarlak hasır bir sepet koyup içine battaniye atabilir, fazla eşyalarınızı hasır sepetlere yerleştirip kitaplığınıza koyabilirsiniz. Ayrıca yatak başlığınız için rattan, hasır ya da bambu seçeneklerini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

bohem stil yatak odası

Aydınlatma

Bohem dekorasyon için beyaz ışığı bir kenara bırakıp gün ışığını tercih etmelisiniz. Pencerenizin önüne koyduğunuz berjerin yanına bir lambader ne de güzel olur!

Farklı dönemlerden parçalar

80’lerden kalma bir ateri, 70’lerden kalma bir gaz lambası ya da 90’lara ait bir fotoğraf makinesi…

En önemlisi: Bitkiler

Bohem dekorasyonun olmazsa olmazı bitkiler diyebilirim. Bohem bir oda oluşturmak için birden fazla bitkiyi bir araya getirmelisiniz. Özellikle iri yapraklı deve tabanı gibi bitkiler ya da küçük küçük sukulentler raflarınızda, yerde, yatağınızın yanında harika duracak. Daha farklı bir fikir isterseniz, makrome saksılık alıp tavandan sarmaşıklar sarkıtabilirsiniz!

bohemian bedroom

En Popüler 10 Ev Dekorasyonu Stili, En Popüler Dekorasyon Stilleri – Bölüm II ve 10 Maddede Oda Dekorasyonu Nasıl Yapılır? yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Zeynep Nazlı Yıldırım

Zeynep Nazlı Yıldırım

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.