5 Şubat 2018

Tatil Sonrası İşe Dönüşü Kolaylaştıran 10 İpucu

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Birkaç gün de olsa haftalar da sürse tatil sonrası işe dönüşün ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Pek çoğumuzun yaşadığı bu sorunun üstesinden gelmekse düşündüğünüz kadar zor değil.

Planlamanızı tatilden önce yapın.

Tatilden döndüğünüzde işe nereden başlayacağınızla ilgili sorun yaşamamak ve bir karmaşayla karşılaşmamak için tatil başlamadan önce döndüğünüzde sizi bekleyen işlerin neler olduğunu listeleyin.

İşe geri döneceğiniz ilk güne toplantı ve sunum gibi önceden hazırlanmanızı gerektirecek planlar yapmayın.

Tatile çıkmadan önce masanızı düzenli bir şekilde bırakın.

ise donüs, planlama

Uzun bir tatilden dönüyorsanız, dönüşünüzü son güne bırakmayın.

İşe Pazartesi günü başlayacaksanız, tatilinizi Cumartesi günü dönecek şekilde planlayın. Böylece dinlenmek ve hazırlanmak için fazladan bir gününüz olur ve direkt işe başlamazsınız.

bavul, ev

İşe gitmeden önce ya da gider gitmez elektronik postalarınızı ve siz yokken bırakılan notları kontrol etmeyin.

İlk olarak, çalışma alanınızı kolaylıkla çalışabileceğiniz şekilde hazırlayın. İşe başladığınızda ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin elinizin altında olduğuna emin olun.

E-postalarınızı kronolojik sıra yerine konuya ya da gönderen kişiye göre kategorize ederek kontrol edin. Böylece siz yokken işlerin ne şekilde geliştiğini ve size hangi noktada ihtiyaç duyulduğunu daha doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

bilgisayar not defteri kalem

Ajandanızı yeniden gözden geçirin.

İşe başlamadan önce hazırlanmanız gereken toplantıların ve tamamlamanız gereken işlerin neler olduğunu öğrenerek öncelik sırası belirleyebilir ve işe daha hızlı adapte olabilirsiniz.

ajanda ve kalem

İlk haftanın hedeflerini net bir şekilde belirleyin.

İşe başladığınız ilk hafta yapmanız gereken işlerin neler olduğunu belirlemek ilk günleri en verimli şekilde planlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra ne kadar dolu bir programınız olursa olsun aynı anda birden fazla işi yapmaya çalışmayın. İşlerinizi öncelik sırası içinde yapmanız hem işi en eksiksiz şekilde tamamlamanızı hem de bir anda iş yükü altında ezilmemenizi sağlayacaktır.

planlama çalışma masası

İşe geri döndüğünüz ilk günlerde sosyal medya hesaplarınızdan ve kişisel telefonunuzdan uzaklaşarak zaman kaybetmeden işle ilgili gelişmelere ve iş yerine daha hızlı adapte olabilirsiniz.

Ayrıca ilk birkaç günü daha hafif geçirmek ve işe alışmak için mümkünse iş yükünüzü ilk günlerden artırmayın ve mesaiye kalmayın.

Sosyal hayatınızı renklendirin.

Sabahları erken kalkmaya alışmanın ve yoğun iş temposuna adapte olmanın tatil dönüşlerinde neredeyse imkansız olduğunu biliyoruz. Bu yüzden, özellikle ilk hafta, özlediğiniz arkadaşlarınızla ve ailenizle programlar yapmanın kendinizi daha iyi hissetmenize ve rutine alışmanıza yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Öğle yemeklerinde ve molalarda da iş arkadaşlarınızla vakit geçirmek, işe dönüşü daha keyifli bir hale getirebilir.

iş yemeği

Kendinizi motive edin.

Deniz-kum-güneş ve özgürlük geride kalmış olabilir, ancak hayatınızın büyük bölümünü geçirdiğiniz iş yerinde mutsuz olmanız, olumsuz duygular taşımanız ve düşük enerjiyle hareket etmeniz size avantaj sağlamayacaktır.

Günlük hayatınıza size keyif verecek ve iyi hissetmenizi sağlayacak aktiviteler ekleyin. Sinemaya ve tiyatroya gitmek, spor yapmak, meditasyon yapmak ve hobilerinize zaman ayırmak gibi.

işe dönüş yoga kadın şehir

İşinizle yaşamınızın kalanını dengelemeyin, harmanlayın.

Akşam olmasını ya da hafta sonlarını beklemek kimseye iyi gelmez. Sevmeseniz de sorumluluğunuz altında olan işleri en keyif alacağınız şekilde yapmaya çalışabilir ya da zorlandığınız işlerde çalışma arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

İşkoliklerin kahraman olmadığını hatırlayın. Günlerimizi saklayamıyor, sadece ‘şimdi’ yaşayabiliyoruz. Günlerinizin büyük bir çoğunluğunu çalışarak geçirmek yerine, belli süreleri en verimli şekilde geçirmeye çalışın. Çalışma sürenizi değil, verimliliğinizi artırın.

işe dönüş çalışma masası kahve

Erken uyanmayı kolaylaştırmak için; yatmadan bir saat önce elektronik cihazlardan uzaklaşabilir, bunların yerine bir süre kitap okumayı ya da ertesi gün yapacaklarınızı programlamayı tercih edebilirsiniz. Akşam saatlerinde kafein içerikli içecekler tüketmekten kaçınabilirsiniz. Uyumadan önce günün stres ve yorgunluğunu azaltmak için meditasyon yapabilirsiniz.

Sabahları uyandığınızda tüm camları açarak içeri daha fazla oksijen girmesini sağlayabilir, böylece daha kolay uyanabilirsiniz. Sabah egzersizlerinin hem enerjinizi yükseltmenize hem de sağlığınızı korumanıza yardımcı olacağını unutmamalısınız.

işe dönüş kahve

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.