6 Eylül 2018

Tarihin En Etkili 10 Şairi

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Not: Tarihin en etkili şairleri listemizin sıralamasında şairlerin doğum yılları esas alınmıştır.

Homeros (M.Ö. 9.YY)

Homeros, Batı edebiyatının ilk büyük eserleri kabul edilen İlyada ve Odysseia destanlarının yazarıdır.

Antik Çağ’da İyonya’da yaşamış olan ozan, Shakespeare’den James Joyce’a kadar yüzyıllarca pek çok sanatçı ve filozofu etkilemiştir.

homeros büstü Louvre Müzesi

‘Mevlana’ Celâleddin Rumî (1207-1273)

Dünyanın en tanınan Sufi mutasavvıfı olan Celâleddin Rumî, aynı zamanda şair, fakih, alim ve ilahiyatçıdır. Şiirleri pek çok büyük dile çevrilen Celâleddin Rumî, Amerika Birleşik Devletleri’nde en fazla tanınan ve en fazla satan şair olmuştur.

Celâleddin Rumî’nin edebiyat dünyasına etkisi ise yaşadığı coğrafyayla sınırlı kalmamış özellikle Avrupa’da büyük yankı uyandırmıştır. Mevlana’dan etkilenen yazar ve şairler arasında diplomat Joseph von Hammer, Goethe ve Frederick Hegel de yer almaktadır.

mevlana

Dante Alighieri (1265-1321)

İtalyan ozan ve politikacı Dante Alighieri; Cehennem, Araf ve Cennet isimlerini taşıyan üç ciltlik İlahi Komedya eseriyle tüm dünyada tanınmaktadır.

Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden biri olan İlahi Komedya, aynı zamanda modern İtalyancanın temelini oluşturmaktadır.

dante alighieri

William Shakespeare (1564-1616)

Hem dünya hem de İngiliz edebiyatının ölümsüz isimlerinden biri olan William Shakespeare, oyunları kadar şiirleriyle de edebiyat dünyasında derin izler bırakmıştır.

Dünyanın en seçkin drama yazarı kabul edilen ve Avon’un Ozanı olarak da anılan Shakespeare’in eserleri bütün büyük dillere çevrilmiştir.

Shakespeare; Alexander Pope’dan William Wordsworth’a, Voltaire’den Emily Dickson’a, Thomas Hardy’den Oscar Wilde’a kadar yüzyıllar boyunca sayısız şair ve yazarı etkilemiştir.

william shakespeare

Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832)

Edebiyatçı, ressam, doğa bilimci ve politikacı olan Goethe; şiir, hikaye ve oyunların yanı sıra mektup türünde; estetik, sanat, edebiyat teorisi ve doğa bilimleri alanlarında da pek çok esere imza atmıştır.

Dünya edebiyatında Alman edebiyatının temsilcisi kabul edilen Goethe; Franz Grillparzer, Friedrich Nietzsche, Thomas Mann ve Ulrich Plenzdorf gibi çok sayıda sanatçı ve filozofun ilham kaynağı olmuştur.

goethe

William Wordsworth (1770-1850)

Romantik akımın en etkili ve başarılı şairlerinden biri olan William Wordsworth, İngiliz edebiyatında Romantik dönemin başlatıcısı kabul edilmektedir.

Southey’nin ölümünün ardından, 1843 yılında saray şairi olan Wordsworth; John Keats, Walt Whitman, William Stafford, J.L. Borges, Jane Austen, Ralph Waldo Emerson ve Alfred Noyes gibi edebiyat dünyasının pek çok önemli ismine ilham kaynağı olmuştur.

william wordsworth

Edgar Allan Poe (1809-1849)

Şair, editör ve edebiyat eleştirmeni olan Edgar Allan Poe, Amerikan edebiyatında Romantizm akımının en önemli temsilcilerinden biridir. ABD’nin ilk kısa öykü yazarlarından biri olan Poe, polisiye türünde hikayelerin mucidi olarak da kabul edilmektedir.

Yalnızca ülkesinde değil tüm dünyada hem edebiyat hem de kozmoloji ve kriptografi alanlarında etkili olan Poe, Jules Verne’den H.G. Wells’e, Lizzie Doten’den Charles Baudelaire’e, Arthur Conan Doyle’den Maya Angelau’ya kadar pek çok yazar ve şairi etkilemiştir.

edgr allan poe

Walt Whitman (1819-1892)

ABD’li şair Walter ‘Walt’ Whitman, Amerikan edebiyatını dünyaya tanıtan ilk şair kabul ediliyor.

İlham kaynağı ABD’li şair ve yazar Ralph Waldo Emerson olan Whitman; F.G. Lorca, Pablo Neruda, Ezra Pound, Allen Ginsburg ve Paul Eluard gibi çok sayıda şair ve yazarı etkilemiştir.

walt whitman

Ezra Pound (1885-1972)

İmgeci şiir akımının kurucusu, Amerikalı şair, çevirmen ve deneme yazarı Ezra Pound, kendi ülkesinin yanı sıra yaşamının bir bölümünü geçirdiği Avrupa’da da ünlü bir isim olarak edebiyat dünyasında boy göstermiştir.

James Joyce, Ernest Hemingway, W.C. Williams ve T.S. Eliot gibi isimlerin kariyerlerine yardımcı olan Pound, Vortisizm akımının da öncüsüdür.

ezra pound

T.S. Eliot (1888-1965)

Şair, oyun yazarı ve edebiyat eleştirmeni olan Thomas Stearns Eliot, ekspresyonizmin en önemli temsilcilerinden biridir.

Yirminci yüzyıl modernist şiirinin en başarılı örneklerine imza atan Eliot’un etkisi Ezra Pound, Harold Hart Crane, Keith Dougles ve Delmore Schwartz gibi pek çok isimde görülmektedir.

T.S. Eliot

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.