27 Aralık 2017

Türkiye’nin 2017 Özeti

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

2017 yılında Türkiye’de neler yaşandı, en fazla neler konuşuldu?

Yeni yıla üzücü bir haberle başladık. Yılbaşı gecesi silahlı bir kişi tarafından Reina’ya düzenlenen saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti ve 65 kişi yaralandı.

reina istanbul

Mart ayında, Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş iznini iptal etti ve o dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Türkiye’nin Rotterdam Konsolosluğu’na girmesine izin verilmedi.

fatma betül sayan kaya

Nisan ayında, Anayasa’nın 18 maddesinin oylandığı referandum gerçekleşti. Sonucu ‘evet’ çıkan referandum ile 1961 Anayasasından itibaren cumhurbaşkanlarının partileriyle ilişiklerinin kesilmesi hükmü kaldırıldı. Recep Tayyip Erdoğan, yeniden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne üye oldu.

25 Nisan’da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, 13 yıl sonra yeniden siyasal denetime alınmasına karar verdi.

avrupa parlamentosu

14 Haziran’da CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verilmesinin ardından Kemal Kılıçdaroğlu, Güvenpark, Ankara’da adalet için yürüyeceğini açıkladı.

15 Haziran’da başlayan yürüyüşün 19. gününde HDP’de yürüyüşe katıldı. 25 gün süren yürüyüş, Maltepe’de düzenlenen mitingle sonlandı.

chp adalet yürüyüşü

2 Ekim’de Ankara Valiliği, il genelinde park, bahçe ve kamuya açık alanlarda ay boyunca açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı ve konser gibi toplu etkinliklerin yasaklandığını açıkladı.

17 Ekim’de ise, 21 Temmuz 2016’da başlayan Olağanüstü Hal 3 ay daha uzatıldı.

güvenpark ankara madenciler heykeli

ABD Büyükelçiliği, 8 Ekim’de Türkiye’den yapılan vize başvurularının askıya alındığını açıkladı. 11 Ekim’de ABD ve Türkiye, karşılıklı olarak vize başvurularını süresiz askıya aldı.

ABD’ye tepki olarak Samsun Berberler Odası, Amerikan tıraş modelini yasakladı.

Türkiye’nin en uzun, dünyanın üçüncü en uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Ovit Tüneli’nde ulaşım başladı.

Üsküdar-Ümraniye hattında Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı açıldı.

ovit tüneli rize

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Aralık’ta Atina’yı ziyaret etti. 65 yıldır ilk defa Yunanistan’a cumhurbaşkanı düzeyinde ziyaret gerçekleşmiş oldu.

erdoğan'ın atina ziyareti

Reza Zarrab’ın ABD’deki davası başladı. Zarrab, suçlamaları kabul etti ve tanık olarak dinlenmeye başladı. Bu süreçte eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı M. Hakan Atilla’nın tek yargılanmasına karar verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında ise Zarrab ve 22 yakınının mal varlığına el konuldu.

BONUS I

THY Euroleague Finali’nde Fenerbahçe Olympiakos’u yenerek Avrupa Şampiyonu oldu. Böylece, Avrupa Şampiyonu olan ilk Türk takımı oldu.

EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası final maçında İngiltere’yi mağlup eden Türk milli takımı Avrupa Şampiyonu oldu.

BONUS II

23 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan, Türkiye’nin en ünlü belediye başkanı İ. Melih Gökçek, Erdoğan’ın isteği üzerine 28 Ekim 2017 tarihinde istifa etti.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.