9 Temmuz 2018

Ülke Bayraklarının Anlamları: Doğu & Kuzey Avrupa

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Beyaz Rusya Bayrağının Anlamı

1995 yılından itibaren kullanılan Beyaz Rusya ya da diğer ismiyle Belarus bayrağı, kırmızı ve yeşil renkler ile yöresel bir motiften oluşuyor.

Bayraktaki kırmızı renk, savaşlarda akan kanı ve yeşil renk, ülkedeki ormanları ve verimli toprakları temsil ediyor.

beyaz rusya bayrağı

Çek Cumhuriyeti Bayrağının Anlamı

Eski Çekoslovakya bayrağının aynısı olan Çek bayrağı, 1920 yılında resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak, beyaz, mavi ve kırmızı renklerden oluşmaktadır.

Geçmişe ve tarihe bağlılığı da ifade eden Çek bayrağında beyaz renk, dürüstlüğü; kırmızı renk, dökülen kanı ve mavi renk, bağımsızlığı sembolize etmektedir.

çek cumhuriyeti bayrağı

Romanya Bayrağının Anlamı

Mavi, sarı ve kırmızı dikey şeritlerden oluşan Romanya bayrağı, ilk kez Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılarak bağımsızlığın ilan edildiği 1877 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Mavi renk, özgürlüğü ve refahı; sarı renk, ülkenin madenlerini ve güneşi; kırmızı renkse, savaşlarda dökülen kanı sembolize etmektedir.

romanya bayrağı

Slovakya Bayrağının Anlamı

1992 yılından itibaren kullanılan Slovakya bayrağı, bugünkü haliyle 1993 yılında kabul edilmiştir.

Panslavizm renkleri olan beyaz, mavi ve kırmızı renklerden oluşan bayrakta, devlet arması da yer almaktadır.

Slovakya arması, ülkenin Macaristan ile olan bağının bir sembolüdür. Arma üzerinde yer alan 3 tepe; Tatra, Fatra ve Matra Dağlarını; haç ise, Ortodoks mezhebini temsil eder.

slovakya bayrağı

Ukrayna Bayrağının Anlamı

Mavi ve sarı renklerden oluşan Ukrayna bayrağı, buğday tarlaları üzerindeki mavi göğü sembolize eder. Aynı zamanda sarı renk, refahı ve mavi renk, barışı ifade etmektedir.

ukrayna bayrağı

Danimarka Bayrağının Anlamı

Danimarka bayrağı, kırmızı zemin üzerine bayrağın köşelerine doğru uzanan beyaz haçtan oluşur.

Dünyanın en eski bayraklarından biri olan Danimarka bayrağı, bir efsaneye göre dönemin papası tarafından Haçlı Seferleri sırasında komutanlara hediye edilmiştir. Haçlı Seferleri sırasında kullanılmaya başlanan bayrağın tasarımı daha sonra Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç gibi diğer Kuzey Avrupa ülkeleri tarafından da kabul görmüştür.

danimarka bayrağı

Letonya Bayrağının Anlamı

Kestane rengi ve beyazdan oluşan Letonya bayrağında, beyaz renk barışı ve bağımsızlığı sembolize ederken kestane rengi, pek çok ülkenin bayrağında olduğu gibi savaşlarda dökülen kanı temsil eder.

Letonya, bayrağında kestane rengini kullanan iki ülkeden biridir.

letonya bayrağı

Estonya Bayrağının Anlamı

Mavi, siyah ve beyaz yatay şeritlerden oluşan Estonya bayrağı, ilk kez Tartu Üniversitesi Estonya Öğrenci Topluluğu tarafından 1880’lerde kullanılmış ve 1884 yılında Otepaa Papazı tarafından kutsanmıştır.

Bayrağın anlamı ile ilgili çok sayıda teori olsa da en kabul göreni mavi rengin, gökyüzünü ve özgürlüğü; siyahın Estonya halkını ve beyazın, bağımsızlığı, çalışkanlığı ve parlak geleceği temsil ettiği yönünde olandır.

estonya bayrağı

Birleşmiş Milletler Tarafından Tanınmayan Avrupa Ülkeleri

Abhazya Cumhuriyeti Bayrağının Anlamı

1992 yılında bağımsızlığını ilan eden ve sayılı ülke tarafından tanınan Abhazya Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağı, 4 yeşil ve 3 beyaz yatay şerit ile bayrağın sol üst köşesindeki 3 çizgi uzunluğundaki kırmızı dikdörtgenden oluşur.

Dikdörtgen alanın içinde içi görünen bir sağ el ve elin üzerinde beş köşeli yedi yıldız yer alır.

Abhazya Krallığı’nın sembolü olan açık el, dost için hoş geldin; düşman içinse, geçit yok anlamlarına gelmektedir. Yıldızlar, Abhazya’nın Abjuvai Bzıp, Guma, Psı-Aybga, Dal-Tzabal, Sadz ve Samırzakan olmak üzere 7 tarihi bölgesini temsil etmektedir.

Yeşil-beyaz şeritler ise, İslam ve Hristiyanlık arasındaki hoşgörüyü sembolize etmektedir.

abhazya bayrağı

Kosova Bayrağının Anlamı

Mavi fon üzerinde 6 beyaz yıldız ve sarı Kosova haritasından oluşan Kosova bayrağında, yıldızlar ülkede yaşayan altı etnik grubu temsil etmektedir.

Kosova, Kıbrıs Cumhuriyeti ile birlikte ülkesinin topraklarını bayrağına resmeden iki ülkeden biridir.

kosova bayrağı

NOT: Avrupa kıtasındaki bayrakların anlamlarını üç listede toplamaya çalıştık. Ülkeleri seçerken, bayraklarda kullanılan renklerin ve sembollerin birbirinden farklı anlamlar taşımasına dikkat ettik.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.