9 Nisan 2024

10 Maddede Tüm Detaylarıyla ‘Virtual Influencer’

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Virtual Influencer Nedir?

Virtual Influencer ya da Türkçe karşılığıyla sanal internet ünlüsü ya da sanal fenomen, sosyal medya platformlarında platform kullanıcılarıyla etkileşime geçmek ve onların ilgisi çekmek amacıyla tasarlanmış, genellikle sosyal medya pazarlamasında kullanılan sanal ve kurgusal karakterlere deniyor.

Yapay zeka (artificial intelligence (AI)) ve sanal gerçekliğin (virtual reality (VR)) bir ürünü olan Virtual Influencer, bilgisayar programları ve algoritmalar kullanılarak oluşturulsa da genellikle gerçek insanlar gibi davranıp çeşitli platformlarda insanlarla etkileşimde bulunuyor.

virtual influencer
Photo by Dynamic Wang on Unsplash

Fiziksel Özellikleri / Görünümleri

Virtual Influencerlar insan, hayvan, fantastik bir yaratık, bir yiyecek ya da animasyon karakteri olarak karşımıza çıkabiliyorlar.

Etkileşim

Markalar tarafından ürün tanıtımı, marka bilinirliğini artırmak ve pazarlama kampanyalarında kullanılabilen Virtual Influencerlar, tıpkı gerçek sosyal medya fenomenleri gibi özgün hikayeler ve içerikler oluşturuyor, hayranlarının mesajlarını yanıtlıyor, hedef kitlelerini büyütmeyi ve onları etkilemeyi amaçlıyorlar.

En Popüler 6 Virtual Influencer

Nobody Sausage / @nobodysausage

İlk kez 5 Nisan 2020’de ortaya çıkan Nobody Sausage, Lizbon, Portekiz’de yaratıldı. Instagram’da 7.8 milyon takipçiye sahip olan fenomen, gündelik hayata dair paylaştığı TikTok videoları sayesinde çok sayıda hayrana sahip.

nobody sausage

Lu of Magalu / @magazineluiza

Instagram’da 6.8 milyon takipçiye sahip olan Lu of Magalu, dünyanın en popüler sanal fenomenlerinden biri. 2009 yılında ilk kez YouTube’da karşımıza çıkan fenomenin web sitesinin yanı sıra uygulaması da bulunuyor.

lu of magalu

CB da Casas Bahia / @casasbahia

Brezilyalı bir çocuk görünümündeki Casas Bahia, oyunlara, popüler kültüre, sürdürülebilirliğe ve Brezilya’ya olan tutkusuyla ön plana çıkıyor. Instagram’da 3.7 milyon takipçiye sahip olan fenomen, ilk kez 2017’de ortaya çıktı.

casas bahia

Miquela Sousa / @lilmiquela

Miquela Sousa ya da en bilinen adıyla, Lil Miquela, Instagram’daki 2.6 milyon takipçisiyle dünyanın en popüler Virtual Influencerlarından biri. 19 yaşında bir robot olan ve Los Angeles, California’da yaşayan Lil Miquela, bir müzisyen, influencer, aktivist ve model.

lil miquela

Aitana Lopez / @fit_aitana

Barcelona merkezli The Clueless tarafından yaratılan Aitana, Instagram’da 303 bin takipçiye sahip ve dünyanın ilk en ünlü sanal fenomeni.

Shudu / @shudu.gram

Dünyanın ilk siyahi sanal içerik oluşturucusu ve dijital süpermodeli olan Shudu, birçok büyük şirketle yaptığı reklam anlaşmalarıyla ve projeleriyle biliniyor. Shudu, Instagram’da 240 bin takipçiye sahip.

shudu

BONUS

Alara X / @iamxalara

İlk kez 15 Ekim 2021 tarihinde karşımıza çıkan Alara X, Türkiye’nin ilk sanal fenomeni. Alara’nın Instagram’da 500 bine yakın takipçisi bulunuyor.

alara x

Kapak Fotoğrafı: by note thanun on Unsplash
Virtual Influencerlara ait görseller: Virtual Human

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.